Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny okładka

Średnia Ocena:


Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny

„Najbardziej pożądany kawałek pustyni” to nie tylko cel religijnych pielgrzymek i miejsce stałego wyniszczającego konfliktu. Zamieszkiwana przez Żydów, muzułmanów i chrześcijan Ziemia Święta, choć podzielona betonowym murem, dla tysięcy ludzi jest przede wszystkim domem.Każdy z bohaterów tej książki opowiada o swoim zwykłym życiu w wyjątkowym miejscu.Marcin Gutowski zabiera nas w fascynującą podróż – od roztańczonego Tel Awiwu, przez rozmodloną Jerozolimę aż po niemalże zrównane z ziemią, otoczone murem arabskie wioski. Ich historie układają się w epicką opowiadanie o stałym balansowaniu na krawędzi, o dużych namiętnościach i całkiem normalnych marzeniach o spokojnym życiu. Dopiero spoglądając na Ziemię Świętą oczami jej mieszkańców, można naprawdę zrozumieć jej paradoksy i docenić jej piękno.

Szczegóły
Tytuł Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny
Autor: Gutowski Marcin
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2015
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Kamil

    Izrael to miejsce, w którym mieszają się wpływy Żydów, Muzułmanów i Chrześcijan. W Izraelu mówi się, że Jerozolima się modli, Tel-Awiw imprezuje, a Hajfa na to wszystko pracuje. Starczy przejechać kilkadziesiąt kilometrów w tą czy inną stronę, aby zobaczyć inny Izrael, każdy równie prawdziwy i fascynujący jak poprzedni. Jak można wytrzymać w państwie do, którego roszczą sobie prawa dwa zwaśnione narody, żyć w mieście gdzie trzy konkurencyjne religie dzielą się jednym małym wzgórzem. Marcin Gutowski nie omawia Izraela, wręcz nie stara się tego robić. Jego książka ebook dyskretnie ułatwia nam dialog z mieszkańcami tego niezwykłego kraju, każdy ma inną historię, niektórzy niezwykłą, a jeszcze inni całkiem przyziemną. To "rozmowa" czytelnika z jego mieszkańcami sprawia, że jest to obowiązkowa pozycja dla każdego zainteresowanego temat Biskiego Wschodu. Idealna mozaika ludzkich osobowości, każda z osobna niewiele daje lecz razem stanowią próbę diagnozy tego schizofrenicznego kraju. Izrael to wyjątkowy kraj gdzie od każdej reguły są dziesiątki odstępstw, ludzie tworzą wielobarwną układankę co sprawia, że każdy stereotypowy obraz Izraela znajdzie własne odzwierciedlenie lecz aby ten kraj naprawdę zrozumieć trzeba ogarnąć go w całości. Niestety nie odnalazł się jeszcze taki, który by potrafił mimo wszystko gorąco polecam.

  • Paweł Lewandowski

    Książka ebook ciekawa, warta przeczytania. Pozwala zrozumieć to co się losy w Izraelu, życie codzienne, konflikty.

  • Dominika Fijał

    Jeśli ktoś był w Ziemi Świętej nie trzeba go namawiać do lektury tej książki. Ci, którzy chcieliby się o tym miejscu czegoś dowiedzieć, z pewnością też po nią sięgną. Jednak nie mamy do czynienia z przewodnikiem, czy książką historyczną, a reportażem. Marcin Gutowski postanowił oddać głos ludziom, którzy tu mieszkają, by opowiedzieli własną historię. tych głosów poznamy nad sto, a stale będzie nam mało. Jak wygląda życie w Jerozolimie, czy Strefie Gazy? Czym się różni od tego, jak mieszka się w Tel Awiwie? Jacy ludzie tu mieszkają, co mają do powiedzenia nam, ludziom niekoniecznie zorientowanym w tym tyglu kultur, religii a także narodowości? Myślę, że warto sięgnąć po ten reportaż, by zobaczyć wspaniałą, lecz skomplikowaną mozaikę...

