Prawo Rzymskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918-1939) okładka

Średnia Ocena:


Prawo Rzymskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918-1939)

II wojna światowa przemieniła mapę naszego kraju. Polska przesunęła się na zachód, uzyskując Ziemie Odzyskane, lecz jednocześnie straciła województwa wschodnie. Na tych terenach znajdowały się dwa wielkie miasta akademickie: Lwów i Wilno. We Lwowie w Polsce międzywojennej znajdował się jeden z najstarszych i najbardziej obleganych uniwersytetów – Uniwersytet Jana Kazimierza. Na kluczowym Wydziale Prawa jednym z przedmiotów wykładowych było prawo rzymskie, które miało wtedy ugruntowane miejsce w polskiej nauce. Na UJK tytułowym prawem rzymskim zajmowali się skupieni w Zakładzie Prawa Rzymskiego profesorowie: Leon Piniński, Marceli Chlamtacz, Wacław Osuchowski a także ich asystenci: Edward Gintowt, Mieczysław Pojnar i Adam Wojtunik. Monografia pokazuje efekty wieloletnich badań autorki przeprowadzonych w ukraińskich i polskich archiwach. Znalazły się w niej m.in. kwestie dotyczące organizacji katedr prawa rzymskiego, pracy wykładowców ze studentami na seminariach, sposoby prowadzenia wykładów i ćwiczeń, sposób egzaminowania i krążące na ten temat anegdoty. Czytelnik zapozna się też z biografiami profesorów, asystentów i wybranych studentów stypendystów Zakładu Prawa Rzymskiego. Omówiono proces uzyskiwania doktoratów, wyjazdy zagraniczne lwowskich romanistów a także ich twórczość naukową przedstawioną w oparciu o systematykę pandektową. Pracę wieńczy obszerny aneks dokumentów i zdjęć. W monografii znajdują się też liczne ciekawostki, które zainteresują nie tylko romanistów, historyków prawa, lecz też środowisko pasjonatów Lwowa i rodzinnych genealogii. Czytelnik dowie się m.in., które trzy damy skradły serce Pinińskiego, kto namalował jego portrety, co ma wspólnego z Wawelem, jaką niechlubną kartą zapisał się Marceli Chlamtacz podczas II wojny światowej, dlaczego nazywano go Chlaptaczem, w której pieśni zamieszczono jego nazwisko, kim był pan Owoc, co wspólnego z żupami solnymi miał Osuchowski, a z prawem rzymskim – „Skaldowie” czy „Wesoła Lwowska Fala”.

Szczegóły
Tytuł Prawo Rzymskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918-1939)
Autor: Wiaderna-Kuśnierz Renata
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
Rok wydania: 2016
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Prawo Rzymskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918-1939) w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Prawo Rzymskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918-1939) PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.