Polaków dzieje bajeczne okładka

Średnia Ocena:


Polaków dzieje bajeczne

Fascynująca świeża książka ebook Waldemara Łysiaka, ukazująca przedchrześcijańskie (przed Mieszkowe) losy Polski według najwieższych badań, które za sprawą „rewolucji dendrochronologicznej” obaliły całą dotychczasową wiedzę na ten temat i wywołały gwałtowne spory uczonych o pierwocinach państwa polskiego.

Szczegóły
Tytuł Polaków dzieje bajeczne
Autor: Łysiak Waldemar
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Nobilis
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Polaków dzieje bajeczne w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Polaków dzieje bajeczne PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Patryk

    Spojrzenie na przedhistoryczne losy Polski w wykonaniu W. Łysiaka wciąga i skłania do poszukiwań na swoją rękę.

  • Marzena Pawińska

    Cudownie wydana i interesująca książka ebook dla każdego miłośnika historii Polski. Jedyna wada to stosunkowo mało tekstu (duża czcionka, i dużo ilustracji) - czyta się za szybko.

  • Jarosław Kubaszewski

    To że historia naszego państwie nie zaczęła się od Mieszka I to fakt słynny historiografii. Nieźle jest o tym poczytać chociaż im dalej od Mieszka tym te podania należy traktować z większą rezerwą. Uzupełnieniem książki są epizody dot. odhitlerryzowania swastyki i o Bolesławie Zapomnianym. Atutem książki jest jej szata graficzna. Książka ebook warta przeczytania.

  • piok

    Jak na poczatek to dobre wrazenie jest pierwsze najwazniejsze. Proba udana i prawdopodobnie jedyna jak dotychczas przeniesienia i opisania naszej "bajecznej" historii poczatkow Panstwa Polskiego przez dużego erudyte i znawce ludziego patosu. Bardzo zwiezle i krotkie narracje. Zbyt obszerne zasoby obrazowe, najczesciej kartkowane, lecz moze o to chodzilo autorowi żeby oddac "klejokopiarstwo" sredniowiecznych autorow i historiografow, ktorzy musieli "bajecznie" sie przy tym bawic przepisujac, odrysowujac i cytujac siebie nawzajem. Nie mniej pozycja ta zasluguje na wyroznienie i dla mnie jest obowiazkowa.

  • Kazimierz Rygiel

    Lektura pozwala wyleczyć nas z historycznego kompleksu niższości wobec sąsiadów z zachodu i południa Europy. Owszem, mają oni (owi sąsiedzi) starszą metrykę niż my, lecz datowanie naszej historii dopiero od Mieszka I i chrztu Polski w 966 r. wydaje się grubym nieporozumieniem. Waldemar Łysiak bardzo skrupulatnie charakteryzuje postacie wszystkich naszych wcześniejszych władców, poczynając od Lecha I, który ok. 550 r. wraz z braćmi (Czechem i Rusem) wywędrował z terenów dzisiejszej Chorwacji, by - po rozstaniu z braćmi - osiąść w Gnieźnie. Kończy zaś na Siemomyśle (lata 921/940 - 960), ojcu Mieszka I. Dawni kronikarze i historycy nazywali owych „przedmieszkowych” władców (w łącznej liczbie 14) „królami bałwochwalcami”, jako że byli to niechrześcijanie czczący bóstwa pogańskie. Wszystkich owych 14 władców - bałwochwalców twórca zwięźle charakteryzuje na tle ich epok, poświęcając każdemu z nich osobny rozdział, a każdy taki epizod dzieląc na trzy części: legendę, komentarz naukowy i bogate ilustracje. Książka ebook wprowadza nas w dawne czasy drugiej połowy pierwszego tysiąclecia, przybliża obyczajowość i mentalność Słowian - naszych praprzodków. Poznajemy m.in. starosłowiańskie, dzisiaj już nieużywane imiona, w tym niektóre dość wdzięcznie brzmiące (Spiczygniew, Spiczymierz). Twórca nie odrzuca hipotezy o normańskim pochodzeniu Mieszka I, jakkolwiek nie wydaje się być jej zwolennikiem. W komentarzu historycznym obiektywnie przedstawia wszystkie argumenty „za i przeciw”, wysuwane przez polskich i zagranicznych historyków. W ostatnim rozdziale książki Waldemar Łysiak niezwykle wkracza już w wiek XI - epizod ten poświęcając Bolesławowi Zapomnianemu, synowi Mieszka II, starszemu bratu Kazimierza Odnowiciela. Władcy tego nie ma w poczcie królów i książąt polskich - nie dlatego jednak, że nie istniał, lecz dlatego, że go z „regestru wykreślono”. A za co, to już proszę dowiedzieć się z lektury książki. Reasumując, książkę czyta się (i ogląda, jest bardzo bogato ilustrowana) z olbrzymią przyjemnością. Waldemar Łysiak po raz następny udowodnił, że jest mistrzem w popularyzowaniu historii. I kwartał nowego 2015 roku to, jak zwykle, daty wielu słynnych imienin. Jeśli ktoś nie był jeszcze zdecydowany co do wyboru prezentu, to teraz już prawdopodobnie wie.

