Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana okładka

Średnia Ocena:


Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana

Jak być facetem z klasą w świecie opanowanym przez bylejakość?Czy drogi garnitur, wyuczone maniery i kilka gadżetów wystarczą, by stać się gentlemanem?Poznaj tajemnice współczesnej elegancji i niezłych manier oparte na sprawdzonych przedwojennych wzorcach, które Łukasz Kielban przystosował do dzisiejszego świata. Zobacz, jak nieźle skomponować garderobę, wybrać aromat dla siebie i czerpać przyjemność z codziennego golenia. Przekonaj się, że gentlemana czyni nie szata, lecz charakter, i dowiedz się, jak świadomie go kształtować. To dzięki niemu nieco przykurzone słowo „gentleman” może zabłysnąć świeżością. Odważ się żyć z klasą.

Szczegóły
Tytuł Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana
Autor: Kielban Łukasz
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2016
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Pobierz PDF

Nazwa pliku: 5_Kielban_Mezczyznazklasa_ISSUU.pdf - Rozmiar: 2.39 MB
Głosy: 0
Pobierz

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Bombel24

    "Mężczyzna z klasą", jest książką z klasą! Prócz sposobu dbania o garderobę, czy pielęgnacji zarostu, porusza także tematy moralności, ideałów i odpowiedniego zachowania we współczesnym świecie. Na pewno jest to niezły tutorial dla mężczyzn, pragnących poprawić nie tylko własny wizerunek. Napisana przystępnie, zawiera dużo pomocnych life hacków. Pozycja wyjątkowa, wśród męskich poradników.

  • Wika

    Na upominek dla mężczyzna idealne, mało takich poradników dla mężczyzn niż dla kobiet, których jest mnóstwo.

  • Shubre

    Tę książkę kupiłam z myślą o moim mężu i tak sobie myślę, że stale niewiele jest na rynku niezłych pozycji tego typu. Jednak ta w zupełności spełniła moje oczekiwania, dzięki książce pdf Łukasza Kielbana mogę doradzić mężowi w wielu kwestiach dotyczących pomiędzy innymi mody i stylu, choć oczywiście nie tylko. Mąż nie do końca zwracał na te rzeczy uwagę, jednak kiedy podsunęłam mu Przewodnik współczesnego gentlemana, zainteresował się niektórymi aspektami dotyczącymi własnego wyglądu. Tutorial napisany jest lekko i przystępnie, fajnie się czyta, naprawdę dużo informacji może się stąd przydać. Zalecam mężczyznom.

  • sorosl

    Wśród wielu propozycji książkowych, które w większości przeznaczone są dla kobiet, w końcu udało mi się znaleźć coś dla mężczyzn. Przyznam się szczerze, że książka ebook "Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana" jest moją Biblią i bez niej nigdzie się nie ruszam. To dzięki niej udało mi się zaistnieć w mojej firmie i odnaleźć w wielu sytuacjach. W niej też odnalazłem dużo informacji na temat męskiego stroju i poprawności jeżeli chodzi oczywiście o ubiór. Uważam, że każdy facet powinien ją przeczytać. Gorąco polecam!

  • kamel

    Jeśli jeszcze nie zacząłeś pracować ponad swoim charakterem i pragniesz popatrzeć na świat z perspektywy wyższej niż własna kanapa to ta książka ebook zdecydowanie skierowana jest do Ciebie! Twórca w sposób bardzo wyrazisty i przejrzysty przedstawia zasady, którymi powinien kierować się każdy gentleman. Nie jest to sztywny zestaw suchych informacji. Kkażdy epizod dostarcza nam interesujących i elestycznych podpowiedzi, które zmieniają nasz punkt widzenia. Nie dziwi więc fakt, że książka ebook ta staje się swego rodzaju kopalnią z której wydobędziemy jednak coś znacznie cennijszego niż złoto. Lektura obowiązkowa każdego mężczyzny!Polecam gorąco.Kamil Bielenda

  • martynawoj

    Bardzo niezły pomysł, aby wręczyć jako podarek dla ukochanego faceta

  • radziu_97

    "Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana." to książka ebook w głównej mierze doskonała dla osób zaczynających poznawać reguły i styl odpowiedni dla gentlemanów, lecz też dla wszystkich zaglądających na blog Pana Łukasza.Moim zdaniem książka ebook to taki "blog w pigułce". W książce pdf zostały podane info różnego przekroju, od tego jak zadbać o zarost, fryzurę, ubrania, po to, jak kształtować własny charakter i jak być dobrym gentlemanem we współczesnym świecie.

