Ostatni autobus i inne opowiadania okładka

Średnia Ocena:


Ostatni autobus i inne opowiadania

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak Capote stał się legendą amerykańskiej literatury! Zebrane w tym zbiorze opowiadania zostały niedawno odnalezione w archiwum Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Dają one wgląd w pisarstwo Trumana Capote’a z okresu, gdy miał około dwudziestu lat, zanim jeszcze stworzył własne największe dzieła – już tutaj są jednak widoczne zalążki jego geniuszu w konstruowaniu niezapomnianych, utkanych z tęsknot i pragnień postaci. Znajdziemy tu historie o zbrodni i przemocy, o uprzedzeniach rasowych i niesprawiedliwości, o biedzie i rozpaczy, lecz również o szlachetności, współczuciu i zrozumieniu, o mądrości i fantazji. Przede wszystkim zaś usłyszymy głos przyszłego dużego pisarza, który był literacką osobowością zgoła niepodobną do innych.

Szczegóły
Tytuł Ostatni autobus i inne opowiadania
Autor: Capote Truman
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Ostatni autobus i inne opowiadania w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Ostatni autobus i inne opowiadania PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • martyna baran

    Pozycja obowiązkowa dla każdego mola książkowego!

  • Mechaniczna Kulturacja

    Za sprawą wydawnictwa Rebis na polskim rynku pojawiła się interesująca gratka dla fanów twórczości Trumana Capote. Do księgarń trafił niewielki zestaw opowiadań twórcy Śniadania u Tiffany'ego pochodzących z wczesnego etapu jego twórczości. Znajdziemy tu kilkanaście krótkich utworów, które - choć pozbawione jeszcze mistrzowskiego rysu - zdradzają potencjał przyszłych, także tych idących w kierunku reportażu, historii Capote. Nie są to rzecz jasna wybitne opowiadania, niekiedy bywają jeszcze pretensjonalne czy stereotypowe, lecz pozwalają czytelnikowi odkrywać zainteresowania młodego Capote, jego pisarski charakter i poszerzają spojrzenie na to, jak twórca wkraczał w ten literacki świat. Przede wszystkim zauważalna jest wielokierunkowość historii Capote'a. Takie opowieści jak Groza na bagnach przywodzą na myśl gotyckie horrory, tytułowy Ostatni autobus śledzi dzieje różnorakich osób w odmiennych sytuacjach, których życie łączy się w jednym niewłaściwym momencie (motyw, który dzisiaj szczególnie ukochało sobie kino). A przecież jest tu jeszcze dużo innych opowieści, jak Jeśli ciebie zapomnę czy Panna Belle Rankin albo groteskowe Bratanie dusze. Wszystkie te opowieści zdradzają jednak przede wszystkim empatię Capote'a, jego zdolność to wczuwania się w zupełnie innych ludzi, zdolność do rozumienia ich problemów, nierzadko wycofania, ułomności. Wydanie opatrzone jest arcyciekawą przedmową Hiltona Alsa a także posłowiem Davida Ebershoffa. Słowem - znajdziecie tu wszystko, co trzeba wiedzieć o wczesnym etapie twórczości Capote'a. Dla fanów to pozycja obowiązkowa. Dla pozostałych może się to okazać interesującym wstępem do dalszego eksplorowania literatury jednego z czołowych amerykańskich pisarzy. http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2017/10/truman-capote-ostatni-autobus-i-inne.html

  • erka

    Truman Capote, to amerykański pisarz i dramaturg-jeden z najsłynniejszych twórców, jakim przyszło tworzyć, nie tylko w Ameryce. Uznanie i zasłużone zachwyty spłynęły na niego za sprawą dwóch powieści, które do dziś stanowią lekturę obowiązkową dla fanów jego talentu. Są to "Inne głosy, inne ściany", a także "Harfa traw". W powieściach tych pisarz zawarł wątki autobiograficzne, jeśli wierzyć znawcom jego dzieł. Lecz to nie jedyne sławne jego publikację. Najsłynniejsze opowieść to oczywiście"Śniadanie u Tiffany’ego" z 1958 roku, które dynamicznie stało się filmem, zyskując dodatkowe uwielbienie. "Ostatni autobus" to zestaw opowiadań, w których autor stara się pokazać świat własnymi oczami. Mamy tutaj zbrodnię z namiętności, normalne amerykańskie życie, czy szaloną przygodę. W niektórych krótkich formach słychać echo jego kolejnego znanego arcydzieła"Z zimną krwią". Zachęcam do lektury. Podsumowując, dla kogoś kto jeszcze nie zna twórczości tego dramaturga, ten zestaw opowiadań może być idealnym rozpoczęciem naszej przygody z tym pisarzem. Twórca ten idealnie omawia życie i dylematy zwykłego człowieka, a nie każdemu wychodzi to równie dobrze, jak jemu. Pozostaje mi polecić.