Sisi. Cesarzowa mimo woli okładka

Średnia Ocena:


Sisi. Cesarzowa mimo woli

1853, Wiedeń. Po abdykacji Ferdynanda Habsburga w 1848 roku na cesarskim tronie zasiadł osiemnastoletni Franciszek Józef. Jest od lat zaręczony z bawarską księżniczką Heleną. Jednak kiedy w 1853 roku narzeczona przybywa na wiedeński dwór, młody cesarz zakochuje się od pierwszego wejrzenia w jej siostrze Sisi i to ją prosi o rękę. Młodziutka cesarzowa pławi się w luksusie, lecz jej niekonwencjonalne zachowanie wciąż zderza się z dworską etykietą. Nie ma przyjaciół. Otaczają ją intryganci - wielu usiłuje nią manipulować, wielu skłócić ją z mężem. Nikt nie przewidział, jak ważną rolę Sisi odegra dziejach imperium.

Szczegóły
Tytuł Sisi. Cesarzowa mimo woli
Autor: Pataki Alison
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Harper Collins Publishers
Rok wydania: 2015
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Sisi. Cesarzowa mimo woli w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Sisi. Cesarzowa mimo woli PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • leila

    Idealnie napisana powieść. Zalecam obie części - następna to " Sisi. Samowolna cesarzowa". Wiele opisów z życia na cesarskim dworze, tradycji i etykiety. Ciekawie rozwinięte wątki z życia tej wyjątkowej dziewczyny jaką była Sisi. Warto przeczytać.

  • ANGELIKA_ZABDYR

    Cudowny opis czasów kiedy tradycja i kultura była w świetności własnych czasów! bogato omówiona etykieta dworska, sztywne ramy protokołu, przeżycia mojej kobiety która trafia w cały ten mechanizm. Cudowna książka ebook i interesująca historia dziewczyny którą kochal świat, a dla niej samo urok jej osoby było największym przekleństwem. Warto przeczytać choćby dlatego że jej historia żyje do dziś.

  • Aleksandra Niżnik

    Zalecam książkę wszystkim, którzy interesują się życiem cesarzowej, jeśli jednak ktoś liczy na to, że książka ebook jest podobna do słynnej Trylogii filmów, to niestety mogą się trochę rozczarować :)

  • Niebieska zakładka

    Młoda, piękna, wielbiona przez tłumy. Ba, nawet kochana. A jednak nieszczęśliwa… Historia daje niejedne przykłady takich życiorysów. Nie bez powodu cesarzową Sisi nierzadko porównuje się do księżnej Diany. Łączyła je uroda, samotność w małżeństwie a także odosobnienie w arystokratycznym środowisku. I nawet miłość milionów ludzi nie potrafiła zapełnić ich życiowej pustki.Możliwe, że pierwsze skojarzenia, jakie macie z Sisi są związane ze słynnym filmem o niej z Romy Schneider w roli głównej. Jednak cukierkowy świat przedstawiony w filmie niewiele ma wspólnego z książką Allison Pataki. Tu historia Sisi jest bardziej brutalna i obrazowa.Zaczyna się od 1853 roku, kiedy Sisi ma 15 lat i spędza jeszcze beztrosko czas w rodzinnym domu w Bawarii. Pewnego dnia jej matka oznajmia starszej siostrze Sisi, Helenie, że zamierza wydać ją za mąż za młodego cesarza, osiemnastoletniego Franciszka Józefa. Sisi przypada rola towarzyszki podróży, która ma pomagać Helenie w jej pierwszych krokach na cesarskim dworze w Wiedniu.Niestety, rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Cesarz zakochuje się od pierwszego wejrzenia nie w Helenie, a w Sisi. Do tego stopnia, że sprzeciwia się woli własnej matki Zofii i poślubia najmłodszą z sióstr. Sisi odwzajemnia jego miłość, więc czemu życie nie toczy się jak w bajce? Powodów jest kilka, na czele z despotyczną teściową. To ona tyranizuje życie młodej mężatki, kwestionując każdą jej decyzję, szpiegując, a wreszcie – odbierając jej dzieci i wychowując po swojemu.Jeśli ktoś jest zainteresowany opowieścią o teściowej z piekła rodem, to na pewno spodoba mu się książka ebook Pataki. Lecz fatalne relacje z matką męża, nie były jedynymi kłopotami Sisi. Poza tym bardzo tęskniła za rodzinną Bawarią i nie potrafiła się odnaleźć na fałszywym dworze, gdzie obowiązywała sztywna etykieta i dziwne zasady (np. noszenie codziennych pantofli tylko przez jeden dzień i ich wyrzucanie). Stanu niezrozumienia i odosobnienia nie ułatwiał Franciszek Józef, który mimo że szczerze miłował żonę, w ostatecznym rozrachunku, zawsze brał stronę matki.Dzięki fabularyzacji historii Sisi, książka ebook jest pełna dialogów, lecz również sytuacji, które zapewne nigdy nie miały miejsca. Za to idealnie oddaje charaktery postaci a także olbrzymią samotność cesarzowej w tłumie i w małżeństwie. Zachęcam do przeczytania szczególnie te osoby, które nie lubią historii. Tu polityka, daty, wojny, tło historyczne – wszystko jest na drugim miejscu. Na pierwszym jest przede wszystkim historia dziewczyny – jednej z najbardziej nieszczęśliwych na świecie.

