Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923) okładka

Średnia Ocena:


Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923)

Porażająca panorama anarchii, jaka zapanowała po pierwszej wojnie światowej, umierających imperiów i powstających państw narodowych. Dla Zachodu data 11 listopada 1918 r. oznaczała pokonanie wrogów i zakończenie walk, które pochłonęły całe pokolenie. Jednakże dla dużej części Europy data ta nie miała żadnego znaczenia, gdyż w wielu państwach wybuchały nowe, równie koszmarne konflikty. W swej pionierskiej, opartej na bogatych źródłach pracy, Robert Gerwarth zmusza czytelnika do ponownego przemyślenia spuścizny pierwszej wojny światowej. Prawdziwą katastrofę Europie przyniosły nie tylko potyczki na frontach, lecz i wydarzenia późniejsze, gdy kolejne kraje z obydwu stron konfliktu popadały w ruinę rewolucji, pogromów, masowych wypędzeń i kolejnych walk. Miliony ludzi straciły życie, zanim w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej powstało dużo niestabilnych politycznie i ekonomicznie krajów. Ich mieszkańcy, wyczerpani wojną, pełni poczucia krzywdy wyglądali okazji do zemsty na rzeczywistych i wyobrażonych wrogach. Trzecia Rzesza i inne państwa totalitarne miały im dać taką okazję, a echa konfliktów z lat 1917-1923 odczuwane są do dziś. „Ta wojna nie jest kresem, lecz początkiem przemocy. Jest kuźnią, w której wykute zostaną nowe granice i nowe społeczności. Nowe formy wypełni krew, a władzę dzierżyć się będzie żelazną ręką”. Ernst Jünger „Historia chaosu, który ogarnął cały kontynent. Pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego w Europie w latach trzydziestych XX w. pokój stał się najbardziej pożądaną wartością, nawet kosztem wolności”. Max Hastings, „The Sunday Times” „Boleśnie prawdziwa i intensywna… Bardzo aktualne przypomnienie, że korzenie trwającej przez wiek przemocy sięgają katastrofalnego finału wielkiej wojny”. Richard Overy, „Literary Review” „Fascynująca i idealnie napisana książka, łącząca bogactwo militarnej, politycznej, kulturalnej i społecznej historii. Idealnie wykorzystuje źródła literackie i relacje świadków, by ożywić opisane wydarzenia. Imponujący przykład wyjątkowo przystępnej naukowej literatury”. Geoffrey Roberts, „Irish Times” „Gerwarth idealnie pokazuje, że dla wielu pokonanych narodów i ludzi, koniec klęsk i rozlewu krwi nastąpił dopiero pod koniec 1923 r. Książka ebook oparta na oszałamiającej ilości źródeł i literatury, odmalowuje szerokie tło wydarzeń. Prawdziwie rewolucyjne opracowanie”. Brendan Simms, „The Wall Street Journal”

Szczegóły
Tytuł Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923)
Autor: Gerwarth Robert
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923) w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923) PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Anonim