  • Natalia

    Marcin Gutowski zabiera czytelnika w podróż, która ma przybliżyć Europejczykowi skalę problemu, z jakim mieszkańcy Bliskiego Wschodu stykają się na co dzień. Konflikt izraelsko-palestyński przedstawiony jest rzetelnie, bardzo drobiazgowo. Tu nie ma miejsca na opowieści autora, tu najistotniejsze są rozmowy z mieszkańcami. Nad stu rozmówców, historie śmieszne i dramatyczne, lecz pokazujące wyśmienicie skalę problemu. Gutowski idealnie oddał emocje towarzyszące rozmowom. Bardzo polecam!

  • Emil Janowski

    Reportaż bardzo rzetelny. Najbardziej spodobało mi się, że autorowi wyszło bycie bezstronnym, jeżeli chodzi o opisywanie zwaśnionych narodów. Interesujących ludzi i ich historie przedstawił. Czyta się naprawdę bardzo nieźle tak, że nie da się od niej oderwać.

  • Ewa Raś

    Czytając tę książkę, czułam się jakbym razem z autorem podróżowała po Ziemi Świetej. W bardzo realistyczny sposób opisywane miejsca, ludzie. Twórca bardzo nieźle oddał klimat tamtego miejsca i… ludzi. Aż chcę się wrócić tam jeszcze raz.

  • miszebra

    Po przeczytaniu tego reportażu, chciałabym pojechać do Ziemi Świętej. Poczuć ten sam klimat, który w doskonały sposób twórca tchnął do własnej książki. Wydawałoby się, że już wszystko o niej wiemy. A jednak zaskakujące fakty dodają lepszy smak dla czytelnika.

  • limonka

    Rzadko spotykam książki, z którymi mam ochotę być jak najdłużej. Takie, które czytam powoli, najwolniej, jak tylko się da, aby przyjemność ich czytania nie kończyła się zbyt szybko. Gdy na taką trafię... chwilo, trwaj!, a później czasie, cofnij się, żebym mogła jeszcze raz.Albo to kwestia diabelnie ciekawego tematu, lub świetnego warsztatu pisarskiego autora, nieważne. Pewnie i jednego, i drugiego. "Święta Ziemia" Gutowskiego jest wybitna. To jedna z tych ebooków z gatunku non-fiction, które wwiercają się głęboko w serce i głowę, tak, że każda z omówionych w niej sytuacji wydaje się czytelnikowi rozgrywać tuż obok.Ludzie, z którymi rozmawia w "Świętej Ziemi" Gutowski, walą łatwo z mostu, nie bawiąc się w eufemizmy. Reprezentują różnorakie narody i wyznania, a ich punkty widzenia są zupełnie odmienne. Z jednej strony jest na przykład członek jednej z najbardziej ortodoksyjnych chasydzkich grup, Joelisz Kraus, który mówi: "Czym się różni goj od krowy? Niemal niczym. Życie i goja, i krowy sprowadza się do jedzenia, trawienia i wydalania. Jedyna różnica to ta, że goj nie gada. (...) Odgradzamy się od waszego świata, ponieważ się boimy, że źle na nas wpłyniecie i przejdziemy na grzeszną stronę. Niewierzący mają telewizję, Internet. To niszczy relacje, zabija to, co najważniejsze." (str. 19)Z drugiej zaś Aridż Dżafri, Palestynka z Deheiszy: "Chcę tylko godnie żyć, mieć równe prawa, być wolna i sama wybierać, co chcę robić, gdzie mieszkać i dokąd podróżować. To ma prawdziwe znaczenie. Czasem odnoszę wrażenie, że nadzieja to ciężka choroba, lecz jeśli się z niej wyleczymy, zginiemy jako naród. Dlatego zamierzam nią zarażać. Kiedyś Teodor Herzl powiedział na kongresie syjonistów, że za pięćdziesiąt lat będą mieli żydowskie państwo. Brzmiało to jak żart, a jednak się spełniło. To ja dzisiaj mówię, że za sto lat moje prawnuki będą mogły bez ograniczeń podróżować i zamieszkają w wiosce moich dziadków." (str. 203)Ludzi takich jak Joelisz i Aridż, Gutowski spotkał na własnej drodze wielu. Czytanie o ich życiu i przekonaniach uświadamia, że kłopot konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest bardziej złożony, niż to wygląda z komfortowej perspektywy przeciętnego Polaka. Że każdy z tych ludzi, którzy wypowiadają się w tej książce, chce mieć własne miejsce na ziemi i chce czuć się bezpiecznie, niezależnie od wyznania i poglądów. Że dla tych, którzy żyją w niepewności i strachu o jutro, to najważniejsze, podstawowe pragnienie."Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny" to świetny, pełen soczystych kawałków reportaż. Jestem pod olbrzymim wrażeniem pracy, jaką w jej napisanie musiał włożyć autor. Naprawdę cieszę się, że miałam przyjemność ją przeczytać, ponieważ od razu wylądowała na samej górze najlepszych ebooków non-fiction, jakie miałam w rękach. Jeśli kiedyś uda mi się spotkać jej autora, ukłonię mu się nisko.