  • leahh

    Sisi, czyli Elżbieta von Wittelsbach- księżniczka Bawarii.Chyba żadnej innej dziewczynie nie poświęcono tylu książek, filmów, a nawet seriali. Nie jest ona tylko przedmiotem ożywionych badań historyków, jej postać bardzo dynamicznie przeniknęła do kultury masowej i nieustanna się symbolem wpływowej, kontrowersyjnej cesarzowej, którą chciały naśladować miliony dziewcząt i dziewczyn na świecie.Podczas czytania śledząc dzieje młodziutkiej cesarzowej, nie raz naprawdę szczerze jej współczułam. Mimo że pławiła się w luksusie i miała wszystko to, czego chciała, była osobą naprawdę nieszczęśliwą. Sztywny rozkład dnia, cesarska etykieta, do której nieprzyzwyczajona była Sisi a także despotyczna teściowa, dzień po dniu zabierały młodziutkiej księżniczce chęć do życia.Przedstawione przez autorkę skomplikowane, choć pełne miłości relacje z mężem czy odseparowanie od dzieci, malują prawdziwy obraz tego, jak wyglądały relacje na cesarskich dworach. Allison Pataki skupia się bardzo głęboko na przeżyciach wewnętrznych Sisi, jej uczuciach i obawach, przez to książka ebook naprawdę porusza czytelnika. Nie powiedziałabym, że jest to książka ebook historyczna w pełnym tego słowa znaczeniu. To raczej opowieść obyczajowa z bardzo rozbudowanym i ciekawie przedstawionym wątkiem historycznym.Język autorki jest bardzo plastyczny, opisy wiedeńskiego pałacu czy innych posiadłości Habsburgów są tak realistyczne, że zdaje nam się, że widzimy je na swoje oczy. Allison Pataki realistyczne oddaje rzeczywistość XIX-wiecznej monarchii Habsburgów, ich obyczajów, panujących ówcześnie zasad w społeczeństwie.Nie chcę wchodzić w szczegóły czy przedstawienie Sisi w niniejszej powieści było wierne i zbliżone do rzeczywistości, gdyż wokół jej osoby przez lata narosło tyle mitów i kontrowersji, że ciężko o jednoznaczną opinię. Jedno jest pewne- Sisi jako bohaterka książki Allison Pataki jest postacią, z którą się utożsamiamy i z którą razem przeżywamy jej kłopoty i troski. A przecież o to chodzi w dobrej powieści, prawda?''Sisi. Cesarzowa mimo woli'' to piękna opowieść obyczajowa ze idealnie nakreślonym tłem historycznym. Czyta się ją z wypiekami na twarzy, kibicując Sisi, by w końcu nieustanna się naprawdę szczęśliwa. Czy w końcu się to uda? Jeśli jesteście zainteresowani, sięgnijcie po tę powieść.Recenzja ukazała się także na blogu www.zajkowskaczyta.blogspot.com

  • Agaaa006

    Z historią jednej z najsłynniejszych cesarzowych zapoznałam się już jako dziecko. Oglądając cudowny film opowiadający o pięknej miłości rodem z bajki, życiu niezupełnie takim jakie można sobie wyobrażać w pałacu u boku ukochanego, a przede wszystkim zapoznaniem z tym co tam wewnątrz nie zawsze było kolorowe, jak to się wydaje ludziom z zewnątrz. Jak autorka ukazała cesarzową Elżbietę? Czy obraz przedstawiony w filmie jest podobny do spostrzeżeń autorki? W celu dowiedzenia się czegoś więcej, lub spojrzenia z nieco innej perspektywy sięgnęłam po książkę pani Allison Pataki, o której wspomnę w poniższej opinii. Historia rozpoczyna się w domu rodzinnym młodziutkiej Sisi, która to wraz ze swą siostrą Heleną przekomarza się z bratem, który niezupełnie jest taki jak można by sobie wyobrażać. Nie spodziewające się nadchodzącej zmiany, dziewczęta wszczynają spór z bratem. Od zawsze w ich rodzinie panowała większa swoboda, oczywiście obowiązywała etykieta, ale matka nie wychowywała ich zbyt restrykcyjną ręką. Elżbieta była przyzwyczajona do konnych przejażdżek o każdej możliwej porze, bądź nocnych spacerów...Kiedy pamiętnego wieczoru padają słowa, których żadna z sióstr się nie spodziewa, nikt nie ma pojęcia, że oto teraz historia została zaplanowana w nieco innych sposób, zaś główna zainteresowana mająca być oparciem dla przyszłej cesarzowej znajdzie się na jej miejscu. Podróż do miejsca, które jawi się jak ze snów. Nie jedna panna chciałaby znaleźć się na miejscu Heleny, prócz niej samej. Nieśmiała i nieco wycofana Nene, zamiast radości czuje przerażenie. Jedyną otuchą jest świadomość, że u boku będzie miała ukochaną siostrę.Los zadecydował inaczej. Pomiędzy przyszłym cesarzem, a Elżbietą kiełkuje uczucie, którego żadne z nich się nie spodziewało. I to właśnie młodsza z sióstr zostaje wybrana na przyszłą żonę. Z początku radość, ekscytacja. Ślub i życie jak z bajki. Czy jednak rzeczywiście? Niedoświadczona i nieświadoma Sisi, nie spodziewa się, że od teraz każdy dzień będzie znacząco różnił się od tego, które ma w pamięci z domu rodzinnego. Rola przyszłej cesarzowej jest odpowiedzialna, stanie u boku męża, cesarza jest przywilejem, lecz i też poświęceniem swojej prywatności. Etykiety, plany dnia. No i przede wszystkim, co najważniejsze. Pozbawienie intymności, relacji z swoimi dziećmi... Miłość doprawiona goryczą.Przede wszystkim muszę wspomnieć o stylu autorki. Troszkę się obawiałam sposobu jaki obierze pani Patak, na szczęście już po przeczytaniu pierwszych zdań uspokoiłam się. Historia, która od zawsze mnie fascynowała została przedstawiona bardzo przychylnie w stronę odbiorcy. Czyta się z olbrzymim zainteresowanie i lekkością, za co jestem ogromnie wdzięczna.Jak wspomniałam na wstępie, chciałam porównać film z książką, która jak wiadome zawsze różni się od ekranizacji. I tak oto dzięki autorce dowiedziałam się więcej na temat ojca Sisi, a także relacji panujących w domu pomiędzy rodzicami cesarzowej. Niezmiernie zdumiała mnie postawa Heleny. Nie spodziewałam się, że żeby była tak nieśmiałą i zamkniętą w sobie kobietką. Matka też troszkę odbiegała od moich oczekiwań, jednakże największy szok przeżyłam przy Nene. Prawdopodobnie każdy kto w mniejszym, bądź większym stopniu zapoznał się z historią Sisi, nie tylko przez film, zdaje sobie sprawę, że była to dziewczyna nieszczęśliwa. Życie, które z pozoru jawiło się idealnie tak naprawdę nie przynosiło zbyt wielu powodów do radości. Cesarz, bądźmy szczerzy, był ciężkim człowiekiem, który niekoniecznie przypominał księcia z baśni. Sisi musiała z początku młoda, nie mająca siły przebicia dość nieporadnie walczyła o własne racje, ciotka przy każdej możliwej okazji przysparzała trosk. Zofia władcza, nieznosząca sprzeciwu w każdej nadarzającej się okazji sprzeciwiała się decyzjom synowej. Prawdopodobnie największym ciosem było odseparowanie od dzieci. Dworskie życie niosło więcej wymagań i zakazów niż mogła sobie wyobrazić. Z biegiem czasu, nabierała więcej pewności siebie. Dzięki wrodzonej dobroci a także chęci pomagania innym podbiła serca poddanych. I chociaż we swóim życiu nie mogła zwyciężyć z intrygami ciotki, tak w niektórych sprawach uparcie dążyła do celu. Uważam, że autorka bardzo nieźle poradziła sobie z tematem, który zapewne zainteresują sporą element odbiorców. Opowiadanie snuje się bardzo realnie, dzięki czemu prawdopodobnie każdy idealnie może się wczuć w omawiane czasy. Poczuć skrawek historii, na której znaczący wpływ miała ta niepozorna cesarzowa.Pozostaje pytanie, dla kogo powyższa książka? Wydaje mi się, że dla każdego. Nie tylko pasjonatów historii, lecz też lubiących opowieści o miłości, osadzonej w dalszej przeszłości.Ze własnej strony dodam jeszcze, że książkę czyta się naprawdę szybko, jest bardzo wciągająca, nie można się nudzić. Szczerze polecam.

