Światło i mrok okładka

Średnia Ocena:


Światło i mrok

Tokio, rok 1916. Onobu i Yoshio Tsuda, młodzi małżonkowie, którzy tylko pozornie wiodą przeciętne, codzienne życie, toczą miedzy sobą niedostrzegalną dla pobocznych obserwatorów wojnę. Gra pozorów opanowana przez obojga do perfekcji usypia czujność krewnych, lecz za zamkniętymi drzwiami toczy się nieustający bój o miłość i dominację, szczerość i utrzymanie pozorów, które nakazują obojgu nagminnie kłamać i zwodzić. Wraz z rozwojem akcji narasta konflikt pomiędzy małżonkami, którego osią są podejrzenia Onobu co do przeszłości męża. W końcu przed ślubem w życiu Yoshio chyba była inna kobieta… „Światło i mrok” to opowiadanie o egoizmie, o niezgłębionych motywacjach ludzkich zachowań, o tęsknocie za naturalnością a także o istocie małżeństwa i miłości. Wyjątkowo urodzajna w informację na temat kultury i obyczajów Państwie Kwitnącej Wiśni.

Szczegóły
Tytuł Światło i mrok
Autor: Soseki Natsume
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2016
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Światło i mrok w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Światło i mrok PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Gabrysia Malinowska

    Opowieść pt. Światło i mrok autorstwa Natsume Sōsekiego to książka ebook wyjątkowo urodzajna w informację na temat kultury i obyczajów Państwie Kwitnącej Wiśni. Zaczynając od relacji małżeńskich, które wysuwają się na pierwszy plan, poprzez stosunki podwładnego z przełożonym, skończywszy na relacjach rodzin z tego samego statusu społecznego i tych znajdujących się nieco niżej na drabinie społecznej, widzimy, jak dużą rolę w tego rodzaju powiązaniach odgrywa zasobność portfela i pozycja społeczna. Zaskakującym jest fakt, że bycie lepiej sytuowanym daje prawo do decydowania nawet o życiu prywatnym tych, którzy są nieco mniej majętni. Ci drudzy natomiast – których wyraźnym przedstawicielem jest niejaki Kobayashi – z uwagi na gorsze położenie są wciąż spychani na dalszy plan, czują się pogardzanymi, a przynajmniej tak im się wydaje. Sylwetka tej postaci uderza tym bardziej, że owy Kobayashi jest wyjątkowo cyniczny, bo, jak sam twierdzi, żyje po to, by być nienawidzonym. W ten sposób sprawia, że ludzie uznają jego istnienie. Tego rodzaju korelacje pozna Czytelnik, sięgając po opowieść Sōsekiego. Za rozmowami, które toczą bohaterowie, kryje się dużo uniwersalnych prawd, takich jak kwestia zaufania w relacji mąż-żona czy poczucie bycia gorszym uwarunkowane niższą pozycją społeczną i niedostateczną majętnością. Twórca bez wątpienia skłania Czytelnika do podjęcia refleksji ponad różnego rodzaju relacjami, przyjrzenia im się z bliższej perspektywy, lub wręcz prześwietlenia ich, tak jak to w misterny sposób robi Sōseki.

  • Agnieszka Marzol

    Onobu i Tsuda wydają się być całkiem zwyczajnym młodym małżeństwem. Jako że są na początku swej małżeńskiej wędrówki, ich relacja zdaje się mieć jakieś niedociągnięcia w postaci chociażby niedomówień czy niedostatecznej dozy zaufania. Ich małżeńskie stosunki zostają wystawiona na próbę w momencie, gdy Tsuda musi udać się do szpitala, żeby poddać się niegroźnemu zabiegowi. Wiadomość o konieczności udania się na leczenie zbiega się w okresie z nadejściem listu od ojca Tsudy. Informacja w nim zawarta nie napawa optymizmem. Okazuje się bowiem, że ten odmawia pomocy materialnej dla Tsudy i jego żony, i to właśnie teraz, gdy tego wsparcia najbardziej potrzebują. Przyzwyczajone do całkiem komfortowego życia małżeństwo będzie musiało stawić czoła problemom. Tym czasem okazuje się, że owe problemy są niczym w porównaniu do skrywanej przez Tsudę tajemnicy. Opowieść pt. Światło i mrok Natsume Sōsekiego to książka, która otwiera nam drogę do poznania obyczajów panujących w japońskim małżeństwie. A są one inne od tych, które znamy z swojego „europejskiego podwórka”. Spętana łańcuchem narzuconych reguł Onobu sama musi mierzyć się z trudnościami życia małżeńskiego. Z jej ust nie może paść choćby cień skargi, ponieważ w otoczeniu zostanie to odebrane jako sprzeniewierzenie się własnemu, świadomemu przecież, wyborowi zamążpójścia. Długie, aczkolwiek interesujące dialogi stanowią okazję do poznania mentalności Japończyków, dotarcia do relacji panujących w rodzinie i poza jej granicami. Opowieść dla wytrwałych, którzy z tej podróży z książką wrócą bogatsi o wiedzę na temat realiów japońskiego życia.