Przemoc antyżydowska i wyobrażenia społeczne. Pogrom białostocki 1906 roku okładka

Średnia Ocena:


Przemoc antyżydowska i wyobrażenia społeczne. Pogrom białostocki 1906 roku

Publikacja pokazuje, w jaki sposób tworzyły się społeczne wyobrażenia o pogromach Żydów i podkreśla wagę pogromu białostockiego 1906 roku w tym kontekście. Jest ona zarazem istotnym głosem w dziedzinie teorii i metodologii badań ponad pogromami. Twórca krytycznie ocenia dotychczasowe badania naukowe w tym zakresie i wskazuje, w jakich warunkach były one prowadzone. Dokonuje gruntownej analizy źródeł dotyczących pogromu białostockiego, a jednocześnie – na przykładzie Białegostoku – pokazuje zjawiska i pojęcia ogólne, takie jak społeczne uwarunkowania pogromu, jego reperkusje polityczne i psychologiczne a także waga relacji personalnych w okresie tych dramatycznych wydarzeń. Wskazuje na aktywną rolę wspólnoty żydowskiej w okresie pogromu a także na interakcyjność samego zjawiska antyżydowskiej przemocy zbiorowej.Historie pogromów Żydów stale wzbudzają gorące dyskusje. Wbrew pozorom stan wiedzy o tych dramatycznych wydarzeniach, bez względu na okres, w jakim miały miejsce, jest stale niewystarczający. Społeczną wyobraźnię wypełniają obrazy antyżydowskiej przemocy, które nierzadko mają się nijak do wniosków wypływających ze źródeł historycznych. Twórca ukazuje, jak doszło do wykształcenia się dominującego w świadomości społecznej schematu opisu pogromu Żydów. Odkrywa przed czytelnikami kolejne etapy procesu, który doprowadził do utrwalenia się legendy o tym, że pogromy były organizowane i przeprowadzane przez czynniki w pewien sposób „zewnętrzne“ względem lokalnych wspólnot (przez władze, okupantów itp.). Wyjaśnia, kiedy i z jakich powodów społeczności te oczyszczano z podejrzeń o udział w atakach.Pogrom Żydów w Białymstoku w 1906 roku, przedstawiony w publikacji na podstawie świeżych materiałów źródłowych, odegrał w budowaniu tych wyobrażeń znaczącą rolę. Historie spisane po tym dramatycznym wydarzeniu posłużyły jako schemat z powodzeniem wykorzystywany do opisu innych pogromów, także tych, do których doszło w okresie drugiej wojny światowej i tuż po niej.

Szczegóły
Tytuł Przemoc antyżydowska i wyobrażenia społeczne. Pogrom białostocki 1906 roku
Autor: Markowski Artur
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wydania: 2018
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Przemoc antyżydowska i wyobrażenia społeczne. Pogrom białostocki 1906 roku w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Przemoc antyżydowska i wyobrażenia społeczne. Pogrom białostocki 1906 roku PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.