  • Justyna Pruszyńska

    Czy Wy również jako małe dzieci biegliście rano przed telewizor i z biciem serca włączaliście TVN/RTL/TV4? Ja uwielbiałam te słoneczne poranki, kiedy było jeszcze za wcześnie, aby wyjść na dwór. Kanały telewizyjne już od 7 rano rozpieszczały dzieci i puszczały im fantastyczne bajki. Jedną z nich była "Sisi", którą ja wprost uwielbiałam. Kiedy dowiedziałam się, że Elżbieta Bawarska żyła naprawdę, byłam wniebowzięta! Kreskówkowy doskonały obraz Sisi żył ze mną długo. Do czasu, kiedy postanowiłam poczytać o niej na wikipedii. Dowiedziałam się wówczas, że jej życie z Franciszkiem nie przypominało tego, co usiłowała przekazać nam bajka. Historia Sisi nie jest raczej dla dzieci. Lecz jest też arcyciekawa. "Sisi. Cesarzowa mimo woli" to lektura z rodzaju "wariacji na temat". Allison Pataki, po pobieżnym przestudiowaniu historii Sisi, postanowiła napisać książkę fabularną. Zawarła w niej delikatny rys historyczny, lecz tchnęła w bohaterów życie, dialogi, charakter. To był naprawdę udany zabieg. Dzięki temu dostajemy lekturę z rodzaju tych lekkich i przyjemnych, a przy okazji dowiadujemy się co nieco o historii Elżbiety Bawarskiej. Lektura była dla mnie przecudownym lekarstwem na nudę w pociągu. Nie mogłam wybrać sobie lepszej książki do zabrana w podróż! Czytało się ją prosto i nadzwyczaj szybko. Allison Pataki nieźle wypośrodkowała ilość opisów i dialogów, stworzyła wartką akcję. Do tego bardzo barwnie i ciekawie opisała to, co mogła czuć przyszła cesarzowa, a później - królowa. Dzięki niej zwykły suchy fakt historyczny nabrał kolorów i drugiego życia - kibicujemy Sisi przez większość lat jej życia. Jedynym minusem, który mogłabym dostrzec w "Sisi. Cesarzowa mimo woli" to przedstawienie Sisi w korzystnym świetle (na przykład bez opisywania jej zaburzeń odżywiania i narcyzmu a także domniemanej oziębłości seksualnej) a także fakt, że jednak prawdziwa Elżbieta Bawarska była postacią bardziej... smutną. Miejscami (w dalszej części powieści) byłam zarzucana za dużą ilością faktów politycznych, które przerywały mój rytm czytania.Lektura zdecydowanie mnie nie zawiodła. Dostałam właściwie to, czego oczekiwałam. Kiedyś biegnąc przed telewizor szukałam kreskówki o wielkiej miłości. Teraz - bajki (tak, stale bajki!) z fragmentami prawdziwej historii dla trochę starszych odbiorców. Takie książki pozwalają nam cieszyć się fabułą, a jednocześnie przemycają kilka interesujących faktów. "Sisi. Cesarzowa mimo woli" dowodzi, że mimo tego, że dorastamy stale potrzebujemy bajek. Musimy wierzyć, że kiedyś, w jakimś momencie, Elżbieta odnalazła szczęście. Przecież każdy z nas chce żyć długo i szczęśliwie, prawda?

