Skarby przyrody lasów rybnickich okładka

Średnia Ocena:


Skarby przyrody lasów rybnickich

Album prezentuje, potwierdzone dorobkiem nauki, niezaprzeczalne bogactwo przyrody zespołów leśnych i ich dyskretne piękno. Zebrane tu zdjęcia i komentarze przedstawiono w ujęciu narracyjnym, proponując Czytelnikowi wędrówkę przez uroczyska, ostoje i zakątki leśne ziemi rybnickiej. Ten jedyny w swoim rodzaju szlak wędrowny rozpoczyna się na wschodnich rubieżach ziemi rybnickiej, wiedzie przez centralną element Płaskowyżu Rybnickiego i osiąga własny kres zachodni ponad doliną Odry. Zagłębiając się w treść albumu, Czytelnik wespół z autorami trafia między wiekowe dęby w Lesie Baraniok, gdzie spotyka rzadkiego kozioroga dębosza. Odwiedza rosnący w żorskiej Dębinie sławny Dąb Maryjny – primus inter pares rybnickich lasów. W śląskiej krainie stawów, w sercu Pojezierza Palowickiego, na Czytelnika czeka subtelne urok krajobrazu leśno-wodnego, bogactwo ptaków i pamiątki przeszłości. Na szczycie wzgórza Ramży pomiędzy Bełkiem a Czerwionką poczujemy dreszczyk emocji, odwiedzając zagadkową knieję rozbójnika Ramżuli, a w Głębokich Dołach pod Książenicami zobaczymy najprawdziwsze dzikie, bukowe uroczysko. Okolice Kanetowca niedaleko Przegędzy dają sposobność podglądania zdumiewających wyników pracy bobrów. W Studzience koło Jankowic Czytelnik znajdzie miejsce zadumy i modlitwy, okryte bogatą przyrodniczą szatą, zaś niedaleko Zwonowic zobaczy torfowisko. Meandrująca Sumina wzbudzi skojarzenia z egzotycznymi rzekami z północy Polski, a nagromadzenie głębokich wąwozów w rejonie Pszowskich Dołów wprawi w zdumienie. Buczyna Bełsznicka w gminie Gorzyce zaskoczy florystycznym bogactwem i bukowym starodrzewiem, zaś schowane w lesie niedaleko Lubomi grodzisko Gołęszyców posłuży Czytelnikowi za poligon plenerowej lekcji historii. Podobnych wrażeń dostarczy penetracja Lasu Życzyńskiego, przypominającego o biegnącej tu kiedyś granicy państw, dzisiaj lasu przyjaznego każdemu, a zwłaszcza turystom rowerowym. Wreszcie Las Widok, na rubieży lasów rybnickich leżący, kusił będzie Czytelnika różnorodnością ukształtowania powierzchni i zespołów leśnych a także niezwykłością zdarzeń, które rozegrały się na przestrzeni dziejów w tej pięknej, zielonej oprawie. Album pomyślany został jako atrakcyjne zaproszenie na leśny szlak ukazujący najładniejsze walory lasów ziemi rybnickiej. Stanowi nadto dokument, kreowany obiektywem i piórem, zaświadczający o zawodowym kunszcie i przyrodniczej wrażliwości leśników a także badaczy ze świata nauki, którzy przez nad półtora wieku dokładali starań dla utrzymania tych „leśnych perełek” dla kolejnych pokoleń. Pracując na przestrzeni stuleci w różnorakich systemach ustrojowych, w zmieniających się realiach gospodarczych, w różnorakich państwach, których granice przecinały tę ziemię, mieli taką samą motywację i ten sam cel – dbali o las, który był nie tylko miejscem ich pracy. Był także ich pasją. To im dziś dziękujemy.

Szczegóły
Tytuł Skarby przyrody lasów rybnickich
Autor: Sczansny Tomasz, Żukowski Aleksander
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Agencja Reklamowo-Wydawnicza VECTRA
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Skarby przyrody lasów rybnickich w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Skarby przyrody lasów rybnickich PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.