Czytaj więcej:
Świat Ruty okładka

Średnia Ocena:Świat Ruty

Świat nie wybacza zbrodni i inności. Mglisty ranek rozpoczyna następny dzień życia Ireny. Nic nie zapowiada, że będzie zupełnie inny niż poprzedni… że odmieni wszystko. Z chwili zamyślenia wyrywa ją pisk hamulców, tępy odgłos uderzenia i huk ciała uderzającego o jezdnię. Targana wyrzutami sumienia Irena postanawia pojechać z poszkodowaną do szpitala. Tak poznaje Rutę i jej rodziców. I kiedy wydaje się jej, że będzie musiała zmierzyć się z oskarżeniami, poznaje świat drugiego człowieka. A to coś, co może nas przerosnąć… Magiczna opowieść, której fabuła rozpięta jest pomiędzy przeszłością a przyszłością, pomiędzy realizmem a metafizyką. To książka ebook o odszczepieniu i naznaczeniu. O historii, której nie da się wykorzenić. Polacy, Żydzi i Niemcy żyją tu w specyficznej relacji. Każdy poszukuje własnej tożsamości. Ponieważ tak naprawdę każdy z nas – jak Ruta – jest zawieszony na granicy światów.

Szczegóły
Tytuł Świat Ruty
Autor: Żytkowiak Iwona
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Prószyński Media
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Świat Ruty pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Świat Ruty Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Świat Ruty PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Katarzyna

  Ruta przywołana w tytule książki, niemalże na początku opowieści trafia do szpitala - nieprzytomna, choć na pozór nic jej nie dolega. Ten zaskakujący stan to zagadka i wyzwanie: dla lekarzy, dla rodziców dziewczyny usiłujących pomóc córce w nietypowy sposób, lecz i dla kobiety, która potrąciła Rutę. Jak się okazuje, traumatyczna przeszłość nie mija bez śladu, to, co przydarzyło się w okresie wojny, w pewien sposób rzutuje na czasy obecne, na inne osoby... Ciekawa, trudna historia, poruszająca i wciągająca.

 • Patrycja Trzcionkowska

  Irena Żytkowiak serwuje nam ambitną opowieść obyczajową zmuszającą do refleksji i zadumy. Posługuje się przy tym bardzo wyszukanym językiem, dbając o najmniejszy szczegół, rzetelnie omawia wydarzenia, kształtując niecodzienny, magiczny klimat. Już po paru stronach można zauważyć, że opowieść jest bardzo dopieszczona. Autorka idealnie włada polszczyzną, co nadaje książce pdf odpowiedni poziom. Pomimo małej objętości pozycji literackiej, spotkać się tu można z wyjątkowo bogatą, nieszablonową fabułą. Trzeba dodać, że książka ebook nie należy do łatwych, wyrafinowany dialekt sprawia, że czytelnik musi się skupić na przekazywanej treści.Przez całą powieść, na każdej stronie możemy się natknąć na bolesną przeszłość, która mimo upływu lat stale jest żywa, budzi niepewność i strach, agresję i nienawiść. Autorka kładzie nacisk na relacje międzyludzkie, podejście i szacunek do drugiego człowieka, a także na historię i pochodzenie. Iwona Żytkowiak subtelnie łączy dwie płaszczyzny czasowe, w których przedstawia brutalne rozdziały II Wojny Światowej oddziałujące na czasy współczesne. Pamięci o przeszłości nie da się wymazać. Otoczenie wytyka palcami Rutę. Szepcze za jej plecami, gardzi nią. Nie akceptuje jej przez co bohaterka wyraźnie odstaje od społeczeństwa. Zdumiewające jest jak prosto ocenić drugiego człowieka nie znając go. Dziwi mnie i wzburza zachowanie ludzi. Nie rozumiem jak można spoglądać na drugiego człowieka z pogardą, wstrętem i zawiścią w oczach, nie znając ani jego historii, ani osobowości. Jak można w tak bezczelny sposób lekceważyć i kpić z drugiej osoby. Osobiście uważam, że każdemu należy się szacunek, nieważne jakiego jest pochodzenia.Czytając opowieść otoczyła mnie nie tylko magiczna aura, ze względu na różnicę czasową, lecz i też nastrój nostalgiczny. bo ma się wrażenie, że bohaterowie są oderwani od rzeczywistości, pogrążeni we swóim świecie, pełnym zadumy, tęsknoty i autorefleksji. Też ja się tak czułam, jak gdybym była nieobecna, wyciszona, żyła w dwóch różnorakich światach. W zadumie, czasem ze wzruszeniem, a czasem ze smutkiem połykałam kolejne słowa pisarki. Opowieść zmusza czytelnika do zastanowienia się ponad swoją przeszłością.Świat Ruty cechuje niebanalna, dojrzała tematyka. Pomimo, że jest to opowieść obyczajowa, to jednak jej nastrój jest pełen powagi i kontemplacji. Jest to lektura dla osób wymagających, sięgających po książki z górnej półki.Patrycja Trzcionkowska (Z książką)