  • Magnolia044

    Wydaje mi się, że nie znajdę żadnej osoby, która nie słyszałaby o Sisi cesarzowej Austrii i królowej Węgier. Kim była cesarzowa Elżbieta, która nosiła też tytuł najładniejszej dziewczyny na świecie?Rok 1848 Franciszek Józef obejmuje tron Księstwa Austriackiego. Jednym z najistotniejszych zadań do wykonania przez cesarza jest spłodzenie dziedzica korony. Dlatego osiemnastoletni Franciszek zostaje zaręczony z bawarską księżniczką Heleną. Helena nie jest specjalnie zadowolona z takiego obrotu sprawy. W planach miała służbę w klasztorze. Jednak jej rodzina jak i arcyksiężna Zofia, matka cesarza podjęli już decyzję. W roku 1853 młodziutka księżniczka wraz z matką a także najmłodszą siostrą księżniczką Elżbietą wybierają się w odwiedziny na dwór cesarza Franciszka. Sisi ma zostać z siostrą do czasu, aż ta się zaaklimatyzuje. Jednak po przybyciu na wiedeński dwór Franciszek zakochuje się w Elżbiecie, a nie w własnej narzeczonej. Z biegiem czasu to Sisi zostaje nową cesarzową. Młodziutka ponieważ zaledwie piętnastoletnia Elżbieta musi stawić czoła wielu wyzwaniom. I w tym momencie zaczyna się pisać świeża opowieść, która przemieniła dużo w historii Austrii, a także Europy. „Moja droga, nie możesz tak po prostu pojawić się w pałacu i przemieniać zwyczajów, które obowiązują tu od stuleci. (...)”Po raz następny przyznaję się, że nigdy nie pałałam sympatią do historii, a teraz w wieku niemal trzydziestu lat coraz częściej sięgam po książki z tego gatunku, szczerze mówiąc z każdą kolejną przeczytaną publikacją jest mi mało i natychmiastowo mam ochotę sięgnąć po następną. Od czego to może zależeć, jak myślicie? Wiek, a może zły dobór nauczyciela historii, a tym samym zły przekaz informacji? Dlaczego wcześniej nie znosiłam historii i szłam na ten przedmiot jak na skazanie? Zaskakuję samą siebie…Wracając do książki. Jak sam tytuł wskazuje „Sisi. Cesarzowa mimo woli” mówi o losach Królowej Elżbiety. Autorka największy nacisk postawiła na idealne wykreowanie głównej postaci, jak też jej męża a także teściowej. Te trzy postaci są tutaj najdokładniej przedstawione, reszta osób jest omówiona prawidłowo jednak z mniejszym akcent na ich kreację. Książka ebook pod wobec stylu, fabuły a także narracji wypada całkiem dobrze. Całą historię czyta się szybko, miło i z wypiekami na twarzy. Fabuła jest nieco ubarwiona, lecz jako, że nie jestem historykiem z wykształcenia, mnie to w zupełności nie przeszkadzało.„Chciała być dobrą królową, kochającą królową. Królową godną uwielbienia, jakim ci ludzie obdarzali ją już teraz. Zamierzała być królową nie tylko tych ziem, lecz też swojego życia.”Podziwiałam Sisi, za jej całokształt, pomiędzy innymi za odwagę, za to, że potrafiła się przeciwstawić teściowej, że znosiła zachowania Franciszka, ponieważ przyznam się, że na jej miejscu już dawno kopnęłabym go w przysłowiowy tyłek, wystawiła walizki za drzwi i Bon vojage mój drogi. Jednak czasy były takie, a nie inne i dziewczynom na niewiele pozwalano. Wraz z główną bohaterką podejmowałam decyzje, przeżywałam stratę córki a także separację z resztą dzieci.„I oni, i ona wiedzieli, że to ona doprowadziła do powstania podwójnej monarchii.”Autorka podczas opowiadania całej historii podrzuca czytelnikowi strzępki informacji, które na finale układa w odrębne epizody kończące powieść. Jest to piękna książka, która trafi na półkę moich ulubionych. Mowa jest dosyć barwny, fabuła ciekawa i wyjątkowo emocjonująca.Zdecydowanie królowa Elżbieta była osobą, o której warto czytać w książkach, zasługuje na pamięć a także podziw. Film, który oglądałam ładnych kilkanaście lat temu był interesujący ale to co otrzymałam w tej książce pdf pobiło go w stu procentach. Historia Sisi na długo zagości w mej pamięci. To co otrzymałam w tej lekturze przyjemnie mnie zaskoczyło, dlatego po przeczytaniu lektury jestem w zupełności zadowolona. Zalecam ją przede wszystkim fanom gatunku a także osobom, które lubią powieści z romansem historycznym w tle. Pozycja godna polecenia.

  • Hanna Zając

    Wreszcie postać znanej cesarzowej Sisi doczekała się ciekawej i fascynującej powieści. Tak jak i Sisi a także jej życie były wyjątkowe, tak niezwykła wydaje mi się ta książka. W każdym bądź razem przeczytałam ją z olbrzymim zainteresowaniem. I choć widziałam niedawno w telewizji serial o Sisi, to jednak książka ebook autorstwa Alison Pataki dała mi głębszą i pełniejszą możliwość wejrzenia w życie cesarzowej Sisi, które nie było pozbawione przecież wielu tragicznych chwil. Sisi wydawała mi się fascynującą, barwną osobowością, choć przyszło jej żyć w niezmiernie trudnych, historycznie czasach. Sama książka ebook ma interesujący, wciągający styl, eksponujący zgodnie z tytułem sylwetkę i osobowość cesarzowej Sisi. Ta opowieść wydała mi się równie interesująca co sama biografia Sisi, jestem bowiem pod dużym wrażeniem tego, z jak olbrzymią dbałością o szczegóły Alison Pataki oddała cechy nie tylko samej Sisi, lecz i całego klimatu a także tła historycznego. Szczerze polecam, intrygująca pod każdym wobec lektura.

