Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Listopad 1918. Stambuł znajduje się pod okupacją Aliantów, zwycięzców Wielkiej Wojny (I Wojny Światowej). Mieszkańcy obydwu brzegów Bosforu, żyjący pomiędzy Zachodem a Orientem, są zmuszeni dokonywać bolesnych wyborów. Leyla Hanim to młoda żona Selima, sekretarza sułtana Mehmeta VI. Jej teściowa, czerkieska niewolnica uwolniona z sułtańskiego seraju, wymaga od niej, by żyła w poszanowaniu pradawnych tradycji. Jednak wkrótce odwieczny porządek legnie w gruzach. Rezydencja Leyli i Selima zostaje zarekwirowana przez francuskiego oficera z rodziną. Major Louis Grenelle ulega pokusom kosmopolitycznego miasta, do którego, uciekając przed rewolucją, napływa rosyjska arystokracja. Turcy, którzy nie zgadzają się na rozpad własnego państwa, zaczynają stawiać opór. Leyla, zachęcona przez brata, angażuje się w walkę, pomimo strachu przed nieznanym i na przekór pozycji swojego męża. Przełomowym momentem w jej życiu okaże się spotkanie z Hansem Kästnerem, berlińskim archeologiem i lojalnym zwolennikiem Mustafy Kemala Ataturka. Anatolia staje się sceną zakazanej miłości. "Na drugim brzegu Bosforu" to opowiadanie o młodej kobiecie, poznającej gorzki smak niezależności i swobody w zbuntowanej Turcji, która, odradzając się z popiołów Imperium Osmańskiego, stoi u wrót nowoczesnego świata.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Na drugim brzegu Bosforu |
Autor: | Revay Theresa |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Świat Książki |
Rok wydania: | 2015 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Polecam. Książka ebook ciekawa.
Cudowna historia o zakazanej miłości na tle zmian społeczno-kulturalnych po zakończeniu I wojny światowej.Turcja przegrała wojnę, a Stambuł odnalazł się po okupacją aliantów. Turcy nie chcą poddać się zniewoleniu i organizują ruch oporu.W wir zdarzeń historycznych zostaje wciągnięta Leyla, cudowna i wykształcona Turczynka, która w swoim domu daje schronienie pewnemu niemieckiemu archeologowi, który właśnie dokonał zamachu na żołnierza brytyjskiego.
Książka ebook ukazująca życie w Stambule z perspektywy dziewczyny w okresie końca wojny mową wciągającym na tyle by zapomnieć o otaczającej rzeczywistości.
Opowieść pełna orientalnego kolorytu i nie ukrywam, że właśnie ze względu na ten klimat a także okres historyczny sięgnęłam po Na drugim brzegu Bosforu. Właśnie owe historyczne tło wydaje mi się ciekawym atutem tej powieści, w sumie niewiele jest prawdopodobnie ebooków tak dokładnie i barwnie portretujących świat intrygującego Orientu.
Na drugim brzegu Bosforu to opowieść napisana wyjątkowo malowniczym językiem. Czytając ją miałam przed oczami obrazy Turcji z tamtych czasów... Ogromne brawa należą się też autorce za świetne kreacje bohaterów. Sama historia wciąga do granic możliwości. Książka ebook mi się naprawdę bardzo podobała.
