Migrena okładka

Średnia Ocena:


Migrena

Migrena dotyka znaczącego odsetka ludności, występuje we wszystkich cywilizacjach i jest słynna od czasów objętych źródłami pisanymi. Ta zmora, lecz także bodziec dla Cezara, św. Pawła, Kanta i Freuda jest codziennym doświadczeniem dla milionów anonimowych ludzi, którzy cierpią w tajemnicy i milczeniu…Podstawowe cechy charakterystyczne migreny – związane z nią zjawiska, metody jej przeżywania przez pacjenta, warianty, wyzwalacze, możliwości funkcjonowania migrenika i zwalczania tej choroby – nie zmieniły się w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat. Poglądowy i szczegółowy opis tych zjawisk stale jest zatem potrzebny.Wielu migreników – zwłaszcza młodych pacjentów doświadczających migreny z aurą albo pierwszego napadu migreny klasycznej– nie ma pojęcia, co się z nimi losy bądź również dręczą ich obawy, że mają udar, raka mózgu albo jakąś inną ciężką chorobę – albo również że tracą zmysły bądź cierpią na jakąś dziwną formę histerii. Pacjenci z tej grupy odczuwają olbrzymią ulgę, kiedy się dowiedzą, że ich dolegliwość nie jest ani zagrażająca życiu, ani urojona, że dotknęła ich moralnie neutralna, nawracająca, lecz zasadniczo niegroźna dolegliwość, na którą rozpacza dużo innych osób i która jest nieźle rozpoznana przez medycynę. „Strach przed tą chorobą – spisał Montaigne – dotyka nas do czasu, gdy nic o niej nie wiemy”. Pacjent, który przeczyta Migrenę, nie zostanie wyleczony, lecz przynajmniej będzie wiedział, co mu dolega i co to oznacza, a tym samym uwolni się od strachu.Kiedy zobaczyłem mojego pierwszego pacjenta migrenowego, myślałem o migrenie jako o szczególnym typie bólu głowy. Im więcej chorych przyjmowałem, tym bardziej stawało się dla mnie oczywiste, że ból głowy nigdy nie jest jedynym objawem migreny, a jeszcze potem uświadomiłem sobie, że nie należy do koniecznych symptomów wszystkich odmian tej choroby. Postanowiłem zatem bardziej wnikliwie zająć się tym zjawiskiem, które wyraźnie mi umykało, stawało się bardziej złożone, coraz trudniejsze do określenia i zrozumienia, im więcej o nim wiedziałem. Zagłębiłem się w literaturze przedmiotu i lektura ta przyniosła mi wprawdzie pewną wiedzę, lecz w niektórych aspektach pogłębiła moją dezorientację. Wróciłem do moich pacjentów, których uznałem za lepsze źródło zrozumienia od wszelkich książek. Po rozmowach z tysiącem migreników dostrzegłem, że zjawisko to zaczyna nabierać sensu. (…)

Szczegóły
Tytuł Migrena
Autor: Sacks Oliver
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania: 2012
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Migrena w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Migrena PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • izabomba

    Tak ciężko oddzielić to co duchowe i cielesne. Nie ma człowieka, którego kłopoty emocjonalne nie odbijają się w jego ciele. Można zagubić się w różnorodności objawów jakie niesie ze sobą migrena. Sacks ponadczasowy i jak zwykle analityczne podejście tematu. Zrozumienie i pomocna dłoń dla chorego.

  • efcia

    Idealna książka! Zalecam każdemu lekarzowi, który interesuje się bólami głowy, a także osobom dotkniętym migreną. Twórca w bardzo interesujący i łatwy sposób omawia domniemane patomechanizmy migreny, jej związki zarówno ze stroną psychologiczną, jak i somatyczną pacjenta. Niestety książka ebook wymaga uaktualnienia, co twórca sam wspomina w kolejnych rozdziałach, metody leczenia migreny i spojrzenie na tą chorobę rozwijają się bowiem dynamicznie.