Robotnicza Warszawa 1918-1939 okładka

Średnia Ocena:


Robotnicza Warszawa 1918-1939

Warszawa jakiej nie znacie Strajki – policyjne pałki – potyczki gangów "Po Dąbrowszczakach Piotr Ciszewski wziął się za temat, który dla prawicowej polityki historycznej nie istnieje, a dla badaczy uniwersyteckich utracił na atrakcyjności. Książka ebook spełnia wszystkie wymogi pracy popularnonaukowej. Nie jest przeładowana szczegółami ani mnogością przypisów. Twórca postawił sobie zadanie pokazania szeroko rozumianej warszawskiej klasy robotniczej i wywiązał się z niego więcej niż dobrze. Przedstawił ją w świetle zupełnie innym niż dziś obowiązujące, ukazał jej niejednolitość. Zaliczali się bowiem do niej tacy, których można by uznać za robotniczą arystokrację, i tacy, którzy ustawiali się wraz z członkami rodzin w kolejkach po darmowe posiłki. Jedni żyli na wyższych piętrach kamienic, drudzy w suterenach, a inni w drewnianych barakach. I to jest prawdziwa opowiadanie o stołecznych robotnikach międzywojnia, którym Ciszewski przywraca należne miejsce w historii, nie tylko stolicy II RP." Paweł Dybicz, I zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Przegląd” "Robotnicza Warszawa 1918-1939 przedstawia społeczną historię stolicy, a robi to z perspektywy większości mieszkańców miasta – robotników. Skupia się nie na dużych wydarzeniach, życiu warszawskiej, sanacyjnej elity, ale na warunkach życia, mieszkalnictwie, sporcie i kulturze robotniczej. Jest to opowiadanie o barakach dla bezdomnych, kamienicach czynszowych a także Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, o Warszawie „chrześcijańskiej” i żydowskiej, czasach kryzysu i stabilizacji. To opowiadanie o strajkach, policyjnych pałkach, a także o polityce robionej nie tylko za pomocą ulotek, ale też kastetów i rewolwerów. Książka Piotra Ciszewskiego jest wyjątkowo wartościowa i potrzebna. Od czasów PRL właściwie nie powstają książki poświęcone środowiskom robotniczym – prace na ten temat można policzyć na palcach. Przy tym publikacje w PRL podlegały różnorakim ograniczeniom cenzuralnym (dotyczącym zarówno konfliktów między komunistami i socjalistami, jak i np. kwestii pracy seksualnej w środowiskach robotniczych). Książka ebook Ciszewskiego – napisana w większości na podstawie źródeł prasowych – zapełnia w części tę lukę. Mówi również o aspektach w większości dzisiaj przemilczanych – fatalnych warunkach mieszkaniowych, samoorganizacji robotniczej, nędzy, wreszcie brutalnych konfliktach politycznych. Zdecydowanie zasługuje na wydanie." (z recenzji wydawniczej) dr hab. Adam Leszczyński, profesor Uniwersytetu SWPS

Szczegóły
Tytuł Robotnicza Warszawa 1918-1939
Autor: Ciszewski Piotr
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Fundacja Oratio Recta
Rok wydania: 2024
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Robotnicza Warszawa 1918-1939 w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Robotnicza Warszawa 1918-1939 PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.