Czytaj więcej:
Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie 1944-1952 okładka

Średnia Ocena:



Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie 1944-1952

Twórca dokonał usystematyzowania wiedzy na temat powiatu suwalskiego w czasie międzywojennym, a także w okresie II wojny światowej. Omówił i ocenił działalność podziemia niepodległościowego po zajęciu obszaru powiatu przez Armię Czerwoną w październiku 1944 r. Wyszczególnił działalność konspiracyjną od 15 lutego 1945 r. do 2 września 1945 r.

Szczegóły
Tytuł Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie 1944-1952
Autor: Parafianowicz Ryszard
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie 1944-1952 pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie 1944-1952 Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie 1944-1952 PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Jarr74

    Ryszard Parafianowicz wnikliwie kreśli skomplikowany, polityczno- społeczny rys tamtych czasów a także to w jaki sposób, bezpośredni czy pośredni, przekładał się on na konspiracyjną działalność, stale tkwiących w podziemiu oddziałów a także poszczególnych ich członków. Analizuje i omawia formy jakie przybrała owa działalności (zarówno jeśli chodzi o okupację niemiecką jak i sowiecką), jak kształtowała się, w rożnych okresach, struktura organizacyjna (AK, AKO, WiN), ewoluowała i przekształcała się w zależności od okoliczność czy specyfiki terenu a także jak wyglądał jej zbrojny dorobek. Twórca idealnie charakteryzuje ówczesne realia naszego kraju, całość skomplikowanej sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej, moralnej i światopoglądowej. Omawia wyjątkowo trudną sytuację polskich oddziałów i poszczególnych żołnierzy tego regionu, którzy w zaistniałych historycznie warunkach stanęli przed tragicznym wyborem. Pozbawieni zewnętrznego zaplecza, wsparcia, zagrożeni aresztowaniem, przymusowym wcieleniem do wojska, podstępnie rozbrajani, mordowani w sowieckich katowniach i leśnych ostępach, postanowili pozostać w konspiracji i dalej kontynuować walkę, płacąc za własną ofiarę częstokroć cenę najwyższą….

  • Arturion

    Trzeba wiedzieć, że konspiracja na Suwalszczyźnie w czasach II wojny światowej była przedsięwzięciem niezwykle trudnym, choćby z uwagi na włączenie tych terenów bezpośrednio do III Rzeszy. Twórca poświęcił jednak własną uwagę czasom trochę późniejszym czyli konspiracji „powyzwoleniowej” i powojennej, działającej w niełatwych warunkach przeciwko Armii Czerwonej, KBW, UB i MO. Lecz twórca przyznaje sam, że losy powojenne konspiracji niepodległościowej na Suwalszczyźnie po 1944 roku pozostają otwartym kłopotem badawczym i zawierają dużo „białych plam”. W październiku 1944 roku po zajęciu Suwalszczyzny przez Armię Czerwoną nastąpiła samorzutna kontynuacja prac konspiracyjnych przez miejscowe struktury AK - społeczeństwo nie było zadowolone z proponowanego państwa. Pomimo masowych represji sowieckich a wcześniej strat poniesionych w akcji „Burza” ciągłość konspiracji została na Suwalszczyźnie zachowana. Wszystkie aktywa byłej AK przejęła Armia Krajowa Obywatelska powołana przez ppłk. „Mścisława” Liniarskiego. Zachowano strukturę terenową i obsadę personalną. Ostatnim akordem działania podziemia była śmierć Piotra Budryna „Poręby” w Wysokim Moście z rąk UB-KBW 10.04.1952. Książka ebook kluczowa choćby jako punkt odniesienia dla przyszłych badaczy. Zawiera również dużo danych statystycznych.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!