Czytaj więcej:
Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata okładka

Średnia Ocena:Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata

1 września 1941 roku w niemieckim mundurze z pistoletem w kieszeni i na rowerze ucieka z Auschwitz Jan Nowaczek. Los sprawia, że ratując się przed pościgiem, trafia do mieszkających w pobliżu Franciszki i Wawrzyńca Kuligów. Mimo obawy o swoje życie rodzina pomaga zbiegowi. Jakież jest ich zdziwienie, gdy po paru miesiącach Nowaczek znowu pojawia się w ich domu w towarzystwie esesmanów, zdradzając osoby które pomogły mu w ucieczce. W rezultacie do obozu trafia Franciszka w dziewiątym miesiącu ciąży, jej siostra Stefania i kilka innych osób. By uratować ukochaną żonę, zrozpaczony Wawrzyniec podejmuje najtrudniejszą z decyzji: pójdzie do obozu by, zamienić się z Franciszką na życie.   Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata
Autor: Majewska-Brown Nina
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2022

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • anonymous

  Uwielbiam książki tej autorki!

 • Patula

  Książka ebook porywa od pierwszych stron, a fakt, że jest napisana na podstawie prawdziwej historii potęguje odczuwane w trakcie jej czytania emocje. Narracja sprawia, że można łatwiej wczuć się w sytuację bohaterów i w to, co mogło wpływać na podejmowane przez nich decyzje. Teraz, z perspektywy czasu prosto jest nam powiedzieć, że coś było jednoznacznie złe lub dobre, jednak nie znamy pełnych realiów tych czasów i nie wiemy, jak sami zachowalibyśmy się w tej sytuacji. Widać, że autorka szanuje historie, o których pisze i stara się nie oceniać ich czynów z perspektywy współczesności- za to zdecydowanie olbrzymi plus.

 • Badełka

  Książka ebook opowiada historię rodziny Kuligów, której spokój zostaje zburzony po wizycie Jana Nowaczka i szeregu aresztowań. Młoda kobieta- Franciszka i jej siostra trafiają w ich wyniku do obozu w Auschwitz, podczas gdy Wawrzyńcowi udaje się tego uniknąć. Mąż pragnie ocalić małżonkę z obozu, ryzykując swóim życiem. Olbrzymim plusem jest to, że historia jest oparta na faktach i wątki i postacie historyczne są nam przedstawione z szerszej perspektywy.

 • Anonim

  Książka ebook “Ocalona z Auschwitz” opowiada o sile poświęcenia i miłości. I o tym, że człowiek ma nierzadko wybór i to on decyduje jak postąpi. Autorka przywołuje tu dwóch zupełnie różnorakich bohaterów- Jana Nowaczka i Wawrzyńca Kuliga, którzy zostali postawieni przed tym samym wyborem, jednak wybrali zupełnie różnorakie drogi. Pierwszy z nich chciał uratować życie, a drugi chciał przede wszystkim ocalić własną rodzinę. Aspekt historyczny książki również został przez autorkę bardzo szczegółowo dopracowany. Lecz ze względu na przekaz zalecam ją nie tylko wielbicielom historii.

 • Mini

  Lubię sięgać po książki historyczne, więc musiałam przeczytać także tą. Zainteresowała mnie szczególnie postać Jana Nowaczka- uciekiniera z Auschwitz. To on, za pomocą roweru, w mundurze esesmana uciekł z obozu. Mamy w tej książce pdf także opis relacji pomiędzy nim, a członkami rodziny Kuligów. To historia, która jest przedstawiona w interesujący i nieszablonowy sposób. Fakt, że wszystko stało się w rzeczywistości, sprawia że książka ebook jest jeszcze ciekawsza.

 • Magura

  To poruszająca historia rodziny, a szczególnie małżeństwa, które zostaje rozbite przez wojnę. Małżonka (będąc w ciąży) trafia do obozu, a mąż pozostaje na wolności. Postanawia jednak uwolnić małżonkę z obozu za wszelka cenę. To książka, która prezentuje nie tylko ludzkie okrucieństwo, lecz również siłę woli i uczucia. Nie czytałam wcześniej ebooków tej autorki, lecz po tej pozycji prawdopodobnie po nie sięgnę.

