Rodowody okładka

Średnia Ocena:


Rodowody

Akcja powieści rozgrywa się na przełomie 1983 i 1984 roku przede wszystkim, choć nie wyłącznie, w Wiedniu. Posługując się skomplikowaną figurą podwójnego narratora w postaci bliźniaków, z których jeden uczestniczy w zdarzeniach, drugi zaś je opisuje, chociaż w istocie rzeczy są jedną i tą samą osobą, twórca rozwija równolegle kilka stopniowo zazębiających się wątków biograficznych. Ich bohaterami są (wzorowani na postaciach autentycznych) potomkowie żydowskich ofiar i austriackich bądź niemieckich katów okresu drugiej wojny światowej. Jedną z głównych postaci powieści jest żydowsko-austriacki pisarz Hermann Gebirtig, więzień obozów koncentracyjnych, który po latach emigracji w USA przyjeżdża do Wiednia jako świadek w procesie nazistowskiego zbrodniarza. Przeszłość, o której chciałby zapomnieć, dopada go zupełnie inaczej niż Konrada Sachsa, syna nazistowskiego lekarza w Oświęcimiu (postać wzorowaną na Niklasie Franku, synu Hansa Franka), lecz uporać się z nią nie potrafią obaj. Rozwijając te i liczne inne wątki Schindel tworzy złożoną panoramę życia po holokauście, ukazując trudności wzajemnego zrozumienia i porozumienia Żydów i nie-Żydów, tych, którzy przeżyli, i potomków ich oprawców, a także powszechność spychania przeszłości w niepamięć z jednej i niemożność zapomnienia o niej z drugiej strony. Odtwarzając atmosferę wzajemnych uprzedzeń i przemilczeń, klimat skrępowania, wstydu i kłamstwa twórca miejscem akcji uczynił Wiedeń z jego bogatym życiem towarzyskim inteligenckiej i artystycznej (głównie lewicowej) elity miasta, toczącym się z upodobaniem w kawiarniach i knajpach, gdzie w oparach wina problematyka austriacko-żydowska zyskuje specyficzny wymiar i wyraz. Impulsem do napisania powieści była dyskusja, która w połowie lat osiemdziesiątych rozpętała się wokół wojennej przeszłości ówczesnego kandydata na prezydenta kraju, Kurta Waldheima, przeradzając się w pierwszą tak powszechną rozprawę publiczną z przeszłością w Austrii. Jednak sposób, w jaki Schindel przedstawia tę do dzisiaj nie przezwyciężoną w Austrii problematykę, daleki jest od solennej powagi i namaszczenia. Dużo jest w tej powieści sarkastycznego humoru, zjadliwej ironii, groteski, a nawet zwykłego komedianctwa, które jedni odczytają jako wyraz braku respektu autora względem w istocie niezbyt zabawnej tematyki książki, inni zaś jako maskę, skrywającą jego prawdziwe i nader odmienne uczucia. Na podstawie tej powieści powstał w 2002 roku austriacko-niemiecko-polski film fabularny w reżyserii autora i Lukasa Stepanika z udziałem m.in. polskich aktorów, Daniela Olbrychskiego i Marii Seweryn, a także Edwarda Kłosińskiego jako operatora.

Szczegóły
Tytuł Rodowody
Autor: Schindel Robert
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Austeria
Rok wydania: 2006
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Rodowody w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Rodowody PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.