Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych. Zasady ustalania okładka

Średnia Ocena:


Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych. Zasady ustalania

Żeby osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu otrzymały świadczenie przysługujące im w razie niezdolności do pracy, ZUS i uprawnieni płatnicy składek (np. pracodawcy albo zleceniodawcy) muszą ustalić prawo do określonych zasiłków a także obliczyć ich wysokość – w kwotach, które wynikają z poprawnie ustalonej podstawy wymiaru tych świadczeń. W praktyce płatnicy zasiłków mają jednak dużo kłopotów z ustalaniem podstawy zasiłkowej. Na wysokość tej podstawy mają wpływ regularnie wypłacane składniki wynagrodzenia (np. wynagrodzenie zasadnicze), jak też składniki dodatkowe (premie, nagrody). W publikacji „Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych” przystępnie objaśniono: * definicje wynagrodzenia i przychodu, które są uwzględniane przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków, * zasady ustalania okresu stanowiącego podstawę wymiaru zasiłków, * przypadki wyłączenia albo przyjęcia do podstawy zasiłkowej po uzupełnieniu wynagrodzenia pracowników, * reguły uzupełniania wynagrodzenia w zależności od tego, czy jest to wynagrodzenie stałe, czy zmienne, * zasady ustalania podstawy zasiłkowej dla pracowników tymczasowych, które nieco różnią się od zasad ogólnych. Ponadto w poradniku opisano, jak w podstawie zasiłkowej uwzględniane są przychody uzyskane przez osoby niebędące pracownikami – czyli zleceniobiorców albo przedsiębiorców. Mimo że w przypadku przedsiębiorców zasiłki są wypłacane przez jednostki ZUS – warto wiedzieć: * w jaki sposób podstawa ich wymiaru jest ustalana, * kiedy do okresu zasiłkowego zostanie wliczony okres poprzedniego ubezpieczenia chorobowego oraz * jak wyższa zadeklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wpływa na wysokość tych świadczeń. Wyjaśnieniom uregulowań prawnych towarzyszą liczne przykłady dotyczące ustalania podstawy wymiaru dla różnorakich grup ubezpieczonych – w tym dla pracowników, pracowników tymczasowych, zleceniobiorców – podlegających ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i na zasadach dobrowolności. W poradniku „Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych” w usystematyzowany i praktyczny sposób opisano wszelkie zagadnienia związane z ustalaniem podstawy wymiaru zasiłków a także zamieszczono liczne przykłady odzwierciedlające te zasady. To przystępne opracowanie pomoże w pracy specjalistom z zakresu kadr i płac, kadrowym i księgowym. Skierowane jest też do przedsiębiorców i pracodawców a także biur rachunkowych, które prowadzą obsługę w tym zakresie.

Szczegóły
Tytuł Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych. Zasady ustalania
Autor: Tonder Renata
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Infor
Rok wydania: 2024
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych. Zasady ustalania w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych. Zasady ustalania PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.