  • ariaad

    Książkę - a przynajmniej jej drugą element - zalecam początkującym gentlemanom i tym, którzy wcale gentlemanami nie chcą być. Przeczytają tam, że żeby wkroczyć na drogę bycia gentlemanem nie potrzeba dużych czynów, a starczy codzienna potyczka z niektórymi nawykami i dowiedzenie się kilku rzeczy, których dotychczas się nie wiedziało. A gdy się zainteresują - będą mogli doczytać więcej na blogu p. Łukasza.Niestety, w książce pdf brakuje mi klimatu spokoju słynnego z bloga - osobiście miałem odczucie, że w książce pdf panuje pośpiech: byleby tylko zdążyć, byleby tylko zmieścić się w określonej liczbie stron. Dużo spraw - zwłaszcza kwestia pracy ponad charakterem poruszona w pierwszej części książki - zostało omówiionych bardzo pobieżnie i tekst jest pełen ogólników, z których niewiele wynika. Brakuje mi również odnośników do tekstów na blogu czasgentlemanów.pl, w których dany temat został opisany bardziej szczegółowo. Na blogu znajduje się również dużo zdjęć, które uzupełniają materiał książki - z której rodziały o ubraniu pozbawione grafik dla mnie są praktycznie bezużyteczne.

  • Piotr Majak

    Dostając od kuriera przedpremierowy egzemplarz wiedziałem czego się spodziewać. Przysłowie „nie oceniaj książki po okładce” nie ma żadnego przełożenia na tę konkretną pozycję. To właśnie okładka doskonale sygnalizuje czytelnikowi, z czym ma do czynienia.Książka Łukasza Kielbana jest kompasem i zestawem współrzędnych, doskonałym dla każdego, kto chce rozpocząć własną drogę w stawaniu się lepszą wersją samego siebie. W „Mężczyźnie z Klasą” możemy odnaleźć porady do tego, jak zacząć, jak kontynuować i jak wciąż doskonalić się w większości kluczowych i wartościowych w życiu każdego faceta dziedzin.Walka z bylejakością to jeden z głównych postulatów bloga CzasGentlemanów.pl. Do tego momentu prowadzona była na blogu i kanale YouTube. Teraz, poprzez usystematyzowanie, „Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana” to filar całej wiedzy dotyczącej drogi do stania się gentlemanem. To swoisty almanach gentlemana, zestaw i składanka informacji z każdej dziedziny.Książka podejmuje dużo tematów, od charakteru poprzez wizerunek, na relacjach międzyludzkich kończąc. Większość kwestii nie jest w tej książce pdf wyczerpana, lecz i nie sposób którejkolwiek z nich zmieścić wyczerpująco w takiej wielkości wydaniu. Twórca chciał w ten sposób nakreślić najlepszą drogę dla osób pragnących zacząć drogę w stawaniu się wartościowym mężczyzną, człowiekiem z klasą. To dopiero pierwsza książka ebook tego autora, lecz już widać potencjał na kolejne, w których poszczególne części książki będzie można jeszcze bardziej rozwinąć i uszczegółowić.Polecam ten przewodnik każdemu nowicjuszowi, jak i osobie, która tak jak ja regularnie i już od paru lat śledzi bloga. Sposób przedstawienie informacji w książce pdf powoduje chęć ponownego odświeżenia sobie zasad, wedle których na co dzień się postępuje. Najbardziej podobała mi się element związana z charakterem. Zaproponowana przez autora ścieżka wybierania hierarchii wartości nawet wprawnemu człowiekowi pracującemu ponad sobą ponownie da dużo do myślenia i zapewne doda kolejnej perspektywy w poszukiwaniu własnej drogi w stawaniu się facetem z klasą.Na koniec zaznaczę jeszcze prawdopodobnie najlepszą cechę tej książki. Nie sposób przeczytać i odłożyć jej na półkę. Do tej pozycji aż chce się wracać, wciąż przypominać sobie pewne porady bądź upewnić się co do pewnych zasad. To niezwykła i pożądana cecha.

