Pochwała wątpliwości. Jak mieć przekonania i nie stać się fanatykiem okładka

Średnia Ocena:


Pochwała wątpliwości. Jak mieć przekonania i nie stać się fanatykiem

Największą zaletą „Pochwały wątpliwości” jest odwaga przypominania rzeczy najistotniejszych i dlatego – tak prosto zapominanych. Przede wszystkim – obrona uniwersalnych, ponadczasowych osiągnięć myśli ludzkiej przed z jednej strony fundamentalizmem (zarówno religijnym jak i świeckim), a z drugiej przed wszechogarniającym relatywizmem i tak modnym dziś postmodernizmem. Jak piszą autorzy, każdy światopogląd jakoś umiejscawia człowieka. Fundamentalizm czyni to zarówno w odsłony rekonkwisty, jak i w wersjach subkulturowych. Tożsamość ma być uważana za rzecz oczywistą, wyposażoną w oczywistą słuszność. I dalej, jeżeli ktoś ceni wolność a także społeczeństwo, w którym wolność została zinstytucjonalizowana przez liberalną demokrację i konstytucyjne państwo, fundamentalizm musi postrzegać jako poważne zagrożenie. Fundamentalizm, czy to religijny, czy świecki, jest zawsze wrogiem wolności. Ale z drugiej strony czeka na nas zasadzka sceptycyzmu, relatywizmu czy postmodernizmu (wszelkich -izmów). Wedle Bergera i Zijdervelda większość teorii postmodernizmu twierdzi, że wszystkie interpretacje są równorzędne, co oczywiście zwiastowałoby koniec wszelkich badań naukowych historii i społeczeństwa. Niektórzy teoretycy postmodernizmu utrzymują, że poza tymi interpretacjami nic nie istnieje, co jest bliskie klinicznej definicji schizofrenii, stanu, w którym człowiek nie jest w stanie odróżnić rzeczywistości od swoich fantazji. Mówiąc prościej, istnieje ogromna różnica pomiędzy postmodernizmem, a socjologią nauki, rozumianą jako nauka empiryczna.Wszystkie postacie relatywizmu przeczą zdroworozsądkowemu doświadczaniu codziennego życia... Czy mamy zatem wyjście z zasadzki zastawionej na nas przez z jednej strony fundamentalizm a z drugiej relatywizm? Autorzy odpowiadają: tym wyjściem jest "Pochwała wątpliwości".

Szczegóły
Tytuł Pochwała wątpliwości. Jak mieć przekonania i nie stać się fanatykiem
Autor: Zijderveld Anton, Berger Peter
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Vis-a-Vis Etiuda
Rok wydania: 2015
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Pochwała wątpliwości. Jak mieć przekonania i nie stać się fanatykiem w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Pochwała wątpliwości. Jak mieć przekonania i nie stać się fanatykiem PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.