    Od strony fizycznej nie powiedziałbym, że jest świetnie, bo książka ebook w twardej oprawie jest zapakowana w foliową, śliską i w dodatku z identycznym nadrukiem jak twarda okładka. Tak więc owa folia już na dzień niezły wylądowała gdzieś dalej. Irytowała, a że staram się zadbać o książki papierowe, to ta folia była tylko kolejną rzeczą do pilnowania. Cała reszta, czyli wydruk i wykonanie okładki zasługują na pochwałę. Lektura sama w sobie nie była uciążliwa, co doceniłem dość szybko. Twórca we wstępie usiłował omówić co będzie przedstawiał, lecz zrobił to dość chaotycznie i póki nie zacznie się czytać książki dalej można wpaść w złudne wrażenie, że tak będzie całą lekturę. Gerwrth nieźle uporządkował dość szeroki zakres wiedzy i wydarzeń, dokonał klarownego podziału i zadbał o konsekwentność. Każdy epizod to historia pewnego obszaru, a każdy następny wiąże się z poprzednim. Treściowo brakuje dokładniejszej historii Polski - jest wspomniana raptem w paru zdaniach i twórca nie przywiązuje do niej żadnej szczególnej roli w własnej pracy. Pozostałe treści są bardzo rzeczowe, przedstawione w nienudny sposób, lecz i bez zbędnego upiększania. Po lekturze okazuje się, że pustka w głowie, którą mamy po szkole z lekcji historii zapełnia się nie jakimiś sielankowymi obrazami, lecz brutalną rzeczywistością: masowe protesty, bunty, mordy, upadki dynastii, przewroty, prowokacje. Jednocześnie szaro, lecz kolorowo. Potwornie i strasznie... Zazwyczaj ludzie myślą, że po wojnie jest czas pokoju, wszyscy władcy się kochają itd., a ta książka ebook pokazuje, że jest totalnie inaczej. Ostatnia rzecz, na którą zwróciłem uwagę to ilość przypisów. W stosunku do całej książki, spis źródeł i fotografii stanowi aż 1/4 całości. W obliczu ceny, jaką oferuje wydawca za jeden egzemplarz, uważam, że nie ma specjalnie sensu aż tyle płacić za sam wykaz źródeł. Rozumiem - książka ebook historyczna, musi być poparta niezłymi źródłami, lecz tak wydawniczo nie wydaje się to dobrym rozwiązaniem. Chociaż ciężko to dokładnie ocenić, ponieważ jak tu stwierdzić o tym, że wykorzystano liczne materiały nie przedstawiając ich... W ramach podsumowania: + obszerny, dokładny materiał, poparty wieloma źródłami + odpowiednio podzielony tekst + materiał nieźle uzupełniający braki szkolne - zbędna foliowa okładka - mało informacji na temat Polski Książkę oceniam na 7/10

  • Mechaniczna Kulturacja

    Historia pierwszej połowy XX wieku jest w dzisiejszych czasach bardzo popularna. Analizowana jest szczególnie przez pryzmat II wojny światowej, ewentualnie I. Niestety bardzo nierzadko pomijany jest okres międzywojenny, przynajmniej w literaturze powszechnej. Okazuje się jednak, że okres ten w wielu państwach Europy nie był czasem spokoju i odpoczynku od wojennej zawieruchy. Data 11 listopada 1918 roku w Polsce jest wyjątkowa. Po 123 latach zaborów wreszcie odzyskaliśmy niepodległość. Dla Zachodu jest to jednak data zakończenia I wojny światowej i wydawać by się mogło, że nastał wówczas czas upragnionego spokoju. Jednakże w wielu miejscach Europy konflikty nie ustały, a nawet wybuchały nowe, pochłaniające dziesiątki tysięcy ofiar. Robert Gerwarth, wybitny historyk i znawca tematu drugiej wojny światowej, w książce pdf pt. Pokonani opisuje wydarzenia z niektórych europejskich krajów. Przedstawia zmiany rządów, władców i powstawanie świeżych państw. Jest to czas dużego chaosu, w którym upadały rządy i rodziły się nowe. Masakry i ludobójstwa były czymś "normalnym". Przemoc była wszechobecna. Wojska różnorakich rozmiarów i afiliacji politycznych walczyły ze sobą w Europie Środkowej i Wschodniej. W latach 1917-1920 doszło do 27 przypadków zmiany władzy. Gerwarth omawia powojenne dzieje głównie Niemiec i ZSRS, ponieważ w tych krajach nastąpiło najwięcej zmian. Dużo miejsca poświęcone zostało Imperium Osmańskiemu i wojnie turecko-greckiej a także zniszczeniu Smyrny. Dowiadujemy się, co działo się na Węgrzech i w Bułgarii, a odrobinę miejsca poświęcone zostaje Polsce i Czechosłowacji. Jednym słowem ukazana została przebudowa Europy i urodziny totalitaryzmów. Pokonani opowiadają o burzliwym przejściu Europy z I wojny światowej do chaotycznego pokoju, który przyniósł dziesiątki tysięcy krwawych ofiar. Dopiero rok 1923 przyniósł kres rozlewu krwi. Ale to, co się działo do tego czasu to pokłosie finału wielkiej wojny. Jest to historia przemocy, prawdziwa i intensywna. http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2017/11/pokonani-robert-gerwarth.html