Przemytnicy życia okładka

Średnia Ocena:


Przemytnicy życia

Bernard Konrad Świerczyński, uhonorowany medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, pisze o własnych przeżyciach i kreśli sylwetki kolegów wywodzących się ze środowiska handlarzy warszawskiego bazaru, którzy w obliczu wojny stają się szmuglerami na granicy getta. Wspomnienia spisane są żywym, barwnym językiem. Autor wspomnień, jako nastoletni chłopak, mieszkając przy słynnym warszawskim bazarze Kercelego, poznał środowisko tamtejszych handlarzy, cwaniaków, lecz również ludzi ciężkiej pracy. Nieobca była mu też atmosfera i postacie handlowego placu Żelaznej Bramy czy Hal Mirowskich. To oni są bohaterami jego opowieści. W 1939 roku, tak jak całe społeczeństwo, stanęli w obliczu wojny. Polacy spoglądali na wznoszący się mur getta, Żydzi musieli radzić sobie po jego drugiej stronie. Specyfika środowiska, przejawiająca się pewną brawurą, lecz również jasnymi zasadami przyjaźni i współdziałania, w okresie wojny nie zniknęła, zmieniły się tylko warunki – już nie bazar, lecz granica getta nieustanna się najistotniejszym terenem działania. Świerczyński precyzyjnie omawia miejsca i metody szmuglowania. Nie wybiela historii, przywołuje prawdziwe zdarzenia i zachowania, i te szlachetne i te podłe. Nie ukrywa, że szmuglerzy nie ryzykowali własnego życia tylko z chęci pomocy, lecz na tym procederze zarabiali. W wielu przypadkach potrzeba było jednak zdecydowanie większej determinacji niż tylko ta, która dyktowana jest chęcią zarobku. Ukazuje nie tylko szlachetne postawy, lecz także wspomina wydarzenia z udziałem szmalcowników. „Czytałem dużo publikacji, często wspomnieniowych, przedstawiających Polaków jako zoologicznych antysemitów, którzy własną „rasistowską ideologię wyssali z mlekiem matki”. Niestety większość publikowanych faktów była prawdziwa. Lecz taki obraz stanowi zaledwie jedną stronę okupacyjnej rzeczywistości. Obok ludzkich szumowin były również tysiące tych, którzy z narażeniem swojego życia pomagali, potrafili zachować ludzką godność i którzy za swą patriotyczną postawę ukarani zostali najwyższym, hitlerowskim wymiarem kary.” Bernard Konrad Świerczyński „Dokument na wskroś prawdziwy, a przecież czyta się jak opowieść i to pisaną z humorem. Wspomnienia idealisty, zakochanego od młodości w żydowskiej sąsiadce. Ratował ją w okresie wojny – a przy okazji wielu innych – najpierw w getcie, a później poza jego murami. Książka ebook ma szansę pobudzić wyobraźnię wielu, którzy raczej nie sięgnęliby po niełatwy w odbiorze materiał źródłowy.” Profesor Barbara Engelking

Szczegóły
Tytuł Przemytnicy życia
Autor: Świerczyński Bernard Konrad
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo KARTA
Rok wydania: 2018
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Przemytnicy życia w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Przemytnicy życia PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.