Śniadanie z cząstkami, czyli jak ugryźć fizykę kwantową okładka

Średnia Ocena:


Śniadanie z cząstkami, czyli jak ugryźć fizykę kwantową

Ta książka ebook to wyjątkowa opowieść… o fizyce kwantowej. Chwila, chwila, poczekajcie! Nie odkładajcie jej na półkę, naprawdę nie ma się czego obawiać. Po prostu przyjmijcie nasze zaproszenie na niezwykłe śniadanie – i sprawdźcie, co się na nim wydarzy!Jeśli zdecydujecie się zagłębić w lekturze, odkryjecie cudowny, tajemniczy świat. Fizyka kwantowa to jedna z najładniejszych i najbardziej zdumiewających teorii w nauce. Zawarte w niej prawa w zestawieniu z codziennym doświadczeniem wydają się zupełnie szalone, a przez to sprzeczne z intuicją. Kiedy tylko zanurzymy się w świat kwantów, nasze wyobrażenia o rzeczywistości, nawet tej najbardziej powszedniej, zaczynają się chwiać.  Sonia Fernández-Vidal, pisarka i doktorka fizyki kwantowej, a także Francesc Miralles, pisarz i dziennikarz, zapraszają nas na niezwykłe, zaskakujące i przesympatyczne śniadanie, na które przybędą też Newton, Einstein, Heisenberg i inni znani fizycy. Przy przepysznych muffinkach i pączkach, kawie i soku pomarańczowym, odbędziemy fascynującą i pełną niesamowitych odkryć podróż aż do początków wszechświata. Dowiemy się, czym jest tak zwana boska cząstka, jak to możliwe, że jedna rzecz może być w dwóch miejscach jednocześnie, odwiedzimy przedziwne Kasyno Heisenberga, wejdziemy w stan superpozycji, spróbujemy przetunelować przez to i owo... i być może odsłonimy rąbek tajemnicy istnienia. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Śniadanie z cząstkami, czyli jak ugryźć fizykę kwantową
Autor: Sonia Fernandez Vidal
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Rok wydania: 2023
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Śniadanie z cząstkami, czyli jak ugryźć fizykę kwantową w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Śniadanie z cząstkami, czyli jak ugryźć fizykę kwantową PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • mateusz_oksiazkach

    Moja ciekawość świata sprawia, że chociaż jestem typem humanisty, interesują mnie nauki ścisłe w podstawowym zakresie. O ile matematyka czy statystyka jest dla mnie zrozumiała w stopniu użytkowym, o tyle biologia czy fizyka to już inna para kaloszy. Pewnie dlatego, że te dziedziny są dla mnie mniej logiczne. A najbardziej z tego wszystkiego najmniej logiczna jest fizyka kwantowa, dlatego również sięgnąłem po tę książkę. Żebym jakkolwiek zrozumiał o co w tym chodzi, ktoś musi mi to tłumaczyć w prostych zrozumiałych dla mnie słowach, i taką właśnie pozycją jest „Śniadanie z cząsteczkami”. Sonia Fernandez Vidal jest doktorką fizyki kwantowej a Frances Miralles pisarzem, który nie wie nic o fizyce kwantowej tak samo jak czytelnik. Żeby prezentować nam czym jest ta dziedzina nauki, autorzy częściowo fabularyzują tę książkę, sam nie wiem czy mi się to podobało. Z jednej strony czułem się jakbym oglądał poranny program naukowy dla dzieci, a z drugiej pozwoliło mi to zrozumieć skomplikowane zagadnienia. Ważnym jest, że całą historię zaczynamy od fizyki klasyczniej i omówienia jej podstawowych założeń. Daje to do myślenia pod takim kątem, że fizyka kwantowa, która jest pełna paradoksów i tak bardzo odbiega od tego co wiemy, że można by pomyśleć, że naukowcy bajdurzą, a czy nie postrzegano tak samo teorii Kopernika? Przecież widać, że my się nie ruszamy a słońce zachodzi i wschodzi, więc logicznie rzecz biorąc to ono powinno się poruszać a nie odwrotnie. Tak samo jest teraz z fizyką kwantową. Ciężko nam w nią wierzyć „Śniadanie z cząsteczkami” to wprowadzenie do tematu, którego kompletnie nie rozumie, lecz nie ja jeden. Na tyle była dla mnie interesująca i w miarę prosta, że rozbudziła moją ciekawość, napędziła chęć znalezienia jeszcze więcej informacji. Książka ebook dla laików, która pobudza myślenie - polecam. Instagram: Mateusz o ebookach .

