Czytaj więcej:
Święta na świecie okładka

Średnia Ocena:Święta na świecie

Kto z was chciałby dostać pod choinkę zęby morsa lub zgniłego ziemniaka? Co by było, gdyby przyjechał do was Mikołaj na saniach, które ciągną kangury? Okazuje się, że pachnąca żywicą choinka, karp i łamanie się opłatkiem to niejedyne metody obchodzenia Gwiazdki. Jak wygląda ona w innych zakątkach świata? W Meksyku w stajence zamiast choinek są kaktusy. We Włoszech w ogóle nie ma Mikołaja – upominki roznosi Befana, uśmiechnięta stara wiedźma, która lata na miotle z workiem na plecach! Islandzkim dzieciakom w okresie świąt towarzyszą zaś psotne skrzaty: złodziej naleśników, oblizywacz łyżek, trzaskacz drzwiami, węszyciel szpar i rabuś… parówek. W Norwegii na wigilijnym stole króluje danie, które potwornie cuchnie, lecz smakuje cudownie. To lutefisk, czyli ryba suszona na słońcu i wietrze. W Rosji z kolei najważniejszą potrawą jest słodka kasza, którą dawniej wszyscy domownicy jedli z jednej miski. Po kolacji należało rzucić łyżką w sufit. Po co? Przeczytajcie! Zobaczcie, jak idealnie obchodzi się święta w różnorakich częściach świata! Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Święta na świecie
Autor: Brand Sofie Maria
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok wydania: 2021

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Święta na świecie pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Święta na świecie Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Święta na świecie PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • anonymous

    Jest w roku taki czas, magiczny, pełen wyczekiwania, radości i bliskości. Czas Bożego Narodzenia, który najmłodszym kojarzy się z Mikołajem, upominkami i pierwszą gwiazdką, a dorosłym z adwentem, Roratami, dużym sprzątaniem, choinką, karpiem i czasem spędzonym w gronie najbliższych. A czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie i w jaki sposób obchodzi się jeszcze te wspaniałe święta? Jeśli tak, to zalecam do przeczytania wspaniałą książkę Sofie Mari Brand pod tytułem „Święta na świecie”. Autorka zabiera nas w podróż dookoła świata, by w barwny i interesujący sposób omówić tradycje bożonarodzeniowe w różnorakich państwach. Dzięki niej dowiemy się na przykład, że w Laponii Mikołaj nazywa się Joulupukki, co oznacza „świąteczny kozioł”, że we Francji chodzi Dziad z rózgą, w Islandii spotkać można psotne skrzaty i dzieciożerne trolle, w Australii Święty Mikołaj zrzuca kozaki, wkłada kąpielówki i wskakuje na deskę surfingową, a w Japonii upominki rozdaje też buddyjski mnich. W Hiszpanii są żarłoczne pieńki, którym w Wigilię śpiewa się „Kupciaj pieńku nugatem, orzechami i serem...”i okłada się je kijkiem, aby otrzymać drobne prezenty, w Meksyku upominki wypadają z rozbitych piniat. Na stołach w Grenlandii króluje mięso piżmowca, foki, renifera lub restrykcyjna skóra wieloryba z paskiem tłuszczu, w Indiach kurczak, curry i mleko kokosowe, w Rosji śledź pod pierzynką, a w Niemczech kaszanka. Nie sposób jednak wymienić tu wszystkich ciekawostek odnalezionych w tej pozycji. Dlatego uważam, że szczególnie w czasie przedświątecznym warto sięgnąć po tą publikację. Smaczku i efektywności dodają jej ilustracje Rasmusa Juula. Także czytajcie, a ja zawczasu życzę Wam God Jul, Frohe Weihnachten, Feliz Navidad, Juullimi Pilluarit, czyli Wesołych Świąt.

  • Karolina

    Święta Bożego Narodzenia to dla nas choinka, prezenty, pachnący barszcz z uszkami i cudowne kolędy. Okazuje się jednak, że w innych miejscach na świecie sanie świętego Mikołaja ciągną nie renifery, a kangury czy delfiny, może również zdarzyć się tak, że w ogóle nie pojawi się Mikołaj (ani nawet Gwiazdor czy Dzieciątko), a upominki podrzuci czarownica. Lub w ogóle nie będzie ich w Wigilię, przyniosą je dopiero Trzej Królowie 6 stycznia. Książka ebook "Święta na świecie", choć pomyślana jako pozycja dla dzieci, jest wyjątkowo interesująca też dla dorosłego czytelnika. Jest również swego rodzaju mentalnym wyzwaniem - no ponieważ jak to tak, Święta bez śniegu czy nawet zimna, za to z rybną lazagne i tańcami? Wizualnie książka ebook na pewno nie jest minimalistyczna. Dużo z tradycji przedstawionych jest na kolorowych, zabawnych ilustracjach. Fakty są w przemyślany sposób uporządkowane - na początku każdej strony znajdziemy podstawowe info o danym kraju, dotyczące gęstości zaludnienia, praktykowanej religii czy najbardziej klasycznej dla okresu świątecznego pogody. Zalecam wielkim i małym!

  • Anonim

    Gdzie już od września nadają w radiu kolędy i pastorałki? Gdzie na kolacji wigilijnej jest aż 13 deserów i każdego trzeba spróbować? Gdzie jednym z symboli świąt jest statek, a przez 12 dni grasują i psocą trolle? Gdzie na wilgilijnym stole pojawia sie paw, gdzie foka, a gdzie renifer? Do kogo przychodzi aż dwóch Mikołajów, gdzie jeden przypływa parostatkiem z Hiszpanii, a drugi przyjeżdża saniami z Finlandii? A kto je na wigilię kurczaka z KFC? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiecie się czytając "Święta na świecie"! Cała masa świątecznych ciekawostek z całego świata! Do tego krótki opis państwie i wyznawanych tam religii. Omówione są również największe religie świata i obchodzone w nich święta. Są nawet mapy, więc od razu wiemy gdzie leży omawiany kraj. A ilustracje są rewelacyjne. Książka ebook doskonała na prezent, i to najlepiej mikołajkowy, aby był czas na zaczerpnięcie i może wprowadzenie w życie świeżych tradycji.😉

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!