Autorka nakreśliła piękną powieść, w której można odnaleźć Turcję sprzed lat, z całym jej dorobkiem kulturalnym i mentalnym. Leylę poznajemy w przełomowym momencie dla państwa, kiedy postawa obywateli zaczęła wyraźnie się zmieniać, pojawia się myśl, aby ocalić własny kraj pomimo braku pomocy ze strony sułtana. Potyczka i poświęcenie mogą pozwolić na uratowanie kraju, ale zmienią też podstawy jego istnienia. Główną bohaterkę, Leylę, poznajemy pod koniec 1918 roku, w chwilę po zakończeniu działań I wojny. Dziewczyna jest młodą mężatką, podporządkowaną swojemu mężowi, wierną tradycji, myślącą przede wszystkim o dobru rodziny. Pochodzi z nowoczesnej, oświeconej rodziny, dlatego jej poglądy są bardzo rozległe, wie jednak, że zarówno dziewczyna jak i facet mają własne zadania w społeczeństwie i nie myśli o potyczce z normami społecznymi. Wydarzenia następnych pięciu lat, dużo zmienią zarówno w jej zachowaniu jak i poglądach na świat. Jej zmiana jest powolna i bardzo naturalna, co powoduje bardzo niezły odbiór powieści. Dzięki wprowadzeniu wielu bohaterów autorka sprawiła, że poznajemy historię z różnorakich punktów widzenia. Mąż Leyli jest konserwatywnym zwolennikiem sułtana, francuski oficer prezentuje poglądy własnego kraju, a jego żona pogardę dla orientalnej kultury. Pojawiają się zwolennicy świeżych rządów, walczący o dobro kraju, a nie jego władcy. Wszystkie te jednostki splatają się w fabule, łączą je różnorakie stosunki, zmieniające się układy, a wszystko to wzmaga tylko ciekawość, co do zakończenia historii. Wątek miłosny ma słodko-gorzki posmak. Uczucie rodzące się pomiędzy młodą, zaślubioną dziewczyną wschodu, a europejskim facetem nie należy do łatwych, ich dzieje są bardzo zawiłe, a autorka nie szczędzi im problemów. Do końca nie można przewidzieć, jak zakończy się ta historia i jest to dodatkowy atut powieści. Trzecioosobowa narracja a także bardzo plastyczny styl sprawiają, że od tej książki trudno się oderwać. Autorka pozwala odkryć kawałek historii państwie mało słynnego w Europie, rzadko wykorzystywanego w książkach. Pisarka potrafiła wyważyć wszystkie elementy, tworząc świetną opowieść historyczną, która powoduje że po zakończeniu lektury z chęcią sięgamy do źródeł historycznych o państwie i jego mieszkańcach. "Na drugim brzegu Bosforu" to magiczna powieść, realistyczni bohaterowie, interesujący kawałek historii, a także potyczka o ideały i wolność. Wszystko to okraszone idealnym stylem, wspartym interesującym wątkiem miłosnym, brakiem ckliwości, a także nieprzewidywalnością aż do ostatniej strony. Czego pragnąć więcej od dobrej książki? Ze własnej strony mogę jedynie polecić.
NAutorka niniejszej książki, francuska pisarka Theresa Révay słynna jest u nas m.in.z bestselerowej Białej wilczycy. Tym razem Reavy zabiera nas na inny kontynent, do świata luksusu, przepychu i sekretów Orientu. Cechą charakterystyczną zarówno Białej wilczycy, jak i Na drugim brzegu Bosforu jest doskonałe przygotowanie merytoryczne autorki. Pisarka własne opowieści snuje na tle świetnych miejscowych opisów, które w trakcie lektury zdają się emanować smakami, aromatami, tajemnicami Turcji. Bohaterowie są idealnie odmalowani, pełni życia, pasji, miłości, lecz i nienawiści. Idealnie wpasowują się w nasze wyobrażenie o bliskowschodnich charakterach, temperamentach, zachowaniach. Dodatkowym atutem jest umieszczenie obok postaci fikcyjnych bohaterów prawdziwych. Dodaje to całej historii niezwykłego realizmu. Na drugim brzegu Bosforu, to idealna opowieść, która jestem o tym przekonana na kilka godzin przykuje was do siebie. Gorąco zachęcam do lektury.
"Na drugim brzegu Bosforu" to fascynująca opowiadanie o miłości, patriotyzmie i potyczce o własne ideały. Napisana malowniczo i z rozmachem, porywa czytelnika i wciaga w wir wydarzeń. Książka ebook Theresy Revay prezentuje zderzenie kulturowe między Zachodem i Orientem, ukazuje różnice w zachowaniu i sposobie życia ludzi o różnorakim pochodzeniu. Turecki naród pokazano jako bardzo dumny i walczący o własny kraj, pomimo przegranej wojny. Autorka pokazała na zasadzie kontrastu rdzennych mieszkańców Imperium Osmańskiego a także ich zwycięskich najeźdźców. Dziewczyny z Europy zachwycają się ferią barw i otaczającą je egzotyką, lecz nie rozumieją sposobu życia tureckich dziewczyn - zresztą z wzajemnością. Jest tutaj scena, która wywołała uśmiech na mojej twarzy. Kiedy do domu Selima wprowadza się francuski major, z żoną i córką, zmieniają też jego wystrój. Wstawiają łóżka i wannę, która spotyka się z dezaprobatą matki Selima, która uważa, że leżenie w brudnej wodzie spowoduje choróbska i zarazki :)Jeśli intryguje was kultura Orientu i ciekawi historia - zalecam serdecznie książkę Theresy Revay!
nie spodziewałam się, że aż tak spodoba mi się ta ksiażka ponieważ rzadko czytam książki historyczne. Jednak ta ogromnie przypadła mi do gustu. Niesamowita opowiadanie o kobiecie, która żyje w czasach niespokojnych w czasach, kiedy bycie odważną nie jest bezpieczne. Naprawdę bardzo fajna książka, którą warto przeczytać.