Pożegnalny ukłon okładka

Średnia Ocena:


Pożegnalny ukłon

W ośmiu opowiadaniach Sherlock Holmes rozwiązuje kolejne pasjonujące zagadki kryminalne. Pomaga m.in. w sprawie włoskiej mafii, przerażających zbrodni i porwania, a także swojemu bratu Maycroftowi i rządowi Wielkiej Brytanii. Prowadzi też skomplikowaną grę z niemieckim szpiegiem w przededniu I Wojny Światowej.Spis opowiadań: Wisteria Lodge Kartonowe pudełko Czerwony Krąg Plany Bruce’a Partingtona Umierający detektyw Zniknięcie lady Frances Carfax Diabelskie kopyto Pożegnalny ukłon – epilog

Szczegóły
Tytuł Pożegnalny ukłon
Autor: Doyle Arthur Conan
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Pożegnalny ukłon w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Pożegnalny ukłon PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Wkp

    UKŁONY DLA SHERLOCKA Choć po tytule Pożegnalny ukłon można by spodziewać się finałowego tomu przygód Sherlocka (co nie jest wcale tak dalekie od prawdy, bowiem w zbiorczych wydaniach ta właśnie element bywa prezentowana jako ostatnia), najsłynniejszy detektyw świata wcale nie odchodzi na emeryturę – a tym bardziej z tego świata. Własną żywotność udowodnił już zresztą w poprzednim zbiorze, powracając poniekąd zza grobu. Jak widać, w jego towarzystwie nie można się nudzić i tak jest też tym razem. Oczywiście po niniejszej książce pdf widać także, że Holmes z upływem czasu nie młodnieje. Sam Watson wspomina, że jego przyjaciel jest stary, doskwiera mu reumatyzm, przeniósł się nawet na farmę, lecz nic nie potrafi zatrzymać go przed włączeniem się w rozwiązywanie świeżych zagadek. Oczywiście jego wierny pomocnik wraca także do dawnych, nigdy niepublikowanych śledztw, uzupełniając życiorys detektywa. I tak oto poznajemy dochodzenie w sprawie pewnej willi i jej właściciela, później kobietę, której ktoś wysłał w paczce odcięte uszy, a wreszcie także dziwacznego lokatora wynajmującego pokój na dziwacznych zasadach. To jednak nie koniec tego, co na nas czeka w tym zbiorze. Pewnego dnia bowiem Watson dostaje szokującą wiadomość: Holmes jest chory i umiera. I rzeczywiście, jednak detektyw nie chce wzywać lekarza, nie chce też, by przyjaciel zaraził się od niego, lecz co dziwniejsze – zaczyna zachowywać się w nietypowy dla siebie sposób. Prawda o tym zbiorze jest taka, że rzeczywiście miał on kończyć przygody Sherlocka Holmesa. Znów. I znów czytelnicy na to nie pozwolili. Traktujące o szpiegach działających w okresie pierwszej wojny światowej tytułowe opowieść nie stało się więc pożegnaniem, a Arthur Conan Doyle został poniekąd zmuszony do stworzenia kolejnych tekstów. Nimi zajmę się jednak następnym razem – a wracając do Pożegnalnego ukłonu – muszę przyznać, że jak zawsze trzyma on poziom. Mogę rzec nawet więcej – ze względu na sentymentalną nutę, która pobrzmiewa w nim wyraźnie, okazuje się być jeszcze lepszy od poprzedniego zbioru. Poza tym trzeba oddać autorowi, że pomimo napisania już takiej ilości tekstów opartych na podobnym schemacie, kolejne opowieści wcale nie wydają się wtórne. Nie tylko więc czyta się je bez znudzenia, lecz przede wszystkim chce się więcej, a to prawdopodobnie najlepsze świadectwo, jakie można wystawić następnej już części cyklu. Nie nudzi się także wykonanie audio. Janusz Zadura to jeden z moich ulubionych lektorów, teksty czyta wyraźnie, nieźle je interpretuje i ma miły dla ucha głos. Czy jeśli dodać do tego naprawdę znakomitą treść i styl opowiadań, trzeba czegoś jeszcze? Dlatego zalecam Pożegnalny ukłon Waszej uwadze. Może i jestem monotematyczny, lecz przygody Sherlocka Holmesa to kawał dobrej literatury, która nie przypadkiem przeszła do historii. Nie zalecać jej więc to tak, jak jej nie znać – po prostu wstyd.