  • Sauron

    Każda z nas marzy o księciu z bajki. Najlepiej przystojnym, bogatym i władczym. Życie z nim byłoby niczym marzenie! Wystawny ślub, idealne dzieci i wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Czy żeby na pewno? Sisi. Cesarzowa mimo woli to historia dziewczyny, która jednocześnie dostała więcej i mniej, niż pragnęła.Tytuł: Sisi. Cesarzowa mimo woli.Autor: Allison PatakiWydawnictwo: HarperCollins PolskaGłowna bohaterka Sisi jest postacią historyczną, chociaż sama książka ebook nie jest powieścią biograficzną. Mamy w rękach fabularyzowaną opowiadanie opartą na motywach życia słynnej władczyni. Kojarzysz trzyczęściowy film o tym samym tytule? Dokładnie tego możesz się spodziewać. A poza tym wiele, dużo więcej...Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie. Młodziutka Sisi jest główną bohaterką historii, lecz opowiadanie zaczyna się jakby obok niej. Dynamicznie przechodzimy do sceny, gdy matka bohaterki zapowiada bardzo korzystne małżeństwo. Oto zaaranżowała ślub siostry Sisi z cesarzem. Czy można wyobrazić sobie wspanialszego kandydata na męża? Przyszła narzeczona jest jednak przerażona. W przeciwieństwie do Sisi. Ona chłonie wszystkie informacje, z radością przeżywa rozwój wydarzeń. Chwila moment i lądujemy na cesarskim dworze. Narzeczona wypada fatalnie, za to Sisi... Coś wisi w powietrzu. Młodych ciągnie do siebie. Jednak ich droga do szczęśliwego małżeństwa jest bardzo wyboista. Tak samo jak reszta życia.Historia jest bardzo ciekawa, obfitująca w wydarzenia historyczne, których nie wypada zdradzać przed jej lekturą. Znasz film? Nie przejmuj się. Jeśli tylko ci się podobał, koniecznie sięgnij po książkę. Możesz znać bieg wydarzeń, jednak ich sposób przedstawienia w powieści da ci dużo dodatkowych informacji. Przede wszystkim subiektywizm. Tutaj akcję poznajemy wyłącznie z perspektywy Sisi. Siedzimy jej w głowie. Znamy jej najskrytsze myśli, obawy i pragnienia. Dzięki temu zabiegowi akcja nabiera rumieńców. Wszystko jednak rozwija się bardzo powoli. Nie mogłam doczekać się pierwszych schadzek, ślubu, wesela. Tymczasem dużo długich stron czytamy o przygotowaniach do podróży, wyprawie, a w końcu o samym cesarskim dworze. Wszystkie szczegółowe opisy wynikające z faktu, że historia została umieszczona w przeszłości, strasznie spowalniają akcję. Po mniej więcej stu stronach opowieść nabiera tempa i całe szczęście, już nie zwalnia. Jednak wiele scen zostało jedynie wspomnianych. Ślub jest tylko migawką, a wesela nawet nie umieszczono na stronach powieści. Za to jest noc poślubna, co doskonale wpasowuje się w obecny trend. Niektórym zdarzeniom poświęcono dużo miejsca, inne są wzmiankowane. Czy dobrze? Na pewno akcja przesuwa się szybko i w sposób zaskakujący dla czytelnika. Traci jednak na płynności.Równie dokładnie przedstawieni zostali bohaterowi, a w zasadzie... bohaterki. Ponieważ to one odgrywają główne skrzypce w tej opowieści. Cesarstwem rządzi... matka cesarza, a każdym pomniejszym księstwem – małżonka księcia. Przynajmniej takie można odnieść wrażenie. W powieści liczą się przede wszystkim kobiety, dlatego jest to książka ebook adresowana przede wszystkim do czytelniczek.Sisi to interesująca powieść... obyczajowa. Pomimo obsadzenia akcji w przeszłości główny akcent położony został na kobiecą psychikę. Marzysz o księciu z bajki? Przeczytaj tę książkę i zastanów się raz jeszcze.http://redakcja-essentia.blogspot.com/2015/09/gdy-marzy-sie-o-ksieciu.html

  • Kruszynka

    Historię cesarzowej Sisi przedstawioną w formie filmu widział prawdopodobnie każdy z nas. My także, choć, szczerze mówiąc, dużo faktów, jak się ukazuje, nam umknęło.A wszystko zaczęło się, że od tego, że cesarz Austrii, Franciszek Józef, był gotowy do małżeństwa. Jego matka, arcyksiężna Zofia, zaprosiła w tym celu własną siostrę Ludwikę wraz z córką Heleną (najstarszą, miała zostać cesarzową) a także jej najmłodszą siostrą Elżbietą, zwaną Sisi. Wszystko było zaplanowane. Pojawił się tylko jeden kłopot - Helena zupełnie nie miała ochoty rządzić u boku Franciszka Austrią, a sam teren niekoniecznie przypadł jej do gustu. Rzecz zupełnie inaczej miała się z Sisi, która od pierwszej chwili zakochała się w przystojnym kuzynie. Zresztą z wzajemnością. Muszę przyznać, że gdy tylko ujrzałam, że zostanie wydana książka ebook o cesarzowej Sisi, wiedziałam, że będę chciała się z nią zapoznać. Trochę zasmucił mnie fakt, że pozycja została wydana w nieszablonowym formacie - jest nieco większa, niż tradycyjne wydania. Tekstem zostały zapisane niemalże całe strony, przez co pozycję czyta się niesamowicie mozolnie. Początkowo, ciężko było mi się wciągnąć w opisywaną historię młodziutkiej Elżbiety, która została cesarzową, którą pokochał lud. Niestety, inaczej wyobrażała sobie tę rolę.Choć zazwyczaj nie czytam ebooków historycznych, uważam, że ,,Sisi. Cesarzowa mimo woli" to pozycja, z którą warto się zapoznać. To opowiadanie o dorastaniu tytułowej bohaterki do roli matki, żony, cesarzowej. Szczerze mówiąc, nie pogniewałabym się, gdyby w przyszłości wyszła dalsza element losów Elżbiety i Franciszka. Zapoznałabym się z nią z przyjemnością. Jeżeli więc i Was interesuje ta historia, a może niedokładnie pamiętacie jej szczegóły, koniecznie sięgnijcie po tę publikację. Nie powinniście być zawiedzeni.

