Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i straszliwej nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Tuwim, Pawlikowska, Boy, Witkacy, a zaraz później Hitler i Stalin.O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Jak wyglądał jej związek z wybitnym architektem Karolem Stryjeńskim? Gdzie piła wódkę i jakie wznosiła toasty? O czym milczała? Jak na jej decyzje wpływało macierzyństwo? To tylko kilka z setek wnikliwych pytań, które zadaje Angelika Kuźniak, pozwalając nam w Zofii Stryjeńskiej zobaczyć człowieka z krwi i kości, a w jej rozterkach ponadczasowe dylematy. Od wydawcy: "Staremu nudziarzowi o sobie pisać zabraniam. Nie zamierzam błąkać się w nudzie i szarzyźnie nawet po mej dematerializacji. Niech będzie w tym pisaniu tempo, ruch, barwa, energia. Niech mi na nowo w żyłach zacznie pulsować! [...] Saludos, Zocha."Z listu Stryjeńskiej do siostry Maryli, rok 1969"Kto się dzisiaj rodzi z takim humorem i swadą! Wstrząsająca lektura, prowadzona w brawurowym tempie i przeplatana absolutnie niepowtarzalnym mową artystki. Pozwala zrozumieć, jak tragikomiczną, a jednocześnie wykraczającą poza własne czasy postacią była Zofia Stryjeńska. Jej uwagi o sztuce i macierzyństwie są zaskakująco współczesne i aktualne. Przeczytałam jednym tchem."Agata „Endo” Nowicka
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Stryjeńska. Diabli nadali |
Autor: | Kuźniak Angelika |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Czarne |
Rok wydania: | 2015 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Świetna! i autorka biografii i jej bohaterka! Polecam!
Polecam! czasami śmieszna, czasami smutna, lecz przecież takie jest życie
Idealna książka ebook nie tylko dla fanów Stryjeńskiej! Choć za mało w niej szaleństwa, koloru, za mało dzieł artystki! Okładka wewnątrz jest fioletowa, a powinna być niebieska, ponieważ to ukochany kolor Stryjeńskiej! Ale to drobne niedociągnięcia, które nie przesłaniają geniuszu i wyjątkowej osobowości!
Perełka dla fanów biografii. Bohaterką jest fascynująca malarka. Jej życie i sztuka przedstawione interesująco. Pasjonująca lektura.
Autorka ma dar fascynującego przedstawiania sylwetek artystów. Przyznaję - Stryjeńska malarsko nie budzi mojego zachwytu. Jednak niezależnie od tego, książkę zalecam każdemu człowiekowi, który tworzy w jakiejkolwiek dziedzinie, lub po prostu jest zainteresowany życiem nieprzeciętnych ludzi. Z kartek wyłania się osoba, która żyła pasją i ta pasja przejawiała się zarówno w jej pracach jak i zwykłym życiu. Niekonwencjonalna, prawdziwa do bólu. Czyta się jednym tchem. Dodatkowy bonus - możliwość zapoznania się z twórczością artystki. Jestem tą książką zachwycona, a nieczęsto mi się zdarza zachwyt dotyczący biografii
Najlepiej napisana biografia jaką czytałem. Idealny styl pisania.
„Stryjeńska. Diabli nadali” Angeliki Kuźniak to nie tylko biografia słynnej w XX – leciu międzywojennym malarki, lecz przede wszystkim opowiadanie o samotności, niespełnieniu i ciężkim losie artysty, którego talent wciąż zderza się z prozą życia i nierzadko w potyczce z nią przegrywa. Życiorys Stryjeńskiej to gotowy scenariusz na film i wyśmienity materiał na książkę. Dobrze, że w końcu taka powstała i dobrze, że napisała ją właśnie Kuźniak, ponieważ dysponuje czułym, wnikliwym okiem, skierowanym na dzieje kobiet.Choć książka ebook jest idealnie napisana, czyta się ją jednym tchem to pozostawia jednak pewien niedosyt, Otóż jest to książka ebook bardziej o dziewczynie niż o malarce. Oczywiście pojawiają się tu tytuły najistotniejszych prac, lecz brakuje szczegółowych analiz twórczości, technik malarskich używanych przez Stryjeńską i opisu warsztatu pracy. Jest to jednak jedynie niewielki zarzut, który nie rzutuje na pozytywny odbiór całego tekstu. Więcej na http://kulturalnadzielnica.blogspot.com/
Przez większą element książki ma się wrażenie, że autorka po prostu przełożyła pamiętnik artystki 'na nasze'. Trochę szkoda. Jak dla mnie za mało tej nietuzinkowej elity warszawskiej. Ich świat można jedynie musnąć, bez możliwości zatopienia się w pełni. Trochę szkoda.
http://majuskula.blogspot.com/2016/01/angelika-kuzniak-stryjenska-diabli.htmlNiektóre życia doskonale nadają się, żeby stworzyć z nich książkę. Pewne biografie czyta się pięknie, lekko, niczym dobrą opowieść — choć nierzadko takie historie charakteryzują się również smutnymi zdarzeniami…Autorka nierzadko oddaje głos samej zainteresowanej i uznaję to za największy atut. Stryjeńska była nie tylko utalentowaną plastyczką, lecz również pisarką! Mowa polski, którego używała, charakteryzował się pewną soczystością. Zofia potrafiła pokazać jego piękno, wplatając określenia ze slangu, regionalizmy, delikatne przekleństwa, w tym jej ulubione „psiakrew”.Angelika Kuźniak prezentuje nam portret dziewczyny rozedrganej, rozerwanej pomiędzy pracą, dziećmi, miłością, wiarą, patriotyzmem. Dziewczyny intensywnej, która była świadoma tego, że za mało czasu i uwagi poświęciła dzieciom. Na samym końcu swej drogi Stryjeńska trafiła do Szwajcarii, gdzie zmarła. Zakończenie książki jest dla mnie i smutne, i zabawne. Myślę, że osoby, które przeczytały (lub przeczytają) będą wiedziały, co mam na myśli. Nie chcę za dużo zdradzać, choć mnie korci.
Stryjeńska. Diabli nadali, to książka ebook ciekawa pod każdym względem. Biografia nietuzinkowej artystki opowiedziana w interesujący sposób. Książka ebook ładnie wydana, ilustrowana zdjęciami.