Sarmaci, katolicy, zwycięzcy okładka

Średnia Ocena:


Sarmaci, katolicy, zwycięzcy

Historia Polski pełna jest mitów, półprawd, przemilczeń i niedomówień. Różnorakie jej wątki bywały w ciągu wieków retuszowane, poprawiane i wygładzane, by w końcu przybrać postać miłej dla ucha opowieści – stawały się narodowymi mitami. Niekiedy tworzono mity dla pokrzepienia serc, innym znów razem, dla chwały niezbyt rozgarniętych władców, wszystkie one mają jednak jedną wspólną cechę – trwają niewzruszenie w powszechnej świadomości Polaków. Być może dlatego, że prawda nierzadko bywała zbyt bolesna lub niewygodna, nasi rodacy zawsze woleli wierzyć w to, co im odpowiadało, niż skrupulatnie weryfikować swoje dzieje. Podobało im się, że – co nie ma oczywiście nic wspólnego z prawdą – Słowianie od zawsze mieszkali ponad Wisłą, z lubością rozprawiali o wydumanych sarmackich rodowodach, wychwalali tolerancję, która podobno z uczyniła z Polski kraj bez stosów, wreszcie – z uporem godnym lepszej sprawy – bili czołem przed pamięcią bohaterów, którzy nie zawsze zasługiwali na to określenie, a każdą militarną klęskę przerabiali natychmiastowo na duże moralne zwycięstwo. W własnej książce pdf „Sarmaci, katolicy, zwycięzcy” Andrzej Zieliński mierzy się tymi i wieloma innymi powszechnymi przekonaniami, pokazując, jak bardzo żywe pozostają w świadomości Polaków i jak bardzo różnią się od historycznej prawdy.

Szczegóły
Tytuł Sarmaci, katolicy, zwycięzcy
Autor: Zieliński Andrzej
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Prószyński Media
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Sarmaci, katolicy, zwycięzcy w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Sarmaci, katolicy, zwycięzcy PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • zhubr_podkarpacki

    Czyta się to źle. Ksiązka pełna jest niedopowiedzeń, komunałów. Jest płytka, a już 1 epizod pokazuje, że twórca nie za bardzo radzi sobie z tematyką, porównując kroniki późnośredniowieczne do tych powstałych w XV w. Trochę smieszna książka, lecz to wyrzucenie pieniędzy w błoto

  • agatkazne

    Książkę czyta się świetnie, bo jest zestawem esejów. W każdym z nich twórca rozprawia się jakimiś / jakimiś mitami i opowiastkami, w które my, Polacy, uwierzyliśmy ponieważ chcieliśmy, nie weryfikując tych bajek z prawdą historyczną.

  • Jacek Michalak

    Bardzo niezła książka, treści dość kontrowersyjne, lecz umotywowane i dowiedzione naukowo. Warto ją przeczytać!

  • gpablo

    Zalecam wszystkim, którzy chcą wiedzieć więcej o historii naszego kraju. Bardzo nieźle się czyta.

  • tniem

    Tytuł mówi wszystko.Polaku żyjesz w mitach ,kultywowanych niestety przez historiografię lecz tylko polską.Sięgnij po tę książkę a dowiesz się ,że żadnymi sarmatami nie jestesmy, katolicyzm polski to legenda historyczna, wykorzystywana w celach politycznych do dziś a o zwycięzcach to raczej zapominijmy, ponieważ historia pokazuje,iż mentalnośc Polaka już w kronikach Długosza trafnie była oceniana jako kłótliwa ,zawistna i mało konstruktywna,a klęski zawsze przekuwała w sukcesy. Uczmy się prawdziwej historii!

  • Jrm

    Lektura obowiązkowa dla wszystkich , a dla Kaczyńskich, Dudów i innych pseudo patriotów do obowiązkowego słuchania, ponieważ przecież nie sięgną po nią z swojej woli.

  • breglan65

    Zupełnie nowe podejście do wielu faktów z historii naszego Państwa. Myślę, że dla wielu czytelników twórca stanie się jednym z naczelnych kłamców RP ;-). Książka ebook w moim przekonaniu poprzez powoływanie się na źródła przyczynia się do "odbrązowienia" zarówno faktów z naszej historii, jak też niektórych z tych, którzy ją tworzyli. Osobiście zalecam lekturę.

  • Piotr Dorosz

    Książka ebook dla każdego kto interesuje się historią Polski.Autor bierze na tapetę dużo mitów z naszej historii i przedstawia je w zupełnie innym świetle.Wszystko na podstawie udokumentowanych tekstów żródłowych,które pokazują te zagadnienia zupełnie inaczej niż doitychczasowe przyjęte wersje.Naprawdę warto przeczytać.

  • jola

    Ksiązka bardzo ciekawa,napisana prostym , acz ciekawym językiem.Polecam.

  • Bulak

    Książka ebook która obala dużo mitów, dotyczących polskiej historii. W szkole tego się nie dowiecie.

  • Halina Osicka

    Jestem zadowolona z zakupu. Bardzo interesujące i nieźle nagrane piosenki. Nierzadko je słucham.

  • Beata Kawka

    Bardzo niezła książka, ciekawie napisana, wiele ciekawostek, niestety trochę mało konkretnej historii

  • polinar

    Zupelny belkot.Autor w sposob falszywy przedstawia Kuklinskiego.Zaraz mozna sie zoreientowac ze kariere rozpoczol w Sztandarze Mlodych.Stary komuch chce jeszcze troche kasy chce zbic skandalizujac chistorje Polski..WSTYD!!!!!

  • Pitlis

    Bogobojni i nastawieni na rozpacz narodowe (martyrologia) nie powinni tego czytać! To książka ebook dla interesujących świata i otwartych na podważanie mitów narodowych. Jeśli nie boisz się dowiedzieć, że nie było żadnej "obrony Częstochowy", to czytaj. Dowiesz się również o innych mitach naszego zaścianka Europy.Warto dodać, że to właściwość także innych narodów! Przecież Niemcy nie czują się winni za II wojnę światową, a Francuzi sądzą, że są po stronie zwycięzców...

  • Dariusz Kielich

    Interesujące ujęcie naszych dziejów i genezy panujących do dzisiaj schematów i mitów. Warto przeczytać i zastanowić się ponad tym jak są manipulowane losy naszego państwie i jaką w tym rolę odgrywają polityka i religia. Można wyciągnąć wniosek, że nie ma obiektywnie przedstawianej historii i jest ona opisana tak, jak chce określona grupa społeczna, aktualnie sprawująca władzę w państwie. Zalecam tę pozycję dla ludzi ceniących obiektywne ujęcie rzeczywistości.