  • Books&Culture

    Prawdopodobnie każda mała dziewczynka marzy o tym, by być księżniczką, nosić cudowne suknie, jeździć karocą i mieszkać w pałacu. Co jeśli te marzenia, po pierwsze są prawdą, a po drugie jest się kimś więcej niż księżniczką?Wyobraź sobie, że masz 15 lat i z dnia na dzień zostajesz żoną mężczyzny, który włada połową Europy, a na dodatek, miał on zostać mężem Twojej siostry. Ciężko, prawda? Taka rola przypadła młodej Elżbiecie, która do Wiednia przyjeżdża, jako radosna nastolatka, leczy opuszcza go, już jako potężna władczyni. Sisi. Cesarzowa mimo woli to opowieść o potyczce o swoje „ja”, o przełamywaniu barier, o wielkiej miłości i tęsknocie. Aż ciężko uwierzyć, że to opowieść historyczna, lecz nieważne kim jesteśmy, czy królową, czy zwykłym, szarym człowiekiem. Życie nie oszczędza żadnego z nas, a los rzuca kolejne kłody pod nogi. Alisson Pataki przybliża postać kobiety, która potrafiła stawiać czoła tragedii, zjednoczyć cały kraj, a przy tym nie zatracić siebie. Elżbieta Bawarska nie byłą zwykłą cesarzową. Była marzycielką, która twardo stąpała po ziemi i mocno trzymała się własnych przekonań, jednocześnie będąc pełna wrodzonego wdzięku i wrażliwości.Żona Franciszka Józefa uważana jest za jedną z najbardziej wpływowych i charyzmatycznych dziewczyn wszechczasów, i tak również przedstawia ją w swej powieści Alisson Pataki. Autorce udało się w subtelny sposób uchwycić czar i gracje, jaką odznaczała się cudowna Elżbieta.Sisi. Cesarzowa mimo woli to nie tylko opowieść historyczna, to zdecydowanie coś więcej.

  • Look for unique

    https://kulturalnaszafa.wordpress.com/Jak już pewnie zdążyliście zauważyć, kocham powieści historyczne. Szczególnie te które opowiadają o moich ulubionych charakterach, jak na przykład Elżbieta Wittelsbach czyli Sisi. Jednak nie lubię gdy takie powieści przedstawione są za pomocą suchych faktów, wolę gdy mają fabułę, bohaterów z krwi i kości i oczywiście świetną oprawę językową. Przy historii Alisson Pataki miałam to wszystko i jeszcze więcej.1853, WiedeńPo abdykacji Ferdynanda Habsburga w 1848 roku na cesarskim tronie zasiada osiemnastoletni Franciszek Józef. Jest zaręczony z bawarską księżniczką Heleną. Jednak kiedy w 1853 roku narzeczona przybywa na wiedeński dwór, młody cesarz zakochuje się od pierwszego wejrzenia w jej siostrze Sisi, i to ją prosi o rękę. Młodziutka cesarzowa pławi się w luksusie, lecz jej niekonwencjonalne zachowanie wciąż zderza się z dworską etykietą. Nie ma przyjaciół, otaczają ją intryganci, a matka cesarza na każdym kroku okazuje jej niechęć. Lecz dzięki swej wytrwałości, wyjątkowej inteligencji i wrażliwości Sisi podbije serca swych poddanych i diametralnie wpłynie na bieg historii./harpercollins.plGłówną bohaterkę powinniście znać z lekcji historii, gdyż jest to jedna z tych postaci, którą każdy zna i większość podziwia. Sisi, słynna na dworze ze własnej urody i długich kasztanowych loków, przyciągająca wzrok wszystkich, kochana przez tłumy. Lecz autorka przedstawia ją w innym świetle, przedstawia ją jako romantyczkę, wolnego ducha, który wraz z Goethem na ustach pragnie wyrwać się z rąk etykiety dworskiej. Jednak nie jest to takie proste, gdyż Franciszek Józef, słuchając własnej matki, Zofii, nie pozwala charakterowi Sisi się rozwinąć. Pewnie dlatego tak go znienawidziłam, tak samo jak Zofię. Ich zachowanie, rozumiem, podparte było protokołem, jednak ma on jakieś granice, które według mnie oni przekraczali. Jednak pojawiła się postać męska, która przyciągneła moją sympatię, imienia tego dżentelmena nie zdradzę, musicie sięgnąć po opowieść by się dowiedzieć, kto to.Historia, którą przedstawia autorka nie była prosta do zaprezentowania. Prócz wątków miłosnych i rozwoju charakteru głównej bohaterki, musiała wpleść tło historyczne, przedstawić wydarzenia, które wówczas miały miejsce i były kluczowe dla Austrii. Muszę ją pochwalić, bo nie przedstawiała faktów sucho i nudno, tylko wplatała je w fabułę tak, by stanowiły one jej część, a nie odrębnę wątki. Dzięki temu, miałam idealnie przedstawione konflikty w których Austria brała udział w XIX wieku, a także władców danych krajów Europy w tamtym okresie. Naprawdę jestem pod wrażeniem. Do tego dochodzą inne wątki, które tylko przyciągały uwagę i mocniej wciągały w historię. Tylko bić brawo.Styl i mowa autorki jest lekki i przyciągający. Bardzo barwnie potrafi przedstawić tło historyczne jak i poszczególnie postaci. Do tego, co kluczowe dla mnie, jej dialogi idealnie budowały nie tylko charaktery lecz też napięcie w powieści. A opisy przemyśleń głownej bohaterki, były naładowane emocjami, które czytelnik sam czuje.Reasumując: Przez dłuższą chwilę żyłam w cudownym austryjackim świecie, pełnym bali, spotkań, politycznych zatargów i wojen. Jestem pod wielkim wrażeniem talentu autorki, do przenoszenia czytelnika w zupełnie inny, namacalny, historyczny świat, który pochłania w pełni i nie daje o sobie zapomnieć. Sisi nieustanna się moją bratnią duszą, co również mogę powiedzieć o jej partnerze(którego imienia nie zdradzę). Nawet jeśli nie lubicie powieści historycznych, to i tak zalecam wam sięgnąć po Sisi, nie jest to zwykła książka ebook oparta na faktach, to realistyczna cudowna historia opowiadająca dzieje cesarzowej, która uważana za bóstwo, miała własne swoje demony. Kłaniam się i proszę o więcej, jestem oczarowana.