  • Anna Dyczko

    Fizyka kwantowa rządzi się własnymi prawami, odmiennymi niż klasyczna. To świat baśni i snów, w którym możliwe jest wszystko naraz. Autorzy wciągają nas w bajkę, proponując podróże w okresie czy zwiedzanie wirtualnego kasyna. To najlepszy sposób, aby przedstawić coś, co jest z gruntu nielogiczne, ponieważ jak kot może być jednocześnie żywy i martwy a kostka pokazać wszystkie efekty w tym samym czasie? W naszym świecie jest to niemożliwe. Sonia i Francesc zadają sobie zapytanie gdzie przebiega granica pomiędzy mikro- a makroświatem. Gdyby można było zastosować reguły rządzące w próżni tu, na ziemi, to faktycznie byłoby możliwe wpływanie samą myślą na efekt jakiegoś problemu. Podczas czytania przypomniała mi się książka ebook Łukasza Szustera "Splątani", w której twórca odwołuje się także do zasad fizyki kwantowej. Wracając do naszego śniadania Sonia i Francesc w przebraniu służących zbliżają się do najtęższych umysłów naszego świata, od Arystotelesa po Einsteina i podsłuchują ich rozmowy. Teorie naukowców możemy znaleźć w dodatkach do rozdziałów, umieszczonych na końcu książki. Trochę mi to przeszkadzało, ponieważ musiałam przerywać czytanie i wertować strony w poszukiwaniu odpowiedniej. A czytało się znakomicie. Autorzy przedstawili trudne zagadnienia w formie zabawy, dzięki czemu prosto się przyjmowały. Nie powiem, że zrozumiałam wszystko, nigdy nie byłam niezła z przedmiotów ścisłych, lecz lektura trochę rozjaśniła mrok mojej niewiedzy. Teraz już wiem w jaki sposób Harry Potter wskoczył na peron 9 i 3/4. On się tunelował. Z książki dowiecie się czym jest mechanika kwantowa, paradygmat, wynik Pigmaliona, splątanie czy kwarki, syperpozycja i dekoherencja a także jak zmieniał się sposób widzenia świata od starożytności i kim była znana dwudziestka dziewiątka z Solvaya. Podoba mi się lekkostrawny sposób przedstawienia tematu.

  • w_i_o_l_a_a__

    Gdy byłam dzieckiem, uwielbiałam książki o odkrywcach i wynalazcach. Z wypiekami na twarzy czytałam historie, które nieustanny za tym, jak wygląda współczesność. Z nieskrępowaną ciekawością poznawałam sekrety przyrody, nauki, techniki i życia. Odczuwałam potrzebę wiedzy, jak to wszystko działa. I nigdy nie przestałam być dzieckiem. Czasem dorosłość daje mocno w kość, bywają chwile, kiedy trzeba ogarniać trudne sprawy, lecz po każdej burzy wychodzi przecież słońce. I znów można wrócić do tej pierwotnej, właściwej każdemu, nieskończonej kreatywności, która dała nam ewolucyjny sukces. „Śniadanie z cząstkami. Opowiadanie o nauce, jakiej jeszcze nie było” jest tym rodzajem książki, która przypomina to dzieciństwo. W prosty, fabularyzowany sposób tłumaczy nową fizykę. Ponieważ choć fizyka kwantowa ma już przecież setkę, to stale niewielu rozumie, o co w niej chodzi. I chociaż większość z nas słyszała o kocie Schroedingera, teleportacji i o komputerach kwantowych, to jednak dla większości to stale opowieści o żelaznym wilku. Autorzy, para przyjaciół – fizyczka kwantowa Sonia Fernández Vidal i powieściopisarz Francesc Miralles, spotykają się przy paru okazjach, by przeżywać wyimaginowane przygody tłumaczące świat fizyki klasycznej, kwantowej i modelu standardowego. I jeśli nawet czasami bywa to infantylne i nieco koślawe, to jednak całkiem skuteczne. Gdy zatem jesteś takim dzieckiem, jak ja, nie zwlekaj dłużej i poczęstuj się kawałkiem wiedzy.

  • Paulina K.

    ,,Śniadanie z cząstkami, czyli jak ugryźć fizykę kwantową" Sonii Fernandez-Vidal napisana we współpracy z reporterem stworzona została z dbałością o naprawdę przystępny język. Mimo dość skomplikowanej tematyki, jaką wydaje się być fizyka kwantowa, ta oferta lektury napisana jest w naprawdę przystępny sposób. Z tego również względu a także dzięki grafikom z całością można zapoznać się z naprawdę znacznym zainteresowaniem. Wychodzę z założenia, że nieźle jest być otwartym również na takie pozycje z bardziej niszową tematyką. Sonia Fernandez-Vidal dbała o to, by czytelnika do zapoznania się z tą lekturą zachęcać już od samego początku. Nie ma problemu z zapoznawaniem się z nią na raty. Podzielona jest na kilka wielkich epizodów a także dużo mniejszych podrozdziałów, dzięki czemu całość czyta się naprawdę sprawnie. Jest to taka czytelnicza propozycja, w której autorzy odwołują się także do słynnych nazwisk ze świata fizyki kwantowej. Niewątpliwie ,,Śniadanie z cząstkami, czyli jak ugryźć fizykę kwantową" Sonii Fernandez-Vidal to propozycja, którą można mieć na względzie w wolnych chwilach. Doskonale jest poszerzać własną wiedzę z różnorakich dziedzin. Z tego również względu idealnie sprawdzi się możliwość sięgnięcia po ,,Śniadanie z cząstkami, czyli jak ugryźć fizykę kwantową" Sonii Fernandez-Vidal.

  • Ania

    Bardzo fajna książka, która sprawia, że fizyka staje się zrozumiała nawet dla największego humanisty - super sprawa 👌