Polska myśl geopolityczna w latach 1989-2009 okładka

Średnia Ocena:


Polska myśl geopolityczna w latach 1989-2009

Okres pierwszych dwudziestu lat III Rzeczypospolitej obfitował w szereg dyskusji dotyczących miejsca i roli Polski w świeżych realiach geopolitycznych w naszej części Europy. Ważnym impulsem do odrodzenia się badań i analiz o charakterze geopolitycznym był upadek Związku Radzieckiego i zakończenie zimnej wojny. Transformacja ustrojowa państw komunistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, rozwiązanie Układu Warszawskiego a także rozpad ZSRR spowodowały konieczność nowego określenia celów strategicznych wielu państw, w tym Polski, a także nowego zdefiniowania założeń polityki bezpieczeństwa. W powyższych dyskusjach i analizach występowała także problematyka wpływu położenia geograficznego na bezpieczeństwo i politykę zagraniczną RP. Na łamach publikacji publicystycznych, analitycznych i naukowych próbowano dać odpowiedź na pytania, jakie korzyści i jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą takie, a nie inne przestrzenne usytuowanie naszego kraju. Po 1989 r. mamy w Polsce do czynienia z odrodzeniem się geopolityki jako dziedziny badań a także jako doktryny. W III RP powstało do tej pory dużo prac poświęconych różnorakim zagadnieniom z zakresu geopolityki a także historii myśli geopolitycznej. Myśl geopolityczna, traktowana jako fragment myśli politycznej, nieustanna się także tematem dysertacji naukowych, zarówno doktorskich jak i habilitacyjnych. Rodzima myśl geopolityczna w pierwszych dwudziestu latach III Rzeczpospolitej, sięgając do historii i tradycji polskiej geopolityki, szukała odpowiedzi na kłopoty związane z rolą Polski w Europie a także jej tożsamością w skali regionalnej i ogólnoeuropejskiej. Starała się wyznaczać strategie w kategoriach geopolitycznych, czyli uwzględniających uwarunkowania polityczno-przestrzenne, odwołujących się bezpośrednio do położenia geograficznego i jego wpływ na kształtowanie się stosunku sił w regionie i określaniu wektorów polityki zagranicznej. Dyskurs w obrębie tego nurtu myśli politycznej kreślił kody geopolityczne, czyli obrazy-wyobrażenia Polski, jej sojuszników i potencjalnych przeciwników.

Szczegóły
Tytuł Polska myśl geopolityczna w latach 1989-2009
Autor: Sykulski Leszek
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Chorzowskie Towarzystwo Naukowe im. Kurta Aldera
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Polska myśl geopolityczna w latach 1989-2009 w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Polska myśl geopolityczna w latach 1989-2009 PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.