O nabywaniu i przekazywaniu dóbr okładka

Średnia Ocena:


O nabywaniu i przekazywaniu dóbr

Omawiając zagadnienie zysku kupieckiego Mateusz z Kra­ko­wa nawiązuje do kwestii o zysku kupieckim w Summie teologii Tomasza z Akwinu (rozdz. 2). Broniąc kupców cytuje argument Akwinaty, że zysk jako taki jest moralnie neutralny, a jego ocena etyczna zależy od przeznaczenia zysku i od tego, czy działalność handlowa służy ludziom. Nasz Twórca nie podziela jednak ostrożności domini­kańskiego doktora i przedstawia zagadnienie w sposób wiele bardziej jednoznaczny. Odrzuca wyraźnie Tomaszowe stwierdzenie, że zysk ku­piecki ‘zawiera w sobie pewną niegodziwość’ (quandam turpitudinem habet). Podkreśla, że nie tylko motywacja kupców lecz i rzemieślników może opierać się głównie na dążeniu do wzbogacenia się, a handel jest tak samo niezbędny społeczeństwu jak rolnictwo. Oddziela również od siebie zdecydowanie dwie kwestie: sprzedawania rzeczy drożej, niż jest warta i sprzedawania drożej, niż się kupiło (rozdz. 3).

Szczegóły
Tytuł O nabywaniu i przekazywaniu dóbr
Autor: Mateusz z Krakowa
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki O nabywaniu i przekazywaniu dóbr w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

O nabywaniu i przekazywaniu dóbr PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.