  • KarolinaBaaran

    Do tej powieści nie podchodziłam entuzjastycznie. Dlaczego? Ano dlatego że temat ten był wałkowany już miliony razy. Historia Sisi jest tak hollywoodzka, że dzieła na jej podstawie powstają jak grzyby po deszczu. Zwykle jednak to utwory o wątpliwej jakości. O ile filmy są godne poznania, to jednak powieści biograficzne pozostawiają dużo do życzenia. W tym wypadku miałam do czynienia z fikcją literacką na podstawie historii życia Sisi. To bardzo wygodne dla autorki, ponieważ może dowolnie ubarwić pokazywane dzieje i ja, jako czytelnik, nie mam prawa się jej czepiać. Nie ograniczają jej ramy historyczne, a wręcz przeciwnie może je dowolnie przekraczać bez strachu. Jedyne czym ma się przejmować to opowiedzenie tego, co chce przekazać w sposób ciekawy, porywający i poprawny. I powiem zupełnie szczerze, to się udało!Jak powiedziałam na początku, życie Elżbiety Bawarskiej było prawdziwie hollywoodzkie. Niespodziewana miłość cesarza, uczucie, cierpienie, ból, strata. To kłopoty bliskie każdemu człowiekowi, a ludzie lubią czytać o tym, że wyższe sfery cierpią jak każdy. Może właśnie dlatego postać Sisi nieustanna się tak popularna. Ponieważ w własnych problemach, zachowaniu, umiłowaniu wolności była najbliższa przeciętnemu człowiekowi. Myślę, że dlatego poddani ją kochali, dwór zaś nie cierpiał. Mimo że wielbiona przez wielu, uznawana za najładniejszą kobietę na ziemi to jednak miała problemy. Nie była „boska”, niedostępna, daleka. Na pewno pośród moich czytelników znajdzie się ktoś, kto może pochwalić się kłopotami z teściową jak Sisi. No może nikt nie odbiera nikomu dzieci (?), lecz konflikty matka-teściowa i kłótnie kto lepiej zna się na wychowaniu potomstwa są czymś znanym. Elżbieta to niespokojna dusza poetki. Szuka poezji w codzienności, pisała liczne utwory poetyckie, które brzmią całkiem nieźle. Nie była pod tym wobec dopasowana do własnego męża, gdyż on cenił sobie jedynie parady wojskowe. Surowo wychowany, nie rozumiał potrzeby wolności Sisi. Ogólny brak wsparcia męża był dla bohaterki olbrzymim problemem. Samotna i wyobcowana nawet przy mężu, który przysięgał miłość (przecież wziął ją za małżonkę z czystej miłości), uciekała przed Wiedniem i samą sobą. Chciała choć przez chwilę nie czuć się tak niepotrzebna. Niepotrzebna jako matka, jako żona, jako cesarzowa. Praktycznie każdą z tych ról pełniła matka cesarza. To z nią opisywał sprawy wagi państwowej, u niej poszukiwał wsparcia i porad, małżonkę spychając do roli pięknego klejnotu. I znów pojawia się kwestia wychowania dzieci i tego, że to właśnie Franciszek powinien sprzeciwić się matce, stanąć po stronie małżonki w potyczce o dzieci. Historia Sisi potwierdza ogólnie znaną prawdę. Jeśli matka nie ma dobrej relacji z dzieciakami gdy są małe, to potem nie jest to do odratowania. Cesarzowa owszem, zaprzyjaźniła się ze własnymi dziećmi, gdy dorastały, jednak stale czuła dystans. Chyba wymuszona separacja od matki była jedynym z wielu powodów późniejszego samobójstwa syna pary cesarskiej – Rudolfa. Zależnie od źródeł zdrady Franciszka Józefa były notoryczne albo znikome. W „Sisi. Cesarzowej mimo woli” pisarka podkręca ten problem, sugerując np. że wyjazd cesarzowej na Maderę był spowodowany chorobą weneryczną pochodzącą od męża. W życiu Elżbiety Bawarskiej było tyle cierpienia, że aż ciężko to sobie wyobrazić. Stąd ta plastyczność życiorysu jeśli chodzi o przerabianie ich na dzieła sztuki. Pisarka jeszcze mocniej podkręciła dramatyzm sytuacji, nierzadko eskalowała sytuację, tak że sama się dziwiłam, że Sisi daje radę to przeżyć. Do tego wątki romansowe wprowadzone przez autorkę są dość dyskusyjne, aczkolwiek, jak powiedziałam, trzeba być idiotą, by czepiać się nieścisłości historycznych w książce pdf beletrystycznej. Niegdyś przeczytałam w „Nagiej cytrze” pewne zdanie, które utkwiło mi w pamięci. „To szczęście przynosi mi tyle bólu”. To kwintesencja losów Sisi. Zakochany facet porzucił dla niej narzeczoną, sprzeciwił się matce, miłował ją nieustająco przez lata. Ponieważ nie uchodzi wątpliwości, że Franciszek Józef własną małżonkę miłował bardzo. Lecz niespokojnym duszą to nie wystarcza. Potrzebują powietrza, tlenu, świeżych wrażeń i akceptacji. Tego władczyni była pozbawiona przez lata. Czy stąd jej kłopoty z wagą, a raczej mówiąc wprost, domniemana anoreksja? Nikt nie słuchał tego co mówiła, lecz w własnej urodzie miała władzę. To była właściwie jedyna rzecz, którą mogła kontrolować w swoim życiu. Nie dość że miała władzę ponad samą sobą, to jeszcze ponad tłumami, których urzekała uroda królowej.Polecam, ponieważ to naprawdę niezła książka. Dialogi są poprawne, zaś emocje które wywołują intensywne.