  • LeoniMa

    Jestem osobą o małej świadomości historycznej i ta książka ebook stanowi dla mnie odkrycie roku. Z dwóch powodów. Po pierwsze, kiedy człowiek się wczyta, w końcu zaczyna rozumieć niuanse konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Media stale powtarzają to samo i jeśli się nie zainteresujesz, bezwiednie będziesz powtarzał kliszy lub w ogóle zostaniesz z niczym. Po drugie, nigdy wcześniej nie myślałam tak dużo o specyfice narodu żydowskiego, a przecież to naród nam dość bliski. Zgłębiając kolejne historie, zobaczyłam trudności z określeniem tożsamości i naprawdę kolosalne różnice w stosunku do wiary. Obejrzałam zdjęcia, dzięki którym bohaterowie Gutowskiego stali się mi jeszcze bliżsi i od czasu do czasu podnosiłam wzrok znad książki, nie mogąc uwierzyć w to, co właśnie przeczytałam lub normalnie ze wzruszenia. Jest to rzecz szalenie inspirująca i kształcąca, lektura była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Baaardzo mocno polecam.

  • Jagoda

    Marcin Gutowski podczas własnej podróży po Izraelu i Palestynie rozmawiał z dziesiątkami osób. Na swej drodze spotkał jerozolimskich chrześcijan, ultraortodoksyjnych chasydów, kibucników, palestyńskich uchodźców, Beduinów, druzdów, propalestyńskich Żydów i proizraelskich Arabów – jak widać istnieją. Ta książka ebook to szerokie spektrum ludzkich historii. Mega ciekawa.

  • Olka

    Świeża książka ebook dziennikarza Polskiego Radia wpadła mi ostatnio w ręce, z czego bardzo się cieszę. Bo są to opowieści o miejscach – Izraelu, Jerozolimie i Palestynie – w których byłam kilka lat temu, i które zachwyciły mnie od pierwszego wejrzenia. Czytając, przeniosłam się z powrotem na Półwysep Synaj. Super!

  • ewellka

    Wyjątkowe jest to, że dzięki tej książce pdf spojrzałam i poznałam Ziemię Świętą nie tylko jako miejsce prezentowane w tv podczas uroczystości czy kolejnych konfliktów. Tutaj uzyskałam spojrzenie w głąb- poznając racje każdej ze stron, oswajając się z ich argumentami, zapoznając się jak rozległy trwa tam spór i konflikt. Poprzez historie mieszkańców tamtych rejonów, z nierzadko tak zaskakującymi życiorysami i wyborami życiowymi, widzimy ludzi, których los powiązany jest z tym jakże skomplikowanym miejscem. Ich historie nie pozwalają pozostać obojętnymi.

  • Paul

    to bardzo wnikliwy reportaż o miejscu na ziem pełnej paradoksów, na której mieszają się religie, wyznania, polityka, dzieje narodów, grup religijnych, jak i pojedyncze losy. Można zagłębić się wraz z autorem w mozaikowość tego miejsca i poznać współczesną Wieże Babel.