Mój język prywatny okładka

Średnia Ocena:


Mój język prywatny

Profesor Bralczyk miłuje język, jako zjawisko samo w sobie. A skoro go kocha, miłuje się nim posługiwać i uczyć innych posługiwania się nim. Ponieważ wbrew pozorom nie jest to sprawa prosta: czy zawsze wiemy, jak zmienia się znaczenie najprostszego, nawet nierzadko używanego słowa w zależności od kontekstu, w jakim je zastosujemy?Profesor jednak nie poucza, ale gawędzi cudownie, swe językoznawcze pogwarki przeplatając osobistymi wspomnieniami, refleksjami. I choć sam twórca przyjął dla swych rozważań formę słownika, dał czytelnikom najciekawszy literacki esej. Książka poprawiona i uzupełniona w stosunku do poprzedniego wydania.

Szczegóły
Tytuł Mój język prywatny
Autor: Bralczyk Jerzy
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Rok wydania: 2015
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Mój język prywatny w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Mój język prywatny PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Bookendorfina Izabela Pycio

    "Myślę, wyobrażam sobie trzy warstwy: jedna to świat, druga to pasujące do niego myślenie, a trzecia to pasujący do tego myślenia (a przez to i do świata) język. I, oczywiście, wiem, że samo myślenie należy do świata, a i mowa też."Do sięgnięcia po książkę skusiło mnie nazwisko autora i jej tematyka, przyznaję, że delektowałam się nią przez ostatnie tygodnie i pewnie jeszcze nieraz do niej zajrzę. Bardzo lubię publikacje, gdzie tak na spokojnie można oddać się refleksji i zabawą słowem, przypomnieć różnorodność rodzimego języka, wzbogacić słownictwo, poznać błędne przykłady jego użycia. Wyjątkowo zajmująca oferta czytelnicza nie tylko dla lingwistów, humanistów, purystów językowych, polonistów, lecz także osób, które nie zajmują się zawodowo językoznawstwem a jednak starają się dobierać w mowie potocznej jak najtrafniejsze i miło brzmiące zestawienia słów, cieszą się ich pięknem i poprawnym użyciem. Jerzy Bralczyk omawia nam powszechnie używane słowa, zwroty i wyrażenia, którym nadał osobistą wagę ważności, ciekawości i polubienia, a ten słownikowy porządek interesująco wzbogaca luźnymi przemyśleniami.Warto zatrzymać się na moment i przyjrzeć słowom, ich znaczeniu uwarunkowanym sytuacją, kontekstem i intonacją. A do tego ogromne wyczucie i wrażliwość językowa autora, wychwytywanie najdrobniejszych niuansów, barw i możliwości wykorzystania słów. Podoba mi się ta lekkość przekazywania wiedzy mocno zachęcająca do dalszych językowych podróży, niezły humor i zdrowy dystans do omawianych zagadnień i refleksji. Czyta się z przyjemnością, chętnie zagłębiamy się w świat wybranych zwrotów i wyrażeń, znajdujemy dużo impulsów do rozmyślań o słowach, językowych nielogicznościach, wiele dowiadujemy się też o samym autorze. Bardzo wartościowa publikacja, idealnie przemyślana, niezwykle zgrabnie wciąga czytelnika do zabawy słowem, pozwalającym wyrazić nasze emocje i omówić otaczający nas świat. Zamiłowanie Jerzego Bralczyka do języka polskiego idealnie wyczuwamy od pierwszej do ostatniej strony książki. Zachęcam do zapoznania się z tą publikacją, będącą źródłem wielu fascynujących inspiracji językowych.bookendorfina.blogspot.com

  • Triskel

    "Mój mowa prywatny" to doskonała książka ebook pokazująca bogactwo języka i to jak można bawić się słowem w różny sposób. Jerzy Bralczyk opisuje różnorakie słowa i prezentuje ich różnorakie znaczenia i to w jakich kontekstach można ich używać. Warto też zapoznać się z audiobookiem, który dostarcza dodatkowego smaczku i ciekawej rozrywki. Twórca prezentuje jak można czerpać przyjemność z wyłuskiwania różnych niuansów ze słów a także naszego języka. Zwroty i słowa używane przez autora z pozoru znajome po dodatkowym objaśnieniu nabierają dodatkowej mocy i znaczenia. Jeden z najbardziej szanowanych polskich językoznawców wyjaśnia, że w zależności od kontekstu, intonacji czy sytuacji nasze słowa zmieniają się niemal nie do poznania.Opowieści o słowach snute przez autora zaciekawiły mnie i miejscami zadziwiły. Jak duże znaczenie mają pozorne drobnostki w używanym języku potocznym. Z czego na ogół nie zdajemy sobie sprawy. Twórca prezentuje własny mowa prywatny i wyjaśnia dlaczego używa takich słów, a nie innych. Wywody autora są śmieszne i wciągające, dające dużo do myślenia ponad używanymi słowami i zwrotami. Z pozoru niby nic wielkiego, a pokazuje, że dużo osób używa języka w sposób nieświadomy. Jerzy Bralczyk unaocznia, że mowa i jego charakterystyka jak i budowa, są na tyle skomplikowane, że możliwości i wariacje jego używania są niemalże nieskończone. Zwroty i związki frazeologiczne omawiane przez Jerzego Bralczyka, w jakiś sposób dla niego kluczowe i lubiane wręcz tętnią życiem i emocją. Gawęda o słowach w wykonaniu autora pasjonuje i zachęca do dalszego zgłębienia tematu. Nader ciekawa forma książki i zacieńcie z jakim pisze twórca sprawia, że lekturę kończy się w mgnieniu oka."Mój mowa prywatny" to książka ebook prosta i przyjemna w odbiorze, opisy używanych słów potrafią wręcz rozśmieszyć. Profesor Bralczyk okazuje, że w zależności od kontekstu słowa mogą przybrać zupełnie różne znaczenie. Elementy książki opisujące samego autora a także omawiające pochodzenie słów też zaciekawiają. Od dawna otaczam się słowami i lektura tej książki sprawiała mi nie małą satysfakcję. Dzięki niej można je poznać jeszcze bardziej, smakować je wyciągając jeszcze więcej frajdy z używania ich. Gorąco polecam.

  • Magdalena Wróblewska

    Ogromnie lubię profesora Bralczyka, za wiedzę, erudycję i poczucie humoru. Taka również jest i ta książka. Pełna polotu, inteligencji, zabawnych stwierdzeń, napisana z taką lekkością, by jej lektura była zrozumiała dla wszystkich, a jednocześnie była dobrą zabawą. Jak zwykle w przypadku profesora Bralczyka, można się dużo dowiedzieć o polskim języku.