 • Boetywka

  Nina Majewska-Brown przedstawia w własnej książce pdf prawdziwe, wojenne dzieje rodziny Kuligów. Jako dzidziuś bardzo lubiłam słuchać historii o przeszłości rodziny, szczególnie o losach pradziadków, którzy zostali zesłani do obozów pracy. Dzięki tej książce pdf historię może przeczytać każdy i jest ona pewnego rodzaju utrwaleniem tego, co się stało. Mimo, że bohaterowie już umarli, to na kartach powieści będą żyli wiecznie. "Ocalona z Auschwitz" jest książką, która dla mnie była emocjonalną karuzelą. W niektórych momentach uśmiechałam się do siebie, a w innych płakałam. Mamy w niej także dużo historycznych odniesień, które pozwalają na odświeżenie własnej wiedzy. Podsumowując- zalecam ją z całego serca, jest jak najbardziej warta mokrych policzków ze smugami tuszu do rzęs.

 • Klaraja

  Od zawsze interesuję się historią i bardzo doceniam książki takie jak ta- które odwzorowują dokładną perspektywę historyczną czasów, w których funkcjonuje się akcja książki. Dodatkowym plusem jest opisanie przez autorkę tak wielu realnych postaci, które zginęły w obozie albo zostały aresztowane w okresie wojny. Widać, że Nina Majewska-Brown zbadała dokładnie całą tą historię z historycznej perspektywy i dotarła do wartościowych i interesujących źródeł.

 • Podziwiaczka

  To historia, która porusza do głębi, niesamowite, że rodzina przekazywała ją sobie z pokolenia na pokolenie przez tyle lat. Ja także mam kilka rodzinnych historii wojennych, które zasługują na ich spisanie, po przeczytaniu tej książki jestem pewna, że to zrobię. Ponoć najciekawsze historie pisze życie, i tak jest także w tym przypadku. Sofia i Franciszka Kulig- dwie siostry, trafiają w wyniku wcześniejszych zdarzeń do obozu koncentracyjnego. Ta druga jest w zaawansowanej ciąży, więc szanse na przeżycie maleństwa i jej samej w obozie zagłady wydają się być bardzo nikłe. Mąż Franciszki zdaje sobie z tego sprawę i postanawia zrobić coś, żeby uratować życie własnych najbliższych…

 • flower

  Jestem zwolenniczką romansów i ebooków o miłości, więc kiedy zobaczyłam okładkę książki i przeczytałam o mężu, który postanowił poświęcić własne swoje życie za życie małżonki i własnych najbliższych, to wiedziałam, że muszę tę pozycję przeczytać. Cała historia jest oparta na faktach, to tak naprawdę dzieje rodziny Kuligów, która w trakcie II wojny światowej pomogła Janowi Nowaczkowi po jego ucieczce z obozu. Przez to esesmani arestowali pomiędzy innymi Franciszkę Kulig- małżonkę Wawrzyńca, który postanowił za wszelką cenę ją uratować.

 • MoniQa

  Długo czekałam na kolejną książkę tej autorki. Nina Majewska- Brown ma talent do przedstawiania historii w taki sposób, że nie jest ona nudna. W tej książce pdf nie znajdziecie suchych dat i “spisu wydarzeń”. Są w niej źródła, a autorka odwołuje się do faktów, lecz prócz tego są w niej emocje. Można przeżywać historię razem z bohaterami i wyobrażać sobie, jak my zachowalibyśmy się na ich miejscu.

 • borowina

  Cenię sobie historie na faktach i bardzo lubię książki realistyczne, dlatego “Ocalona z Auschwitz” od razu przypadła mi do gustu. To idealnie wyselekcjonowane historie ludzi, którzy w sytuacji zagrożenia życia podejmują bardzo różnorakie decyzje. Moją ulubioną postacią został Wawrzyniec, za to jaką dobroć okazywał innym i jak potrafił poświęcać się dla tych, których kochał.