  • Sanai

    Kiedy byłam dzieckiem, nie wiedziałam jeszcze, że istnieje coś takiego jak historia. Nie czytałam też ebooków o tej ani żadnej innej tematyce (wyjątkiem były bajki i baśnie). Byłam jak większość dziewczynek w tamtych czasach i tak jak one marzyłam o byciu piękną księżniczką. Uwielbiałam również oglądać bajki w telewizji i wyobrażać sobie, że jestem własnymi ulubionymi bohaterkami. Jedną z takich bajek była "Księżniczka Sisi". Wówczas jeszcze nie wiedziałam, że to historia w odsłony animowanej. W późniejszych latach obejrzałam także film o losach Elżbiety, ale on niestety jakoś niespecjalnie przypadł mi do gustu. Dziś, już dorosła, niespodziewanie i z uśmiechem na twarzy przypomniałam sobie ulubioną bajkę, gdy w księgarni ujrzałam cudownie wydaną opowieść Allison Pataki. Choć "Sisi. Cesarzowa mimo woli" nie jest zbyt obszerną lekturą, to sama okładka już uwodzi do sięgnięcia po nią. A że lubię historię, a zwłaszcza taką, o której nie uczono mnie w szkole, z łatwością dałam się uwieść i z przyjemnością poznałam życie bawarskiej księżniczki, a w późniejszych latach cesarzowej Austrii i Węgier. Z początku było bardzo romantycznie - arcyksiążę Franciszek miał poślubić jej siostrę, Helenę, ale to w Sisi zakochał się od pierwszego wejrzenia i to ją poprosił o rękę. Jednak, jak wiadomo, każda bajka kończy się po ślubie - młoda cesarzowa musi dzień w dzień uczyć się sztywnej dworskiej etykiety i znosić tysiące restrykcyjnych nakazów i zakazów. Nie ma przyjaciół na dworze, a największą niechęcią darzy ją teściowa, arcyksiężna Zofia. Dopiero śmierć dziewczyny umacnia pozycję Elżbiety. Choć jej rolę w historii Austrii uważa się za marginalną, Elżbieta Bawarska nieustanna się ikoną XIX wieku, zwłaszcza w państwach niemieckojęzycznych i na Węgrzech. Allison Pataki to następna czarodziejka słów, która z niebywałą lekkością zabiera czytelnika do malowniczego XIX-wiecznego Wiednia i sprawia, że ów czytelnik dokładnie obserwuje opisane wydarzenia i przeżywa wszystko wraz z główną bohaterką. Sisi wprost nie można nie polubić! Ta opowieść jest dobrym dowodem na to, że objętość nie świadczy o jakości dzieła - czasem właśnie cieńsze książki są ciekawsze od "grubasów". Zalecam tę pozycję fanom historii, w szczególności historii Austrii. Lecz nie tylko.

  • AgaRozz

    Elżbieta Bawarska, zwana też Sisi jest jedną z najbardziej słynnych władczyń wszechczasów. W własnej nowej książce pdf "Sisi, cesarzowa mimo woli" Allison Pataki omawia życie tej niesamowicie inteligentnej i wytrwałej kobiety, która musiała poświęcić bardzo wiele, by zdobyć serca własnych podwładnych.Księżniczka Sisi nieustanna się cesarzową Austrii wychodząc za Franciszka z dynastii Habsburgów. Był on wcześniej zaręczony z jej siostrą, Zofią, jednak podczas wizyty, które złożyły obie siostry młody władca zakochał się z wzajemnością w Elżbiecie.Luksus, w którym zaczyna pławić się młoda księżna nie jest jednak w stanie wynagrodzić samotności, ciągłych podstępów ludzi, którzy próbują skłócić ją z mężem i konfliktu z matką jej męża. Młoda Cesarzowa musi walczyć o przychylność dworzan, lecz także o samą siebie, ponieważ dworska etykieta wciąż wpływa na jej niezależną jak do tej pory osobowość."Sisi, cesarzowa mimo woli" Allison Pataki to niesamowita podróż przez życie kobiety, która wpłynęła na bieg historii. Nie jest to tylko relacja z wydarzeń, lecz opowieść pełna osobistych przeżyć głównej bohaterki i opisów relacji z otaczającymi ją ludźmi. Warta uwagi przez tematykę, lecz także interesujące do niej podejście.