Moje pragnienie wolności okładka

Średnia Ocena:


Moje pragnienie wolności

Ten tomik poezji można traktować jako debiut literacki post mortem autora. Autor tych wierszy (ur. 1955, zm. 2015) aczkolwiek wychowywał się w rodzinie robotniczej i mógł się legitymować zaledwie wykształceniem podstawowym, miał inklinacje do literatury pięknej, w związku z czym wiele czytał. Interesował się też polityką – przejawiało się to niezgodą na totalitarny system rządów w Polsce Ludowej u schyłku ery tzw. realnego socjalizmu (lata 70. i 80. XX w.). W wyniku własnych przemyśleń spisywał do poduszki aktualne odczucia i wrażenia: bunt względem niemożności zmiany siermiężnej rzeczywistości a także wyrwania się poza mury i druty kolczaste, gdzie oczywiście życie jawiło mu się w różowych kolorach a także oczekiwania lepszej przyszłości. W końcu lat 80. ta lepsza przyszłość dopadła go znienacka: mury niespodziewanie runęły i świat stanął otworem! Twórca spakował więc manatki i wyemigrował do Niemiec – i to był koniec jego twórczości. Niemniej zeszyt z jego odręcznymi zapiskami zachował się u jego brata, który po śmierci autora postanowił wydać wiersze drukiem, chcąc żeby stanowiły one świadectwo minionej epoki.

Szczegóły
Tytuł Moje pragnienie wolności
Autor: Pyrek Adam
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf
Rok wydania: 2016
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Moje pragnienie wolności w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Moje pragnienie wolności PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • ania

    Tomik podzielony jest na kilka części, z których każda odnosi się do innego okresu czasu. Początek to protest przeciw zbrodni katyńskiej i zakłamywaniu historii, a koniec to satyra na ówczesne życie. To świetna, patriotyczna poezja. zalecam

  • Bożena

    Melancholia miesza się z walecznym porywem, apelem do broni. Błahe zakupy kontrastują z ludobójstwem dokonanym w Katyniu. Wszystkie je łączy doktryna i komunistyczna władza, służalcza Kremlowi i dyktaturze.

  • kingabor.1978

    Partyjna czerwona książeczka jako cyrograf z diabłem, a sam Związek Radziecki jak piekło na ziemi. Niektóre wiersze przypominają patriotyczne pieśni, a nawet modlitwy, tylko skierowane do Ojczyzny. Polecam!

  • martynawoj

    Wzniosłe dogmaty kontra powszechny głód i braki w zaopatrzeniu. Świat okiem zwykłego robotnika, któremu brakuje na życie. Czytając biografię autora, mam przed oczami zamierzchłych wieszczy, którzy tęsknili za Polską pod zaborami będąc na emigracji.

  • rupik-helena

    Czuje się, że twórca czytał literaturę piękną, bo odwołuje się, chociażby do A. Sołżenicyna. Twardy język, bezpośrednie słowa do narodu - żyjących i utraconych a także do okupantów. Świetna, patriotyczna poezja.