  • BigZbig8

    Wreszcie Polak może dowiedzieć się czegoś o takich postaciach historycznych jak Wanda, Popiel czy chociażby Krak.Wraz z tą książką wraca wiedza o historii państwa Polskiego sprzed zaborów. Naród Polski przez długie lata był pozbawiony swej historii bazując na narzuconej nam przez obcych historyków anonimowej kronice tzw. Gala, który tak wstydził się własnego dzieła, że się pod nim nie podpisał. Kroniki Długosza, Kadłubka zawierają jednak wszystkie historyczne fakty opisane w książce pdf Waldemara Łysiaka i były wykorzystywane w nauce historii polskiej młodzieży w czasach sprzed zaborów. Zalecam każdemu komu zależy na tym aby Polska odzyskała dawną chwałę i splendor.

  • Agnieszka Korbacz

    Spodziewałam się książki o innej treści. Rzeczywiście Łysiak omawia bardziej losy "bajeczne", niż historyczne. Twórca na początku skupia się dość ogólnikowo na paru teoriach pochodzenia Polski- teorii skandynawskiej czy morawskiej, by później przejść do pocztu władców, którzy mieli dzierżyć władzę przed Mieszkiem I. I tu spotkać możemy takie mityczne osobowości jak Wanda, Krak czy Popiel. Książka ebook posiada fajną oprawę graficzną- ramki wokół każdej strony, dwie kolorowe kilkustronicowe wkładki, dużo czarno-białych grafik i rysunków. Jednak czymś po prostu okropnym są czarno-białe ryciny domniemanych władców- są to podobizny wyimaginowane przez renesansowych, czy nawet późniejszych artystów, a dodatkowo zajmują czasem nawet kilkanaście stron. I tak Wanda czy Leszek mają ich po 10, które są do siebie podobne i nic nowego nie wnoszą. Ogólnie cała książka ebook nie tchnie niczym świeżym, a tego głównie spodziewałam się po opisie. Nie kupiłabym jej ponownie.

  • katarzyna tilgner

    Książka ebook doskonała, mięsisty styl, celujące odniesienia do terazniejszosci. Stary niezły Łysiak. Lektura obowiązkowa dla Polaków, którzy nie nie żyją jedynie gazetkami w dyskontach.

  • Czarekzareba

    Każdy kto ceni Waldemara Łysiaka i jego wszechstronność, tą książkę powinien przeczytać. To nie tylko ciekawe kompendium odległej czasowo historii Polski. Jako czytelnik mam olbrzymi podziw dla autora za kawał pracy którą włożył w napisanie tak szczegółowej i przenikliwej książki, wyjątkowo ciekawej przy tym w swej zawartości.

  • syndyk

    Książka ebook fatalna, powielająca treści zawarte w jednej z poprzednich pozycji autora. Udaje rozprawę popularnonaukową, lecz nie wnosi zupełnie nic do materii przez się podjętej. Brak dystansu do tematu. Olbrzymią większość treści stanowią ilustracje kompletnie zbędne i służące wyłącznie wypełnieniu objętości woluminu, tak żeby uzasadnić wygórowaną cenę. W tym kontekście zupełną wisienką na torcie jest zamieszczenie kolorowego fotografie stron szkolnego zeszytu do historii autora. W sumie żałosna kpina z swojego dorobku i żenujący skok na kasę. Po raz pierwszy w życiu z powodów merytorycznych zwróciłem książkę w księgarni.

  • Beciorek1977

    Jak każda książka ebook Łysiaka - idealny warsztat - lecz uprzedzam to nie beletrystyka tylko rzeczowe podejście do historii - oczywiście grzebanie w domysłach i legendach lecz i tak zalecam

  • gmail

    idealna książka ebook z tej płyty CD DVD BMW. test raz dwa trzy raz dwa trzy

  • Michałł

    Bardzo intrygująca książka ebook historyczna opisująca losy naszych przodków jeszcze przed etapem chrześcijaństwa i dynastii Mieszka. Bardzo interesująca karta z historii Polaków, o której tak naprawdę bardzo niewiele się słyszy. Moim zdaniem każdy kto lubi historię powinien ją przeczytać. Zalecam ze własnej strony.

  • darkowasiak

    Łysiak pisząc o historii zawsze wspina się na wyżyny. Łysiak porusza zagadki, ciekawostki, niewyjaśnione do końca hipotezy. Lecz ta książka ebook to nie tylko olbrzymia dawka wiedzy, dostarczyła mi dużo wzruszeń. Łysiak potrafi idealnie omawiać naturę człowieka, w sposób niejednokrotnie chwytający za serce. Zalecam wszystkim.