Poczta literacka okładka

Średnia Ocena:


Poczta literacka

Najzabawniejsza książka ebook Noblistki Baśka „Mój chłopczyk twierdzi, że jestem za ładna, aby pisać dobre wiersze. Co myślicie o tych, które załączam?” – Sądzimy, że jest Pani rzeczywiście piękną dziewczyną. Pegaz, Niepołomice Pyta Pan wierszem, czy życie ma sęs. Słownik ortograficzny daje odpowiedź negatywną. P. G. Kr., Warszawa Trzeba koniecznie przemienić długopis. Ten, którym Pan pisze, robi mnóstwo błędów. Pewnie zagraniczny. A. P., Białogard „Mam westchnienie być poetką!” – W tej sytuacji mam jęk być redaktorem. Ironiczna, treściwa i konkretna. Bezwzględna i szczera do bólu. Taka była Szymborska jako recenzentka twórczości aspirujących adeptów i adeptek sztuki pisarskiej. Chcesz nieźle pisać? Unikaj patosu, bądź sobą, kształć umiejętność krytycznego myślenia, nie szczędź światu poczucia humoru, czytaj. Tych i innych, lecz zawsze aktualnych porad przyszła noblistka udzielała na łamach „Życia Literackiego”. Krótkie recenzje były kubłem zimnej wody na głowę początkującego literata czy literatki. Na ich tle rzadkie pochwały i zachęty lśnią i dają nadzieję, że dzięki prowadzonej przez Szymborską rubryce światło dzienne ujrzały literackie perły. Niejeden jednak pewnie po lekturze recenzji własnego utworu w  Poczcie literackiej złamał pióro. Niejeden, niestety, pisał dalej. Czytane dziś, zebrane w jednym tomie, teksty jawią się nie tylko jako podręcznik pisania, lecz i… recenzowania. "Poczta" to następny dowód na to, że talent Wisławy Szymborskiej błyszczy niezależnie od formy, na jaką pisarka się decyduje. Gdyby postanowiła napisać serię „paragonów grozy” czy przepisów na kiszonki, wyszłyby jej takie miniaturowe arcydzieła jak Poczta literacka. Agata Passent (fragment posłowia) Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Poczta literacka
Autor: Szymborska Wisława
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2024
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Poczta literacka w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Poczta literacka PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Ania

    Jest to wyjątkowe uczucie, kiedy poznaje się twórczość poetki, noblistki Pani Wisławy Szymborskiej na podstawie przeczytanego wywiadu przeprowadzonego z Panią Teresą Walas i można z niego wywnioskować, jaką miała osobowość, charakter, podejście do pracy zawodowej z przyszłymi pisarzami rozpoczynającymi po raz pierwszy pracę z tekstem pod pseudonimem. W książce pdf pt. ''Poczta literacka czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem" autorstwa Pani Wisławy Szymborskiej zostały przedstawione refleksje po zapoznaniu się wnikliwym z początkującymi pisarzami pragnącymi zaznać sławy podobnie, jak i autorytety cieszący się uznaniem w dziedzinie literatury, od których zaczerpnęli wiedzy, żeby mogli na jej podstawie twórczo się rozwijać. Nie należy się obrażać na autorkę za to, że potrafi spojrzeć na napisany tekst początkującego pisarza zbyt krytycznie, ponieważ ona nie oceniała, siebie pozytywnie wiedząc o tym, że nie pisze doskonale opowiadań, wierszy. Umiała godnie przyjąć krytykę. Dzięki zamieszczonym odpowiedziom na wybrane elementy listów początkujących literatów w rubryce ''Poczty Literackiej ''w redakcji ''Życia Literackiego'' możemy przyglądnąć się warsztatowi pracy i jak została, ona dostrzeżona przez poetkę Wisławę Szymborską dzielącą się uwagami pozytywnymi albo negatywnymi w zależności od tego, jak pokazywał się debiutancki tekst poezji, albo opowiadania. Zwróciłam szczególną uwagę na to, że autorka zachęca do czytania książek, żeby być krytycznym względem napisanego autorskiego tekstu a także wyjaśnia, jaką pełni funkcję polonistyka. Uważam, że jest to bardzo dobre podejście do czytelnika. Podkreśla ono, co należy zrobić, żeby polubić literaturę, podjąć próbę napisania dobrowolnego tekstu pomimo tego, że nie będzie on doskonały a także omawia, na czym polega w praktyce zawód polonisty. Wisława Szymborska nie boi się być szczera, zna się na psychologi, a przede wszystkim jest otwarta, ma poczucie humoru i potrafi analizować słowa, które lubiła poprawiać, żeby mogły być zastosowane w nowo powstałej twórczości przez anonimowych pisarzy korzystających z jej porad. Warto przeczytać tę książkę.

