Czytaj więcej:
Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks okładka

Średnia Ocena:Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks

Dzięki niej dokonał się jeden z największych przełomów w historii współczesnej nauki – choć ona sama nigdy się o tym nie dowiedziała. Nazywała się Henrietta Lacks, lecz naukowcy znają ją jako HeLa. Większość własnego życia spędziła na plantacji tytoniu w stanie Wirginia. Mimo że zmarła w 1951 roku, nieustanna się nieśmiertelna. Element jej guza dał początek pierwszej w historii linii komórkowej, która ma zdolność namnażania się poza ludzkim ciałem. Został pobrany bez jej zgody. Komórki HeLa przyczyniły się do największych odkryć medycznych naszych czasów, takich jak szczepionki przeciw polio, wirusowi HPV i SARS-CoV-2. Testowano na nich eksperymentalne terapie, skutki promieniowania i większość przełomowych leków, pomiędzy innymi na AIDS, białaczkę, grypę i chorobę Parkinsona. Koncerny zbiły na linii HeLa fortunę, lecz rodziny Henrietty nie stać było nawet na wizytę u lekarza. Życie Lacksów przemieniła dopiero ta książka, którą Rebecca Skloot pisała przez 10 lat. Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks natychmiastowo stało się bestsellerem. Zostało okrzyknięte „książką roku” przez nad 60 najistotniejszych światowych mediów, trafiło również na listy lektur. „Fascynująca historia, której tłem są pola tytoniu w Wirginii, biedne osiedla czarnych robotników w Baltimore, szpitalne oddziały dla kolorowych i sterylne laboratoria medyczne. Jedna z najlepszych pozycji literatury faktu ostatnich lat”.Wstęp Piotra Cieślińskiego do polskiego wydania „Niezwykła i poruszająca książka. Żywy portret Henrietty Lacks, który powinien przetrwać równie długo, jak jej komórki”. „The Times” „Żadna martwa dziewczyna nie zrobiła tak dużo dla żyjących. Fascynująca, przejmująca i bardzo niezbędna książka”. Hilary Mantel, „The Guardian” „Powieść detektywistyczna z życia wzięta. Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks to wyjątkowo wnikliwe śledztwo dotyczące kwestii rasowych i etycznych w medycynie”. „Nature” „Jedna z największych biografii medycznych naszych czasów”. „Financial Times” „Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na ukazanie destrukcyjnego wpływu nieetycznych praktyk w badaniach medycznych. Wyjątkowo przejmująca historia, cudownie napisana”. „The Lancet” „Pisanie o nauce nierzadko skupia się tylko na faktach. Debiutancka książka ebook Skloot jest znacznie głębsza, odważniejsza i absolutnie wspaniała”. „The New York Times Book Review” „Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks to fascynujący obraz kobiety, której komórki – pierwsze namnażające się bez końca i wiecznie żywe, pobrane bez zgody pacjentki – nieustanny się niezbędne dla współczesnej medycyny”. „Vogue” „Jedna z najlepszych i najbardziej poruszających ebooków non-fiction, jakie czytałem od bardzo dawna. Jest w niej wszystko, co trzeba: głęboki namysł i świetne tempo. Napisana z werwą i dużym sercem”. Dwight Garner, „The New York Times” „Jedna z najważniejszych ebooków dekady”. CNN Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks
Autor: Skloot Rebecca
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok wydania: 2022

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • okulary_do_czytania

    Poruszająca i zachwycająca historia, napisana w bardzo przystępny sposób przez co czyta się ją naprawdę dobrze. Zaskakuje i daje do myślenia, odkrywa fakty, o których nie wiedziałam. Historia biednej amerykańskiej kobiety z Południa, u której zdiagnozowano w młodym wieku raka. Po jej śmierci pobrano komórki, które okazały się ważne dla rozwoju nauki na świecie. Dzięki tym komórkom, które same się rozrastały i nie obumarły można było stworzyć pierwszą na świecie prawdziwą ludzką linię komórkową. Komórki te były nieśmiertelne. Lekarz nazwał te linie HeLa od pierwszych liter imienia i nazwiska swej pacjentki. Kilka faktów dotyczące jej komórek: - zostały wykorzystane do stworzenia szczepionki przeciw chorobie Heinego-Medina, - dzięki nim dokonano wielu odkryć w onkologii, - znalazły zastosowanie w badaniach wielu lekarstw min. na AIDS, in vitro, - dzięki nim znacznie ograniczono testy na zwierzętach. Krewni Henrietty nie wiedzieli przez niemalże ćwierć wieku o pobranych komórkach i gdyby nie telefony lekarzy, którzy chcieli zbadać krewnych nigdy by się nie dowiedzieli. Faktem jest, że komórki HeLa zarobiły miliony przyczyniając się do rozwoju medycyny a także przemysłu farmaceutycznego. Książka ebook oddaje jej należyte miejsce w historii i prezentuje ile zawdzięczamy innym ludziom. Gorąco polecam.

  • Anonim

    Ta książka ebook jest niesamowita! To, ile jedna dziewczyna (nie wiedząc o tym!) zrobiła dla nas wszystkich jest niewyobrażalne. Skloot przeprowadziła naprawdę fascynujące śledztwo, a "Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks" czyta się nie mogąc się od tego oderwać.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!