 • Katarzyna Olech

  Znacie to powiedzenie że jeżeli wszyscy bylibyśmy tacy sami to swiat byłby nudny? Prawda. Fajne jest w nas to, że każdy lubi co innego, ma inne plany marzenia i cele. Wszyscy jesteśmy inni, więc kto dał nam prawo żeby oceniać kogoś, kto o dużo bardziej wyróżnia się z codziennego, szarego tłumu? Kto dał nam prawo do oceniania osób, które mają w sobie to coś. To że mają inne spojrzenie na świat, inny sposób spędzenia życia nie daje nam prawa do powiedzenia „to dziwak”.W książce pdf Iwony Małgorzaty Żytkowiak inna jest Ruta.Mglisty ranek na zawsze odmieni życie Ireny – jadąc do pracy potrąciła młodą kobietę. I chociaż wydawać by się mogło że wszystko jest okej to niespodziewanie kobieta słabnie i zapada w śpiączkę. Irena jest zrozpaczona. Wyrzuca sobie że gdyby bardziej uważała, nie błądziła myślami wszystko byłoby w porządku. Wieści o wypadku docierają do jej obecnego jeszcze męża, który odszedł do młodszej. Gdy Irena, którą wiodą wyrzuty sumienia jedzie do szpitala od razu wszyscy mówią, że potrąciła tę dziwaczkę, Rutę. Obok łóżka poszkodowanej spotyka jej rodziców, za którymi też ciągnie się łatka innych.Świat Ruty to książka ebook o której ciężko pisać. Pomimo że przeczytałam ją już jakiś czas temu, spisałam wszystkie uczucia i emocje, które pojawiły się w trakcie czytania, wszystkie myśli, które napłynęły do mojej głowie na kartce, to ciężko stworzyć mi z tego coś sensownego. Jest to książka ebook dobra, lecz jeżeli miałabym ją polecić komuś nie wiedziałabym co powiedzieć. Ponieważ Świat Ruty to opowieść magiczna, którą czyta się delikatnie i która zabiera nas z tego świata gdzieś dalej. Podróżujemy wraz z Rutą, jej duszą i obserwujemy to co było i jest, lecz potrafimy na to spojrzeć nieco inaczej, szerzej. Potrafimy dostrzec więcej. I zrozumieć to co widzimy.W książce pdf pani Żytkowiak przeplata się teraźniejszość z przeszłością – poznajemy dzieje rodziców Ruty, ich prawdziwe korzenie i to, przez co musieli przejść. Pomimo tego, że ludzie nazywają ich innych, ja czytając miałam wrażenie że są takimi wielobarwnymi ptakami, którzy cieszą się z każdego dnia który nadchodzi i z każdego wieczoru, ponieważ mogli ten czas przeżyć z uśmiechem i szczęśliwie. Podczas czytania poznajemy osoby skrzywdzone przez los, które widziały i widza więcej. Historia o Rucie to książka ebook o tym kim naprawdę jesteśmy i jak to nas dzieli. Jak poszukujemy swojej tożsamości, swojego ja w otaczającym nas świecie.Świat Ruty to książka ebook która nasuwa dużo myśli i pozwala spojrzeć na świat nieco szerzej. Cudowna, nostalgiczna i metafizyczna. Nie dla wszystkich, ponieważ nie każdy odbierze ją w taki sposób. To opowieść która nas pochłania i pozwala zwolnić i się zrelaksować. Chociaż na chwilę.

 • markietanka

  Fantastycznym zabiegiem jest połączenie bieżącej historii rozpoczynającej się „zderzeniem” Ruty i Ireny, z przeszłością Estery i Anzelma a także rozważaniami Ruty. Całość jest bardzo mocna, barwna i przemawiająca do czytelnika. Polacy, Żydzi i Niemcy tworzą tutaj swoisty kalejdoskop osobowości, a ich dzieje są poplątane, a jednak powiązane ze sobą.Pochłonęłam opowieść „Świat Ruty” w jedno weekendowe popołudnie, a stale mam ją w głowie. Pozostawiła w mojej duszy własny ślad – niektóre powieści tak mają i dlatego lubię do nich wracać, ponieważ zawsze można odkryć coś, co umknęło. Przeczytajcie – warto! http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2016/10/swiat-ruty-iwona-magorzata-zytkowiak.html

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!