  • Maciej Lipski

    Bez nudnych wstępów, „Mężczyzna z klasą” nie jest książką idealną.Najbardziej wciągnęła mnie pierwsza część, obejmująca wprowadzenie historyczne a także skupiająca się na charakterze. Skłania do refleksji ponad sobą i zadaniu sobie paru kluczowych pytań o nasz kręgosłup moralny, hierarchię wartości, a także czego tak naprawdę pragniemy od życia. Zawsze sceptycznie podchodziłem do “podręczników kształtowania charakteru”, nie spodziewałem się, że w tym przypadku sięgnę po notatnik i zacznę zapisywać przemyślenia, do których skłonił mnie Pan Łukasz.Druga część, przynajmniej dla czytelników bloga a także zainteresowanych tematyką, może być rozczarowaniem. Porusza ogrom tematów, od stylowo-modowych po sarvoir-vivre w internecie, lecz powierzchownie. W znacznej części jest to odtwórstwo treści, które można znaleźć na blogu Pana Łukasza, i gdzie są zdecydowanie lepiej opisane, okraszone przykładami, fotografiami i szczegółami.Jeśli chodzi o formę, książka ebook napisana jest przyjemnym, kwiecistym lecz lekkim stylem a kompaktowy format sprzyja zabraniu jej w podróż, chociażby codzienną, autobusem do pracy.Podsumowując, nie jest to z pewnością książka ebook skierowana do wszystkich. Zalecam głównie początkującym, bo potrafi dobrze „zakotwiczyć” w tematyce i zachęcić do jej zgłębiania. Rozumiem, że to jest właśnie grupa docelowa, dla której został napisany poradnik.

  • Norbert Cichoń

    Jak wręczać wizytówki? Jak dobierać perfumy? Jak zadbać o zarost? Odpowiedzi na te i dużo innych pytań znajdziemy w książce pdf „Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana” pióra Łukasza Kielbana. Pióra właśnie, choć w rzeczywistości zapewne klawiatury, ale pióro pasuje tu bardziej. Świeża pozycja wydawnictwa Znak to, jak sugeruje podtytuł, nie tylko przewodnik. To opis tego, jak było i jak być powinno. Kompendium wiedzy o wszystkim, co kreuje współczesnych gentlemanów – charakter, wizerunek czy relacje międzyludzkie. Zestaw przydatnych porad podanych w przystępny sposób. Obowiązkowa pozycja gentelmana i idealny upominek – dla taty, brata, chłopaka czy kolegi. Lektura nie poucza, informuje, doradza i wciąga. Łukasz Kielban, z wykształcenia historyk, to twórca słynnego bloga Czas Gentlemanów.

  • Farendil

    Autor "Czasu Gentelmanów" i słynny bloger, Łukasz Kielban, postanowił wydać książkę, która będzie kompendium wiedzy. Ale nie jest to klasyczny tutorial "zrób to, by osiągnąć cel". Jest to pozycja, która daje czytelnikowi narzędzia do ukształtowania własnego charakteru, pomaga w wytworzeniu "kręgosłupa" moralnego, jak i też prezentuje jak zadbać o każdy aspekt codziennego życia. Nie zabrakło, rzecz jasna, nawiązania do zasad savoir - vivre. Twórca przedstawia po kolei najistotniejsze zasady (od garderoby po szacunek i empatię), konfrontuje je z naszymi czasami.Jest to książka, która podzielona jest na 3 części. Pierwsza skupia się na najistotniejszym aspekcie bycia tytułowym "Mężczyzną z klasą". Mianowicie Pan Łukasz Kielban przedstawia nam, jak w zamierzchłych czasach społeczeństwo pojmowało gentlemana. Opisuje, jak zadbać o honor, lecz też jak wytworzyć własne swoje zasady, którymi będziemy kierować się w życiu. Druga element nawiązuje do garderoby, dbania o swoje rzeczy. Zawarte w książce pdf info i rady są dopełnieniem i rozwinięciem materiałów dostępnych na blogu autora. Trzecia element jest opisem gentlemańskiego savoir - vivre. Twórca przekazuje nam własną olbrzymią wiedzę na ten rozległy temat.Jednocześnie "unowocześnia", bo nie wszystkie zasady dobrego wychowania mają podstawy do funkcjonowania w dzisiejszym świecie.Książka wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie. Napisana jest przejrzystym i prosto przyswajalnym językiem. Jest to idealna pozycja dla mężczyzn, którzy chcą zmierzyć się z drogą faceta z klasą. Dla czytelników zaznajomionych z tym tematem, będzie to pozycja, która wniesie oczywiście coś nowego, ale nie będzie dużym odkryciem. Wiem natomiast, że będzie to pozycja, do której będę nierzadko zaglądał.

