Na skraju piekła. Opowiadania i reportaże z Kresów okładka

Średnia Ocena:


Na skraju piekła. Opowiadania i reportaże z Kresów

Przez całe lata nie wolno było o nich mówić. Równieżteraz nie dla wszystkich są bohaterami „wygodnymi”. Polacy wypędzeni przezbolszewików ze swych domów i małych ojczyzn na Kresach. Symbolem ich gehennyjest pociąg. Długi, upiorny, ciągnący się niemalże w nieskończoność. Wiozący ichbydlęcymi wagonami do piekła – w syberyjską tajgę i stepy Kazachstanu. Dlawiększości była to podróż bez powrotu.

Szczegóły
Tytuł Na skraju piekła. Opowiadania i reportaże z Kresów
Autor: Lewandowska-Kąkol Agnieszka
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Fronda
Rok wydania: 2013
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Na skraju piekła. Opowiadania i reportaże z Kresów w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Na skraju piekła. Opowiadania i reportaże z Kresów PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • alajan1

    zalecam Wszystkim to prawda o której nic nie wiedzieliśmy a naprawdę WARTO

  • Zaczytany w Książkach

    Tytuł: Na skraju piekła. Opowiadania i reportaże z KresówAutor: Agnieszka Lewandowska-KąkolWydawnictwo: FrondaLiczba stron: 252Data wydania: 1 sierpnia 2013Agnieszka Lewandowska-Kąkol jest muzykologiem a także dziennikarką. Przez piętnaście lat pracowała w redakcji muzycznej Polskiego Radia. Później wybrała drogę "wolnego strzelca" i współpracowała m.in. z pismami: "Tygodnik Kulturalny", "Poradnik Muzyczny", "Twoja Muza", "Przegląd Powszechny". Pisze teksty o muzyce artystycznej, jej twórcach i wykonawcach a także reportaże i opowiadania o tematyce współczesnej, a także historycznej. W swoim dorobku ma książkę "Dźwięki, szepty, zgrzyty".Język utworu jest lekki. Możemy poznać umiejętności autorki dotyczące prowadzenia wywiadów. Tu nie ma owijania w bawełnę. Osoby, które biorą udział w wywiadach mówią o tym, co się działo. Większość Rosjan chce o tym zapomnieć, jednakże My, Polacy powinniśmy o tym pisać.Najgorsze jest to, że człowiek potrzebuje miłości.Genezą całego utworu jest przybliżenie czytelnikowi czasów z II wojny światowej a także tego, co działo się po niej. Dowiadujemy się, jakie prace musieli wykonywać więźniowie, jak byli pomiatani, wyzywani, traktowani przez Rosjan. Żyli w bardzo niełatwej sytuacji. Sami musieli sobie ze wszystkim radzić, m.in. z zimnem i głodem. Siłą wcielano ich do wojska. Ci, którzy nie chcieli musieli lub przeżywać tortury lub zginąć."Cicho zrzec się, ofiarować,Cicho ból własny w sercu chować,Cicho jęki w niebo wznosić,Cicho skrycie łzą się rosić."Na okładce dominują barwy: czerwone, pomarańczowe i żółte. Na górze możemy zauważyć fotografia dzieci Stefani Hackemer. Na dole jest chyba jakiś list a także pociąg, który bierze wielki udział w książce.Bohaterami się osoby, które przeżyły II wojnę światową i nie boją się mówić o niej otwarcie. Poznajemy różnorakie historie, rodziny a także metody na przetrwanie.Jesteś Polką. Pamiętaj, że żaden wróg nie powinien zobaczyć twoich łez.Utwór jest na pewno bardzo emocjonujący. Muszę się przyznać, że w kilku momentach nudziłem się, jednakże według mnie każdy Polak powinien to przeczytać, żeby uświadomić sobie, że coś takiego działo się tak niedawno.Wolność należy się tym, którzy potrafią o nią walczyć.

  • Pastina

    Brutalna, pokazująca rzeczywistość, a jednocześnie bardzo autentyczna książka, w której zawarto wspomnienia i rozmowy autorki z Polakami, którzy podczas II Wojny Światowej zostali skazani na zesłanie. "Niewygodni" bohaterowie - tak ich nazywano. Choć zahartowani trudami wojny i przymusem życia w nieludzkich warunkach przetrwali, by dzisiaj opowiedzieć własną historię. Z każdej strony wylewa się żal, wyjątkowa odwaga i chęć życia. Nie ma w niej smutku. "Jesteś Polką, pamiętaj, że żaden wróg nie powinien zobaczyć Twoich łez".