  • Lora82

    Wisława Szymborska to nasza duma, nasza noblistka, której poezja zachwyca mnie niezmiennie od wielu lat. A czy wiecie, że poetka pisała nie tylko wiersze? Ja dowiedziałam się o tym dzięki książce pdf "Poczta literacka czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem".       Poetka pracowała dla tygodnika literacko-kulturalnego "Życie literackie". Każdy początkujący pisarz marzył o tym, żeby jego dzieło ukazało się na łamach tej właśnie gazety. Wysyłali więc własne pisarskie "wypociny", a Wisława Szymborksa decydowała, czy warto pokazać je czytelnikom.      Co znajduje się w książce? Przezabawne, ironiczne, kipiące od humoru i niezłych rad, krótkie recenzje przesyłanych tekstów. W charakterystyczny dla siebie sposób, w humorystycznych, lecz i dosadnych słowach, sprowadzała początkujących autorów na ziemię. Wytykała nie tylko stylistyczną nieudolność, lecz i nieczytelny charakter pisma, błędy ortografczne czy zbyt silną inspirację znanym autorem.      "Pocztę literacką" czytałam z dużą przyjemnością. Nie tylko zaśmiewałam się i zachwycałam, lecz również wyobrażałam sobie przez co przechodziła autorka, czytając wpływające do redakcji utwory. W książce pdf znajdziecie też "Rozmowę o Poczcie literackiej", którą z Wisławą Szymborską przeprowadziła Teresa Walas. Idealnym dodatkiem jest też posłowie spisane przez Agatę Passent.      Fanki i wielbiciele poetki będą zachwyceni. Ci nieprzekonani do jej wierszy, zobaczą Wisławę Szymborską w nowej, mało słynnej odsłonie. Dla mnie to idealna książka, do której będę wracać, aby poprawić sobie nastrój. Polecam!

  • damiano_leggere

    "Poczta literacka [...]" to błyskotliwa mozaika finezyjnych tekstów przyszłej noblistki, które pierwotnie były publikowane na łamach "Życia literackiego". Wisława Szymborska w jedynym swego rodzaju stylu, stworzyła esencjonalne i stale aktualne recenzje, mogące stanowić cenną kopalnię nietuzinkowej wiedzy dla adeptów sztuki pisania. Jej mistrzowskie eseje, bogate w niepowszednie poczucie humoru a także kunsztowną nonszalancję, stanowią niewyczerpane źródło inspiracji. Autorka jak zwykle nie szczędzi czytelnikom dystyngowanego ironizowania i taktownej żartobliwości. Niemniej jednak, zapewne te publikacje wywołały i stale wywołują nie lada popłoch wśród adherentów słowa pisanego. W książce pdf tej nie zabrakło także filigranowych owacji i anemicznych agitacji dla piszących. "Poczta literacka [...]"to  osobliwy elementarz pisarskiego rzemiosła. Awangardowa propozycja, która powinna znaleźć się w kanonie lektur wszystkich abderytów, lecz również dojrzałych autorów artystycznego"bazgrania".