Świat w polskiej dramaturgii najnowszej. W radiu. W lekturze i na scenie okładka

Średnia Ocena:


Świat w polskiej dramaturgii najnowszej. W radiu. W lekturze i na scenie

Następny już tom pokonferencyjny, który ukazał się w 2016 roku, gromadzi pod wspólnym tytułem "Świat (w) polskiej dramaturgii najnowszej. W lekturze i na scenie / w radiu" referaty uczestników dwóch sympozjów: "Na głos, ze słuchu, w wyobraźni. Dramaturgia radiowa Zbigniewa Herberta, jego rówieśników i następców" (Warszawa, 8 grudnia 2014) a także "Rozpoznane. Przedstawione. Nazwane. Świat (w) polskiej dramaturgii najnowszej" (Warszawa, 27–28 maja 2015)."Dramat współczesny, po latach spychania go do narożnika teatralnej publicystyki, na powrót zaczyna być traktowany jako wyrafinowane narzędzie poznania rzeczywistości w jej wielu różnorakich wymiarach. Coraz wyraźniej dostrzegamy, że świat uchwycony przez współczesnych dramatopisarzy w formie zdialogizowanego „tu i teraz” działających postaci to szybka rzeczywistość ludzkiego życia rozumianego szeroko – jako doświadczenie swojego bytu, obecności i świadomości innych ludzi, związków rodzinnych i międzyludzkich, systemów wartości, mechanizmów społecznych, miejsca i czasu, historii i pamięci, wiary, marzenia i wyobraźni, Boga i nicości, sensu i absurdu ludzkiego istnienia. Zapytanie o świat i możliwości jego poznania implikuje kłopot języka i podmiotu, który w najwieższej dramaturgii usytuowany jest nierzadko nad głowami bohaterów, pozostając w skomplikowanej relacji z odbiorcą dzieła. Żeby rozpoznać różnorodne cechy wizerunku rzeczywistości zapisanego w świeżym dramacie, trzeba tę relację uchwycić i opisać, do czego idealnie nadają się kategorie stworzone nie tylko przez nowoczesną (i ponowoczesną) teatrologię, lecz także przez poetykę w jej różnorakich odmianach. W dramatach stale mamy przecież do czynienia z dziełem tekstowym: z wpisaną weń wizją świata, z językowym wyrazem myśli – oryginalnie zestrojonym z konwencjami realizacyjnymi i możliwościami mediów, w których uruchamiany jest tekst. Diagnozie tej służą literackie i artystyczne konteksty, a wspomagają ją idee współczesnych filozofów, antropologów i socjologów kultury. […]Różnorodność tematyki poruszonej przez twórców artykułów zamieszczonych w tomie, a także wielość uruchomionych przez nich kontekstów interpretacyjnych przywracają prestiż tej nieco zaniedbanej przez współczesną humanistykę formie literackiej, jaką jest dramat, a twórcom tekstów tragicznych – pisarski autorytet."Jacek Kopciński, element wstępu

Szczegóły
Tytuł Świat w polskiej dramaturgii najnowszej. W radiu. W lekturze i na scenie
Autor: Opracowanie zbiorowe
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
Rok wydania: 2016
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Świat w polskiej dramaturgii najnowszej. W radiu. W lekturze i na scenie w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Świat w polskiej dramaturgii najnowszej. W radiu. W lekturze i na scenie PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.