  • Robert Świć

    Przeczytałem książkę słynnego blogera i twórcy internetowego ,,Czasu Gentlemanów”Łukasz Kielbana , z przyjemnością podzielę się wrażeniami jakie wywarła na mnie ta pozycja. Książka ebook wprowadza nas facetów w troszeczkę zapomniany świat salonów,męskiej elegancji a także zasad etycznych . Twórca będący historykiem i pasjonatem czasów, w których wśród facetów królowała elegancja i dobre maniery otwiera przed czytelnikiem niełatwy świat bycia facetem z klasą. W pierwszej części przedstawione zostały zasady etyczne a także sposób w jaki można je osiągnąć .Zwłaszcza wielki nacisk autora położony został na wartości moralne którymi powinien się kierować współczesny gentlemen .Autor prezentuje pracę ponad swóim stylem,pokazuje jak czerpać inspiracje potrzebne do wypracowania własnej swojej drogi . W drugiej części przedstawiono zasady typowej elegancji pozwalającej na wyrażenie poprzez strój a także sposób bycia własnych indywidualnych preferencji bycia facet na poziomie . Łukasz Kielban prezentuje jak się ubierać,jak zadbać o siebie ,swoje ubrania,wszystkie te porady są osobiście przetestowane przez autora ,niektóre zostały przywrócone do życia z zamierzchłej przeszłości. Ostatnia element pozwala czytelnikowi zaznajomić się z podstawowymi wymogami savoir- vivre,oraz stosunków międzyludzkich. Przecież facet znający idealnie zasady etyczne,świetnie się prezentujący musi umieć się odnaleźć w każdej sytuacji .Książka Łukasza Kielbana jest godną polecenia dla wszystkich facetów ,szczególnie tych którzy rozpoczynają własną przygodę z klasyką męską. Oczywiście książka ebook nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania,nie jest zbiorem gotowych odpowiedzi, lecz w łatwy sposób zachęca do poszerzenia wiedzy na poruszone tematy. Można je czerpać z bloga,,Czas gentlemanów” założonego i prowadzonego przez autora ,który jest poszerzoną wersją książki. Pozycja godna polecenia,powinna znaleźć się w biblioteczce każdego współczesnego faceta .

  • dominik3128

    Przez długi czas wahałem się, czy przeczytać tę książkę. Wydawało mi się, że wszystko co jest w niej spisane można znaleźć na stronie internetowej Czas Gentlemanów. Myliłem się. Książka ebook i blog internetowy ukazują nieco odmienne spojrzenia na bycie gentlemanem. Idealnie się uzupełniają. Pozycja głównie dla osób zaczynających własną przygodę z tym tematem. W moim odczuciu twórca dużo epizodów potraktował zdawkowo i nie rozwinął ich dostatecznie. Zwłaszcza element o wyglądzie. Blog autora w dużej mierze rozwija te kwestie, które w książce pdf zostały bardzo ogólnie zarysowane i to właśnie tam odsyłam osoby, które poszukują szczegółowej porady dotyczącej męskiej elegancji.Najlepiej wypada pierwsza element dotycząca charakteru, lecz ludzie z wypracowanym już kompasem moralnym mogą się co najwyżej utwierdzić w własnych przekonaniach. Mimo to dobrze, że twórca się na tym skupił, ponieważ drogi garnitur nie uczyni z chama gentlemana, to stale będzie cham tylko że w ładnym opakowaniu.Reasumując, książka ebook godna polecenia osobom zaczynającym interesować się tym tematem i nie posiadającym jeszcze wypracowanego swojego kodeksu, którym kierują się w życiu. Pozostali muszą się poważnie zastanowić, czy chcą czytać informacje, które już znają i w zasadzie otrzymują jedynie potwierdzenie, że ich działania są właściwe.