 • Michelle

  Bardzo rzadko, a właściwie niemal wcale, sięgałam po książki, które w jakikolwiek sposób dotykają wojennej tematyki. Wielokrotnie bowiem w przeszłości zdarzało się tak, iż kompletnie nic nie pamiętałam z tego typu historii, jakby moja głowa sama usuwała te fragmenty z pamięci. Jednak czas płynie, pewne rzeczy się zmieniają i spoglądanie na świat również, więc postanowiłam sięgnąć po Ocaloną z Auschwitz i następny raz wyjść ze własnej strefy komfortu. Czy słusznie? Wyjątkowo ciężko pisze się o książkach, takich jak ta, które nie są czystą fikcją literacką, a próbą rekonstrukcji pojedynczych historii ludzi, którzy doświadczyli piekła na ziemi. Nie łatwiej czyta się takie relacje, gdyż, prawdopodobnie nie ma pośród nas nikogo, kto nie czułby inaczej, łamią serce i umysł ogromem bólu, rozpaczy i niesprawiedliwości, jaka przepełnia wszystkie z nich. Nie mogłabym napisać o Ocalonej z Auschwitz, że lektura przypadła mi do gustu, czy również odwrotnie, że absolutnie nie dało się jej czytać. Nie jestem również w stanie ocenić tej książki w skali 1-10, że była to niezła lub zła książka. Bo, według mnie, jak można oceniać rozpacz innych ludzi? Jak można napisać, że podobało się to, czego doświadczali ci ludzie, w czasach wojennej zawieruchy, kiedy musieli patrzeć, jak ich bliscy giną, nierzadko bez powodu lub z powodu oprawców, którzy postanowili ukarać bogu ducha winnych ludzi. Myślę jednak, że takie książki jak Ocalona z Auschwitz winny być czytane przez ludzi, szczególnie tych, którzy o krwawej historii Polski uczą się z podręczników na lekcjach historii w szkole, a dla których ten wycinek w przeszłości jest mocno abstrakcyjny. Dzięki takim książką jak ta napisana przez Ninę Majewską-Brown mogą poznać prawdziwe oblicze czasów, okupione są rozpaczą i krwią wielu ludzi. Ocalona z Auschwitz jest bowiem jednym z wielu portretów ludzi, którzy mają imina i nazwiska a także własną wojenną historię, która nierzadko jest nieopisanie tragiczna, bolesna i rozdzierająca duszę. Mając na uwadze ilość materiału, z jakiego czerpała Nina Majewska-Brown, przy pisaniu Ocalonej z Auschwitz – licznych relacji wprost z Archiwum Państwowego Auschwitz-Birkenau i konsultacji historycznych, śmiało mogę napisać, że udało się autorce sportretować Franciszkę i Wawrzyńca Kuligów, ich bliskich a także ludzi, którzy przewinęli się w ich życiu, by w jak najbardziej rzetelny sposób oddać ich historię i pokazać nam, czytelnikom ich losy. By stworzyć obraz, który nie tylko oddaję grozę ówczesnych czasów, próby życia w miarę zwyczajnie w tych nienormalnych i bezlitosnych czasach a także zmusić do refleksji ponad tym, co my byśmy zrobili na miejscu bohaterów tej historii. Sądzę również, że Ocalona z Auschwitz w pewnym aspekcie prezentuje nam, że docenia się pewne rzeczy, które nikną w codzienności i rutynie, gdy zostaje się tej rutyny pozbawionym i brutalnie z niej wyrwanym. Że należy się cieszyć z tego, co się ma, z dopisującego zdrowia, tego, że ma się co jeść i w co ubrać, niż złorzeczyć na los, który w naszym mniemaniu zbyt skromnie nas obdarował. I w końcu Ocalona z Auschwitz to także obraz ogromnej, bezgranicznej miłości, w imię której człowiek jest w stanie poświęcić siebie, by uratować tę drugą połówkę. Nie ukrywam, że dla mnie nie była to lektura łatwa, lecz chłonęłam każde słowo wystukane przez Ninę Majewską-Brown i przeżywałam wraz z Franciszką i jej najbliższymi to, co działo się wokół nich. A gdy historia pióra autorki dobiegła końca, wertowałam wszystkie „dodatki”, jakie są w tej książce, a w których autorka pozwala nam poznać relacje świadków a także wyjaśnia różnorakie terminy związane z obozową rzeczywistością. Decyzję o tym, czy sięgniecie po Ocaloną z Auschwitz, pozostawiam Wam. Według mnie – warto poznać tę historię.

