O obywatelskim nieposłuszeństwie okładka

Średnia Ocena:


O obywatelskim nieposłuszeństwie

Henry David Thoreau (1817-62) przedstawiciel amerykańskiego romantyzmu, skrajny indywidualista, ba określany nawet jako anarchista (choć prawdopodobnie nie do końca słusznie). A przy tym zdecydowany zwolennik duchowości i przeciwnik materializmu. Jego esej "O obywatelskim nieposłuszeństwie" najprościej omówić jego słowami: "Najlepszy rząd to taki, który najmniej rządzi i chciałbym doczekać chwili, gdy ową zasadę szybciej i bardziej systematycznie wprowadzi się w życie". Thoreau spisał własny manifest z jednej strony w pełni się identyfikując z wartościami zawartymi w amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, z drugiej dostrzegał to co zawsze towarzyszy sprawowaniu władzy: chęć zawłaszczania przez władzę kolejnych fragmentów życia społecznego. Warto czytać, by unikać i sprzeciwiać się zagrożeniom.

Szczegóły
Tytuł O obywatelskim nieposłuszeństwie
Autor: Thoreau Henry David
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Vis-a-Vis Etiuda
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki O obywatelskim nieposłuszeństwie w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

O obywatelskim nieposłuszeństwie PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • eryk-zywert

    Esej wart przeczytania, zwłaszcza, że Thoreau rozprawia nie o wydarzeniach hipotetycznych, lecz o faktach. Na tych niespełna czterdziestu kartach stykamy się z bolesnymi doświadczeniami, które są wynikiem zdecydowanego nieposłuszeństwa względem nakazów rządu amerykańskiego. Twórca wspomina, że "nade wszystko powinniśmy być ludźmi, dopiero zaś później obywatelami".