  • pl65

    Książka ebook omawia wszystkie aspekty bycia gentlemanem. Książka ebook ma budowę, którą element czytelników uzna za zaletę, nieliczni za wadę. Podstawowym celem autora było opisanie i zwrócenie uwagi na to, że gentleman to nie tylko ubiór, lecz też zachowanie, charakter. Wszystko to omówił w poradniku przystępnym zarówno dla początkujących jak i obytych z tematem. Analogicznie jak książki o savoir-vivre one również są kierowane do osób nie obytych z tematem, a mimo to znający zasady zawsze mogą przeczytać jakiś szczegół którego wcześniej nie znali. Tak samo jest z "Mężczyzna z klasą" Łukasza Kielbana. Reasumując dlaczego każdy facet z klasą powinien mieć to w własnej biblioteczce?Ponieważ nie jest to książka ebook a savoir-vivre, nie jest to również zwykły poradnik. Zawiera jedynie porady jak być lepszym facetem - gentlemanem. Warta jako niezły upominek od kogoś, też warta zamówienia dla siebie.

  • Marcin

    Książka ebook Pana Łukasza Kielbana jest przeznaczona dla czytelników, którzy dopiero wkraczają w świat gentlemanów (o czym wspomina sam autor) Myślę, że mężczyźni, którzy od dawna są świadomymi budowniczymi swego stylu znajdą w niej jedynie pewne usystematyzowanie wiedzy, którą już posiadają. Publikacja z całą pewnością zadowoli natomiast wszystkie osoby, które są na potyczka tworzenia swojego "ja" w oparciu o dobre maniery, klasyczną modę męską i wyszukany styl. Zaskoczeniem była objętość książki. Przeczytanie całej zajęło mi zaledwie trzy spokojne wieczory, po rozdziale na dzień. W pierwszych chwilach zacząłem się zastanawiać czy nie otrzymałem odsłony "demo", jednak nie. Książka ebook wygląda na pełną wersję. Cóż, może doczekamy się rozszerzeń albo reedycji.Pierwszy epizod był zarazem najtrudniejszy lecz i najbardziej przydatny. Pan Łukasz omawia w nim podstaw bycia gentlemanem. Zarówno w ujęciu historycznym jak i pod wobec podstawowych form jakie przyjmuje obecnie gentleman. Każde zdanie ujęte w tym rozdziale skłania do refleksji dlatego również z notatnikiem w reku zapisywałem najciekawsze myśli by później poddać je głębokim rozważaniom. Czym i kim się inspirować? Do czego dążyć i jakimi drogami? Jakie wartości w sobie rozwijać? Twórca nie odpowiada na te pytania, skłania jednak do samodzielnych poszukiwań odpowiedzi o podstawowe aspekty bycia gentlemanem. Forma skłaniająca do przemyśleń nie przymyka jednak oka na nadrzędne wartości gentlemana, które są niezbywalne i ponadczasowe, takie jak: honor, pracowitość, szacunek do innych. Pierwszy epizod publikacji jest na prawdę najmocniejszym jej elementem. Porządkuje wiedzę, pomaga ustalić priorytety a także świadomie planować swoja drogę rozwoju. Gratulację.Kolejny epizod okazał się rozczarowaniem. Pan Łukasz omawia w nim zewnętrzne aspekty takie jak ubiór, zarost, fryzura. Tego typu wiedza jest o dużo uboższa jeśli nie towarzysza jej odpowiednie grafiki, których w tej książce pdf brakuje. Nie szata zdobi człowieka jednak myślę, że temat mody został potraktowany przez autora po macoszemu. Możliwe, że na głębsze rozwinięcie tematu nie pozwolił mu format książki a także papier, na którym niemożliwe jest drukowanie kolorowych grafik. Czytelnik nie znajdzie w tym rozdziale przykładowych, gotowych rozwiązań. A szkoda ponieważ na to liczyłem. Zainteresowani tematem na pewno sięgną do bloga Pana Łukasza Kielbana, w którym znajdą o dużo bogatszą w treść wiedzę na temat mody i zewnętrznych oznak stylu.Ostatni epizod dotyczy relacji międzyludzkich. Liczyłem na rozwinięte opisy zasad savoir vivre jednak nie, takiej wiedzy jest tu niewiele. W jednym z podrozdziałów twórca stwierdza, że należy unikać niezręcznej ciszy podczas rozmowy, lecz czy otrzymałem info jak tą ciszę przełamać? Nie. Same stwierdzenie, że czegoś należy unikać to stanowczo za mało. Liczyłem na konkretne rady jak w danej sytuacji się zachować. O ile w pierwszym rozdziale swoje przemyślenia były potrzebnym fragmentem czytanych treści, o tyle na tym etapie oczekiwałem konkretnych porad: zapadła niezręczne cisza? Przełam ją mówiąc o tym albo o tamtym. Niestety, z poradnika dowiedziałem się jedynie by takiej ciszy unikać. Dalej epizod omawia ideał relacji międzyludzkich, a pomija rady jak te ideały osiągnąć. Trochę się zawiodłem, trochę za wiele ogólników. Dodać należy, że większość trzeciej części książki poświęcona jest relacjom z kobietami.Czy warto przeczytać "Mężczyzna z klasą, przewodnik współczesnego gentlemana"? Uważam, że mimo mojej krytyki, tak. Z wad można wymienić broszurową formułę, unikanie dogłębnego drążenia danego problemu i małą ilość porad "podanych na tacy". Plusami publikacji są natomiast nakreślenie najistotniejszych cech gentlemana (dla tych co myśleli, że starczy się nieźle ubrać) a także pierwszy rozdział, który jest fenomenalny, skłania do głębokich przemyśleń, uszeregowania swoich wartości, nakreśla fundamenty, ka których powinien opierać się każdy kto aspiruje do miana gentlemana. Ostatecznie uważam, że książka ebook Pana Łukasza przegrywa z prowadzonym przez niego blogiem. Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy a książkę odkładam na półkę.

