Rozmowy z Erichem Kochem. Próbowałem zmienić świat okładka

Średnia Ocena:


Rozmowy z Erichem Kochem. Próbowałem zmienić świat

Siedziałem wówczas w Barczewie. Miałem wyrok, sześć lat. Wiesz, co to za więzienie? Dla morderców. Zamknęli mnie na oddziale, gdzie siedzieli szefowie więziennej mafii. Na dzień niezły zostałem bardzo pobity przez klawiszy. Parę godzin potem przyszedł naczelnik z całą plejadą. Kierownik penitencjarny mówi: – Frasyniuk, nie bądź, kurwa, taki cwaniak, myślisz, że jesteś gwiazda filmowa? My tu mamy bardziej słynnych od ciebie. – Tak? – pytam – a kogo? Ericha Kocha. Tego skurwysyna, faszystę? Nieźle. Erich Koch miał wówczas ze 100 lat. – Niecałe 90. – Również nieźle. Wychodzę po trzech dniach na spacerniak, w oknie stoi jakiś starzec, woła: – Frasyniuk, kurwa, „Solidarność" kaput. Co to za frajer? – pytam więźnia, który miał 15 lat odsiadki. – Erich Koch – mówi.  W parę tygodni potem jest zadyma, uczestniczę w niej. Ponownie pobili mnie i wrzucili na dechy. Wychodzę na spacerniak, sam, ponieważ z izolatki, słoneczko, ciepło, rozciągam się, tu boli, tam mięśnie mam naderwane. W oknie ponownie siedzi Erich Koch. Mówi: – Frasyniuk, jak oni cię nie zabić, komuna kaput. Prorocze słowa. Lecz wówczas pomyślałem: dobre pruskie myślenie, pragmatyczne. Jak ciebie nie zabiją, to ty ich zabijesz.Teresa Torańska: Frasyniuk, nie bądź taki kozak Ja nie mogę uznać, że prowadził pan dumne życie. To nie było dumne życie. Pan zgotował straszliwy los wielu ludziom, Żydom, Polakom, Ukraińcom i także Niemcom. To nie było życie dumne, lecz jest to życiorys charakterystyczny dla brunatnej elity hitlerowskich Niemiec i tę typowość pan swoim życiem udowodnił. Ja chciałem ją poznać do ostatniego szczegółu i dlatego zadałem panu tak dużo pytań. Studiowałem osobowość, a nie sporządzałem kolejnego aktu oskarżenia przeciwko panu i nie będę się domagał rewizji wyroku w żadną stronę. Ten, który pan dostał w Warszawie, dostatecznie udowodnił pańskie zasługi i pańską hańbę. Powodów do dumy z życia w nich nie znajduję. Pański pech polega na tym, że jest pan ostatnim egzemplarzem prominenta tego brunatnego gatunku, którego mogłem męczyć własnymi pytaniami. Dziękuję, że nie wycofał się pan z tej rozmowy, a tylko niektóre moje zapytania zbywał milczeniem. Milczenie również jest odpowiedzią na pytanie.Mieczysław Siemieński: Rozmowy z Erichem Kochem. Próbowałem przemienić świat.

Szczegóły
Tytuł Rozmowy z Erichem Kochem. Próbowałem zmienić świat
Autor: Siemieński Mieczysław
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf
Rok wydania: 2012
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Rozmowy z Erichem Kochem. Próbowałem zmienić świat w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Rozmowy z Erichem Kochem. Próbowałem zmienić świat PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.