Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje okładka

Średnia Ocena:


Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje

„Coś umownie jest słodkie, coś umownie gorzkie, coś gorące, coś kolorowe – lecz naprawdę są tylko atomy i pustka”. (Sextus Empiricus, Adversus mathematicos, VIII, 135 (tłum. R. G. Bury Against the Professors), (Loeb Classical Library, 1989). Ta książka ebook stanowi transmisję na żywo z trwających aktualnie badań ponad podstawową naturą rzeczy: co już wiemy, czego się właśnie dowiadujemy, a co dopiero podejrzewamy. Zaczyna się od przedstawienia głębokich korzeni pomysłów, które dziś wykorzystujemy w naszych próbach zrozumienia świata, i omawia dwa duże odkrycia 20. wieku – einsteinowską ogólną teorię względności a także mechanikę kwantową – starając się unaocznić ich znaczenie dla fizyki. Książka ebook przedstawia obraz świata wyłaniającego się z badań ponad grawitacją kwantową, w których uwzględniono najwieższe porady dawane nam przez naturę, takich jak potwierdzenie modelu standardowego przez dane z satelity Planck czy brak odkrycia cząstek super-symetrycznych, których istnienie podejrzewało wielu teoretyków. Omówiono też konsekwencje idei takich jak granulacja przestrzeni, zanikanie czasu w małych skalach, fizyka Dużego Wybuchu, pochodzenie ciepła czarnych dziur, aż po rolę informacji dla podstaw fizyki. Wszyscy mamy obsesję na swóim punkcie. Zajmujemy się naszą historią, naszą psychologią, naszą filozofią, naszymi bogami. Większość naszej nauki dotyczy samego człowieka, jakbyśmy byli czymś najistotniejszym we Wszechświecie. Wydaje mi się, że lubię fizykę dlatego, iż otwiera ona okno, przez które widać dalej. Jest jak wpadający do domu powiew świeżego powietrza. Nasze życie to kombinacja atomów, nasze myśli są stworzone z cienkich atomów, nasze marzenia również są wytworem atomów, zaś nadzieje i emocje spisano w języku stworzonym przez układy atomów; światło, które widzimy, składa się z atomów, dzięki którym widzimy widoki. Morza są zbudowane z atomów, tak jak nasze miasta, a także gwiazdy. To potężna wizja, wyjątkowo prosta, lecz i wyjątkowo dalekowzroczna; na niej oparta zostanie cała późniejsza wiedza naszej cywilizacji. (fragmenty książki)

Szczegóły
Tytuł Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje
Autor: Rovelli Carlo
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Feeria Science
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Anonim

    Twórca zaczyna książkę od 'przedstawienia' wiedzy Starożytnych na temat fizyki. We wstępie jest za wiele treści w stylu 'osoba X był(a) dużym uczonym', wiele tekstu (opinii Rovelli'ego) a mało wiedzy, praktycznie można nie czytać tej części lektury ponieważ stanowi ona jedynie przypomnienie materiału ze szkoły średniej. Zniechęciło mnie to bardzo do dokończenia książki... być może dalsze epizody lepiej się czyta.

  • Michał Piotrowski

    Miejscami idealnie się czyta lecz gdzie indziej tekst jest niełatwy do zrozumienia. Wymaga odświeżania podstawowej wiedzy. To coś dla fanów nauki. Oczywiście polecam. Książka ebook niezwykła!

  • Iwan Tomasz

    Bradzo niezła !

  • Anonim

    Zalecam

  • Anonim

    Ponad wszystkimi współczesnymi fizykami teoretycznymi wisi to samo utrapienie. Dwie największe teorie naukowe XX wieku, czyli teoria względności Einsteina a także mechanika kwantowa, uparcie nie chcą ze sobą współpracować. To fakt powszechnie słynny każdemu kto choćby liznął którejś z tych świetnych koncepcji. Pierwsza w niezrównany sposób tłumaczy zjawiska zachodzące w świecie wielkich obiektów. Jej rozczochrany autor złączył ze sobą czas i przestrzeń, założył, że każdy zegar w kosmosie bije w swoim rytmie, a oddziaływanie grawitacyjne to nic innego niż zagłębienie w płótnie czasoprzestrzeni, powstałe wskutek obecności masy. Mechanika kwantowa zadała kłam fizyce klasycznej, wprowadzając dualizm korpuskularno-falowy a także zasadę nieoznaczoności Heisenberga. Dzięki niej wiemy, że elektrony nie krążą wokół jąder atomowych jak planety po orbitach, a żadna cząstka elementarna nie zachowuje się jak obiekty słynne z naszych codziennych doświadczeń. Sęk w tym, że oba te filary nie chcą ze sobą w żaden sposób współgrać. Nie wiadomo jak grawitacja ma się do reguł rządzących rzeczywistością kwantów, a także jak wygląda wspólny mianownik mechaniki kwantowej i teorią względności. Oba te potężne narzędzia zdają się działać; przechodzą eksperymenty i prawidłowo opisują własne segmenty rzeczywistości – lecz znacząco się od siebie różnią. To nas niepokoi, bo mamy jeden wszechświat i z całą pewnością istnieje jakieś uogólnienie, wyższa teoria opisująca fizykę mikroświata i makroświata w jednym zestawie równań. Recenzowana książka ebook – “Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje” Carlo Rovelliego – opowiada właśnie o dużym dziele unifikacji. Sam na łamach bloga miałem sposobność przybliżać Wam jedną z kandydatek na teorię wszystkiego, pod postacią teorii strun. Włoski fizyk przedstawia jej główną konkurentkę, nieco mniej popularną, lecz co najmniej równie fascynującą, teorię pętlowej grawitacji kwantowej. Recenzja nie jest najlepszym miejscem żeby charakteryzować sam koncept, napiszę więc tylko, że element fizyków wywraca do góry nogami nasze dotychczasowe pojmowanie przestrzeni poprzez jej… skwantowanie... Całość: http://www.kwantowo.pl/2017/09/25/kwantujemy-grawitacje-recenzja-rzeczywistosc-nie-jest-tym-czym-sie-wydaje/