Czytaj więcej:
Projekt: Prawda okładka

Średnia Ocena:Projekt: Prawda

„Projekt: Prawda” to pozycja, jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Książka ebook ta jest kolażem, na który składają się miniatury Mariusza Szczygła z swojego i cudzego życia a także opowieść z 1959 roku „Portret z pamięci” zapomnianego dzisiaj pisarza, Stanisława Stanucha. Szczygieł stawia swego rodzaju pomnik tej przebrzmiałej, lecz cenionej kiedyś powieści, porównywanej w latach 60. z dziełami Sartre’a czy Camusa. Jeszcze się nie zdarzyło – uważa pomysłodawca projektu – aby autor, którego zafascynuje jakaś książka, postanowił wydrukować ją we swojej książce. Bohater powieści Stanucha wyznaje: „Przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane”. Reporter szuka prawdy w Grudziądzu, Supraślu, Warszawie, Londynie, Pradze, Paryżu, Świeżym Jorku, w birmańskim Ngapali czy laotańskim Luang Prabang. Jej dostarczycielami są postaci słynne jak Stańko, Kapuściński czy Osiatyński, lecz i przygodnie poznani pasażerowie pociągów, goście knajp, taksówkarze czy bywalcy warszawskiej księgarni Wrzenie Świata. „Projekt: Prawda” składa się z trzech części. W pierwszej jest zapisem intymnych przeżyć autora, który chowa się przed światem „między malarstwem a muzyką”. Element druga to „Portret z pamięci” czyli książka ebook w książce. Element trzecia jest „zapisem apetytu na życie”, a precyzyjniej ujmując: apetytu na ludzi. Dziennikarz Szczygieł nie ma żadnych zahamowań, żeby przypadkowo poznane osoby pytać o ich osobistą filozofię. Spotkani ludzie powierzają mu własne życiowe odkrycia. Ktoś uważa, że trzeba zawsze mówić „tak” rzeczom małym. Ktoś, że lub można należeć do ludzi, którzy wyrzucają krzesła, lub do ludzi, którzy dają krzesłom nowe życie. Ktoś, że nie wolno dać zasnąć ślimakowi, ponieważ nie wolno dać zasnąć miłości. Co człowiek – to inna prawda, zawsze poprzedzona błyskotliwym dialogiem albo zaskakującą opowieścią. „W moim amoku polowania na cudzą prawdę, doszło jednak do wielu przekroczeń – pisze Szczygieł. – Nie są to tylko prawdy, z których ktoś zwierzył się reporterowi. Pojawiają się prawdy wyczute, prawdy wyczytane, prawdy wykradzione. Także prawdy, które znienacka rodzą się we mnie, kiedy ktoś mnie sprowokuje”. Ze wszystkich ebooków Mariusza Szczygła to właśnie w „Projekcie: Prawda” znajdziemy najwięcej gry pomiędzy autorem a światem. Nie tylko dziennikarz przeszukuje świat w poszukiwaniu zdań-kluczy. Czasem świat sam zgłasza się do reportera, na przykład pod postacią starszej kobiety: „Ja, proszę pana – powiedziała – mam prawdę jak cegłę. I mogłabym nią pana uszkodzić”.

Szczegóły
Tytuł Projekt: Prawda
Autor: Szczygieł Mariusz
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Fundacja Instytut Reportażu (Dowody na Istnienie)
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Projekt: Prawda pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Projekt: Prawda Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Projekt: Prawda PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • zorro81

  Zalecam super książka. Kupiłem ją na upominek gwaizdkowy

 • ewa1201

  Staram się czytać wszystko, co pisze Mariusz Szczygieł, bo zachwyca mnie jego "uważność". W rzeczach z pozoru oczywistych potrafi zauważyć "nieoczywistości". "Projekt: Prawda" to potwierdza . Pomysł, by we swojej książce pdf umieścić książką innego pisarza jest niespotykany lecz to właśnie dzięki temu miałam okazję zetknąć się z tekstem Stanucha, do tej pory mi zupełnie nieznanego. Każda z 3 części "Projektu.."ma własny klimat. Podobają mi się błyskotliwe dialogi, podoba mi się styl. M. Szczygieł kojarzy mi się z olbrzymią kulturą i spokojem. Może dlatego tak chętnie sięgam po jego twórczość.

 • Gabriela Białecka

  Mariusz Szczygieł jak w pamiętniku z życia pozbierał kluczowe osoby a czasem sytuacje. Taki zestaw każdy posiada, mądrości "ludowych" i innych...Czytając czułam się jak rozpływająca się czekolada w ustach boga...

 • Lucyna Skawińska

  Swietna książka, a właściwie 3w1 ;) szczerze mówiąc tej środkowej ("Stanisława Stanucha "Portret z pamięci" nie dałam porady przeczytać, może nie ten czas) lecz pierwsz i trzecia element - super!. Na zachęte element który trafił do mojego kalendarza z cytatami/myślami , które mnie zachwyciły : ""W byciu człowiekiem najładniejsze jest poznanie innego człowieka, którego oczami możemy spojrzeć na to, co widzimy od dawna. Jego oczy spoglądają dla nas. Dostrzegają rzeczy, których nie mogły dostrzec nasze. Ktoś znajduje nowe znaczenia tego, co zaliczyliśmy już do oczywistości. Upominek równie niezły jak obraz." Mariusz Szczygieł - jeden z wielu mężczyzn , których kocham na zabój ;)

 • meithea

  Nie ma prawdopodobnie książki napisanej przez Mariusza Szczygła która by mi się nie podobała, w każdej przeczytanej dotychczas znajdowałam coś wyjątkowego, coś co mnie ujmowało i zachęcało do sięgnięcia po kolejną. Nie inaczej stało się z Projektem: Prawdą. Znowu pan Mariusz zachwyca własną erudycją, głębią potraktowania danych zagadnień i błyskotliwością myśli. Mariusz Szczygieł mógłby napisać cokolwiek i mam wrażenie że i tak byłoby to pozytywnie odebrane. Nietrudno więc sobie wyobrazić jaki podziw może budzić Projekt: Prawda. Coś co każe pochylić głowę ponad przenikliwością i ponadprzęcietnym zmysłem pisarskim autora.

 • ms

  Trudno oderwać się od tej książki. Bardzo polecam..

 • Adam Kłak

  Gorąco polecam, Szczygieł zawsze w dobrej formie, nigdy nie zawodzi jako pisarz.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!