Czytaj więcej:
Mitologia Śląska czyli Przywiarki Ślónskie okładka

Średnia Ocena:Mitologia Śląska czyli Przywiarki Ślónskie

Czy demonologia śląska zasługuje na wyodrębnienie, na specjalne potraktowanie?. Czy różni się od demonologii polskiej w ogóle i od demonologii, nazwijmy je, regionalnych? Z pewnością tak! Cechą wyróżniającą jest ogromna liczba i różnorodność opowieści wierzeniowych o demonach wodnych – utopkach, o demonach podziemnych, w szczególności kopalnianych, o upiorach grobowych – strzygach i strzygoniach. W wierzeniach ludności Śląska bogato reprezentowane są też demony specyficzne, własne, rodzime.Czy po tradycyjnej śląskiej demonologii ludowej cokolwiek przetrwało do obecnych czasów? Odpowiedź brzmi jednoznacznie i pozytywnie. Reminiscencje podań wierzeniowych, swobodnie przekształcanych wprawdzie, stale stanowią inspiracje dla wielu ludzi. Są tematami deklamacji, inscenizacji, wypracowań i odżywają wreszcie na łamach literatury, w prozie i w  poezji.Opracowanie zawiera definicje wszystkich demonów śląskich dostępnych w literaturze wraz z wypisami.Barbara i Adam Podgórscy

Szczegóły
Tytuł Mitologia Śląska czyli Przywiarki Ślónskie
Autor: Podgórska Barbara, Podgórski Adam
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kos
Rok wydania: 2011

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Mitologia Śląska czyli Przywiarki Ślónskie pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Mitologia Śląska czyli Przywiarki Ślónskie Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Mitologia Śląska czyli Przywiarki Ślónskie PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Triskel

    "Mitologia Śląska. Przywiarki ślónskie. Leksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej" jest pozycją wyjątkowo barwną i bogatą. Barbara Podgórska i Adam Podgórski opisali dużo demonów i licznych potworów, które funkcjonowały i stale funkcjonują w umysłach śląskiej ludności. Demonologia śląska wyróżnia się w wielkim stopniu od wierzeń z pozostałych regionów polski, dlatego z dużą ciekawością zabrałem się za lekturę niniejszej pozycji. Tradycje śląskiej demonologi w znacznym zakresie przetrwały po dzisiaj dzień, dlatego możemy cieszyć się tak barwnymi i interesującymi (co prawda stale rzadkimi) publikacjami.W książce pdf znajdziemy dużo opisów demonów śląskich, które zostały napisane alfabetycznie. Przeczyć możemy o Jędzy, Bubaku czy Babie Jadze. Autorzy zamieścili w niniejszej pozycji sporą ilość smoko-podobnych istot, jak choćby sławnego Bazyliszka. Demonów wodnych i innych diabłów, strzyg, zmor i utopców. Jest to praktycznie kompletny zestaw śląskiej demonologii ludowej. W wierzeniach ludności Śląska znajdziemy też dużo wierzeń czysto rodzimych, co dodatkowo sprawia, że warto sięgnąć po tę pozycję.Opracowanie przedstawione przez autorów, oddaje w ręce czytelników barwne opisy niemalże wszystkich demonów śląskich. Interesujące fotografie zmieszczone w książce, pochodzące ze zbiorów Galerii "Barwy Śląska" też przypadły mi do gustu. Książka ebook napisana w postaci leksykonu czyta się prosto i przyjemnie, sprawiając, że w łatwy sposób możemy znaleźć ciekawe nas informacje. Mitologia Śląska zasługuje na szerszą uwagę i zgłębienie, dlatego miejmy nadzieję, że w przyszłości powstanie więcej pozycji tego rodzaju."Mitologia Śląska. Przywiarki ślónskie. Leksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej" przedstawia czytelnikom dużo do tej pory nieznanych postaci z legend i baśni śląskich. Dusiołki, móry, świstuny czy nocnice nie będą stanowić od teraz dla nas żadnych tajemnic. Znajdziemy dużo demonów wymienionych w gwarze śląskiej czy odpowiedników w wierzeniach niemieckich. Pozycja ta jest wyjątkowo interesująca i warta poznania, w szczególności dla osób, które interesują się wierzeniami ludowymi naszych przodów. Serdecznie polecam.http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2016/10/mitologia-slaska-przywiarki-slonskie.html

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!