Podręcznik Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Tom 1. Hipertensjologia okładka

Średnia Ocena:


Podręcznik Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Tom 1. Hipertensjologia

Publikacja podręcznika Hipertensjologia wydanego po raz pierwszy pod egidą Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego stanowi kontynuację działań PTNT w zakresie poprawy opieki ponad chorymi z nadciśnieniem tętniczym. Nadciśnienie tętnicze pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w XXI wieku, choć od nad 100 lat toczą się badania ponad zrozumieniem patomechanizmów prowadzących do wzrostu ciśnienia tętniczego a także działaniem leków, które mogłyby skutecznie je obniżyć. Dotychczasowe próby wyjaśnienia etiopatogenezy nadciśnienia wydają się równie mało skuteczne jak dążenia do poprawy kontroli choroby. Mimo że od czasu opisu przez Władysława Biegańskiego w 1891 roku stwardnienia tętnic określanego jako skleroza tętnic udało się określić znaczenie układu sympatycznego, zdefiniować znaczenie układu renina angiotensyna aldosteron, a także omówić szereg innych substancji odpowiedzialnych za rozwój nadciśnienia, to jednak ciągle nie wiadomo, który fragment z mozaiki Page a z 1949 roku jest głównym winowajcą. Co więcej, dużo odkryć z ostatnich lat w zakresie dziedziczenia nadciśnienia nie przyczyniło się do jednoznacznego wyjaśnienia zagadki wzrostu ciśnienia tętniczego.  Postęp daje się zauważyć nie tylko w zakresie badań ponad patofizjologią nadciśnienia, lecz także w zakresie diagnostyki, a pomiary domowe i 24-godzinne monitorowanie nieustanny się codziennym standardem postępowania. Coraz powszechniej wprowadza się sposoby oceny nadciśnienia wtórnego, w tym poszukiwania chorych z bezdechem sennym. Mimo to nad 20% chorych ma ciągle nierozpoznane nadciśnienie tętnicze. Ostatnie lata przyniosły zahamowanie rejestracji świeżych klas lekarstw hipotensyjnych, a główny kierunek badań to powstawanie preparatów łączonych składających się z dwóch albo trzech leków, które wykazują się skutecznością i bezpieczeństwem w monoterapii.  Efektem postępu w zakresie zrozumienia patofizjologii, diagnostyki, skutecznych lekarstw a także większej świadomości społecznej co do zagrożeń związanych z nadciśnieniem jest ważny wzrost liczby chorych skutecznie leczonych, choć nie można zapomnieć, że jedynie u 26% chorych wartości ciśnienia są nieźle kontrolowane.

Szczegóły
Tytuł Podręcznik Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Tom 1. Hipertensjologia
Autor: Opracowanie zbiorowe
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Via Medica
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Podręcznik Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Tom 1. Hipertensjologia w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Podręcznik Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Tom 1. Hipertensjologia PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.