Psalmista szowinizmu. Rudyard Kipling wobec Indii i Indusów okładka

Średnia Ocena:


Psalmista szowinizmu. Rudyard Kipling wobec Indii i Indusów

Celem książki jest wskazanie i przeanalizowanie kulturowych stereotypów i uprzedzeń względem Indusów uwiecznionych w twórczości jednego z najwybitniejszych anglojęzycznych pisarzy, Rudyarda Kiplinga. Swoistą klamrę kompozycyjną stanowi krytyczny esej George’a Orwella na temat literackiego dorobku brytyjskiego twórcy i zawartej w jego dziełach ideologii – wyznacznikami analizy są wysunięte przez Orwella zarzuty o rasizm, imperializm czy skłonności „prefaszystowskie”. Po przebadaniu twórczości Kiplinga autorka usiłuje dać odpowiedź na zapytanie fundamentalne – czy Orwell miał prawo nazwać Kiplinga moralnie nieczułym i estetycznie obrzydliwym „szowinistą-imperialistą”? Na potwierdzenie słuszności wysuniętych przez Orwella oskarżeń nietrudno wskazać w literackim dorobku Kiplinga przykłady ukazujące brytyjskiego pisarza w niekorzystnym świetle – utrwalając negatywny wizerunek Indii i Indusów, Kipling uczynił bohaterami własnych utworów mądrych złodziejaszków, zdradliwych i dwulicowych służących, groteskowych w aspirowaniu do brytyjskości mieszańców rasowych czy naiwnie zakochane dziewczyny niezdolne do racjonalnego myślenia. Autorka nie tylko przeanalizowała twórczość Kiplinga pod kątem stereotypów, ale także mocno osadziła ją w kontekście historycznym – dzięki przybliżeniu charakteru epoki i środowiska, które ukształtowały Kiplinga, możliwe okazało się znalezienie w jego dziełach śladów powszechnej w końcu XIX wieku indofobii czy przekonania o technicznym i kulturowym zacofaniu Indii. Odniesienie twórczości brytyjskiego pisarza do słynnego na przełomie wieków nurtu literatury przygodowo-imperialnej (jak określa ją Edward Said) a także próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy Kiplinga, narodzonego i wychowanego w realiach kolonialnych, można w jakimś stopniu usprawiedliwić, to kwestie zamykające rozważania na temat stosunku laureata Literackiej Nagrody Nobla względem Indii i ich mieszkańców. Choć wydawałoby się, że poruszone w pracy zagadnienia dotyczą dawno minionej epoki, nie wolno lekceważyć faktu, że twórczość Kiplinga odegrała ważną rolę w kształtowaniu wyobrażeń kolejnych pokoleń przedstawicieli Zachodu o Indiach. Tym samym, niniejsza publikacja nie tylko przybliża charakter relacji międzykulturowych na przełomie wieków, ale także pomaga w zrozumieniu genezy obecnych stereotypów na temat Indii i Indusów.

Szczegóły
Tytuł Psalmista szowinizmu. Rudyard Kipling wobec Indii i Indusów
Autor: Łuszczykiewicz Antonina
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Silva Rerum
Rok wydania: 2015
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Psalmista szowinizmu. Rudyard Kipling wobec Indii i Indusów w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Psalmista szowinizmu. Rudyard Kipling wobec Indii i Indusów PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.