 • anonymous

  Dzisiaj premierę ma niezwykła książka. Prawdziwa, poruszająca, wyjątkowa. "1 września 1941 roku w niemieckim mundurze z pistoletem w kieszeni i na rowerze ucieka z Auschwitz Jan Nowaczek. Los sprawia, że ratując się przed pościgiem, trafia do mieszkających w pobliżu Franciszki i Wawrzyńca Kuligów. Mimo obawy o swoje życie rodzina pomaga zbiegowi. Jakież jest ich zdziwienie, gdy po paru miesiącach Nowaczek znowu pojawia się w ich domu w towarzystwie esesmanów, zdradzając osoby które pomogły mu w ucieczce. W rezultacie do obozu trafia Franciszka w dziewiątym miesiącu ciąży, jej siostra Stefania i kilka innych osób. By uratować ukochaną żonę, zrozpaczony Wawrzyniec podejmuje najtrudniejszą z decyzji: pójdzie do obozu by, zamienić się z Franciszką na życie." Franciszka i Wawrzyniec Kulig mieli pecha - mieszkali tuż za Auschwitz. Gdy w ich domu pojawił się Jan Nowaczek nie wiedzieli jakie konsekwencje może mieć to spotkanie, które jak się potem okazało zrujnowało ich życie. Chcieli pomóc, on zarzekał się, że ich nie wyda... stało się inaczej. Autorka opowiada w książce pdf prawdziwe dzieje rodziny, Załączone są zdjęcia. Możemy dowiedzieć się wiecej o obozach. Poznać historię. Może tez zrozumieć. Dzięki takim ebookom kolejne pokolenia będą pamiętały. Nie pozwólmy zapomnieć, lecz również nie pozwólny żeby takie historie się powtórzyły. Historia Wawrzyńca i jego małżonki Fraańciszki jest mi bardzo bliska. Mój pradziadek Józef został wywieziony do obozu pracy w Niemczech w 1942 roku, ponieważ doniósł na niego "kolega". Musiał zostawić własną małżonkę - moją Prababcię z 5 małych dzieci. Niestety zginął w obozie dzień przez wyzwoleniem obozu przez wojska amerykańskie w 1944 roku - został rozstrzelany, gdy Niemcy zorientowali się, że muszą uciekać. Prababcia czekała na niego do końca. Była silną i mądrą dziewczyną - sama wychowała 5 dzieci - pomiędzy innymi moją ukochaną Babcię. A ja w zeszłym roku odnalazłam jego grób i poznałam jego historię obozową.

 • Sandra Smolińska

  Wczorajszy ranek spędziłam na zwiedzaniu obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau i jako, że od zawsze tematyka obozowa była mi bliska, to teraz jeszcze bardziej będę ja cenić i promować! Dlatego, że musimy pamiętać o tych ludziach co stracili własne życie w tych okrutnych czasach i warunkach. W zeszłym tygodniu skończyłam czytać najnowszą książkę Niny Majewskiej Brown „ Ocalona z Auschwitz. Pójdę za tobą na koniec świata.” i od razu Wam powiem, że musicie poznać tą historię. Franciszka Kulig za pomoc zbiegowi trafia do obozu koncentracyjnego, jest bita i przesłuchiwana, kaci nie zwracają uwagi na to, że jest ona w dziewiątym miesiącu ciąży. Jej ukochany mąż Wawrzyniec, nie może znieść, że jego najdroższa małżonka trafiła w to okropne miejsce. Postanawia oddać własne życie w ręce gestapo, żeby ocalić małżonkę i dziecko. Kochani, czytając tą książkę nie mogalam sobie wyobrazić tego co musiał czuć ten mężczyzna, wiedząc, że idzie na pewna smierć. Nina w własnej książce pdf oddała niesamowite emocje „Ocalona z Auschwitz” to historia przepełniona bólem, nieprawdopodobną miłością, która wzruszy każdego. Historia Franciszki i Wawrzyńca zostanie ze mną na zawsze, a ich determinacja, odwaga, szacunek i miłość będę podziwiać. Kochani wiem,że są osoby, które uwielbiają takie książki, lecz również takie, które nie czują się nieźle czytając o wojnie. I to do Was mam prośbę, nawet jak nie lubicie takich historii, to koniecznie powiedzcie o tej książce pdf kolejnej osobie, lub kupcie ją w prezencie komuś bliskiemu, ponieważ odwaga i bezgraniczna miłość jaką wykazał się Wawrzyniec Kulig musi być zapamiętana.

 • Gleidis

  “Ocalona z Auschwitz” to historia, która opowiada o tragedii ludzkiej, którą spowodowała wojna. Mamy w niej zarysowane bardzo różnorodnie sylwetki bohaterów- postaci historycznych, na które wojna wpływała na wielu różnorakich obszarach. Autorka pokazała nam też to, przed jakimi wyborami stali ludzie w tych czasach i to, jak trudne jest dokonywanie heroicznych czynów w momencie, kiedy zagrożone jest nasze swoje życie. Historia skupia się przede wszystkim wokół rodziny Kuligów- głównie małżeństwa, rozdzielonego przez mury obozu koncentracyjnego.

 • cierpliwa

  Czytając tego typu książki, aż ciężko uwierzyć, że takie rzeczy miały miejsce. Jest to historia przepełniona emocjami: okrucieństwo, cierpienie, strach, miłość i nadzieja to wszystko odnajdziesz na stronach powieści. Książka ebook zrobiła na mnie wielkie wrażenie, dzieje bohaterów uderzają mnie w tak głęboki sposób, że zostanie ona ze mną na dłuższy czas.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!