  • Alvaroo_91

    Łukasz Kielban od nad pięciu lat spełnia swą misję - walkę z bylejakością. Dotychczas prowadzona w Internecie poprzez bloga i filmiki, teraz przenosi się na papier, czego wynikiem jest książka ebook "Mężczyzna z klasą". Twórca stara się udowodnić, że gentleman to nie tyle facet w cylindrze, z laską i monoklem, ale zwykły człowiek, który pracuje ponad sobą - ponad swóim charakterem, wizerunkiem, czy relacjami interpersonalnymi. Pokazuje, że drogie ubranie, wykute na blaszkę maniery, czy designerskie gadżety to nie artybuty gentlemana, to styl życia, naturalność, bycie sobą, inteligencja, stopniowa zmiana z chłopca w mężczyznę. W książce pdf odnaleźć można dużo przydatnych infomacji ujętych w przestępny sposób, zaś dołączone ilustracje skrótowo prezentują tekst. Niesposób przytoczyć ich ogromu, mi jednak najbardziej zapadło w pamięć zdanie znajdujące się w ostatniej jej części: "Niniejsza książka ebook nie byłaby niczego potrzebna, gdyby ojcowie nieźle wykonywali własne zadania - nauczyli własnych synów, jak zadbać o siebie, pokazali, jak elegancko ubrać czy jak zachowywać się względem własnej wybranki". Dla mnie stanowi to niejako przesłanie tej książki - swóim przykładem nauczać najmłodsze pokolenia. Podkreśla bowiem bardzo ważną rolę ojca w życiu każdego chłopca, dzięki niemu i jego właściwemu zachowaniu może powstać następny gentleman.Bez wątpienia, jest to następna pozycja, jaką powinien posiadać facet w własnej domowej biblioteczce, czy chłopczyk tworząc ją. Traktuje bowiem o ogóle i może stanowić zaczątek do pogłębiania wiedzy na temat typowego stylu, właściwych relacji międzyludzkich, czy poprawy własnego charakteru, wyplenienia złych nawyków, etc. Niewielki format książki sprawia, że można ją nosić nawet w kieszeni spodni, ogrom informacji i zrozumiały mowa powodują, że stanowi ona przewodnik współczesnego gentlemana.

 

Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana PDF transkrypt - 20 pierwszych stron:

 

Strona 1 Łukasz kielban T w ó r c a C z a su Gentlem a nów Mężczyzna z klasą Pr ze wodnik współczesnego gentlem ana Strona 2 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 2 2016-09-13 15:44:21 Strona 3 Łukasz Kielban MĘŻCZYZNA Z KLASĄ PRZEWODNIK WSPÓŁCZESNEGO GENTLEMANA Kraków 2016 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 3 2016-09-13 15:44:23 Strona 4 Copyright © by Łukasz Kielban Projekt okładki Paweł Panczakiewicz/PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN Redakcja Joanna Bernatowicz Opieka redakcyjna Oskar Błachut Adiustacja Aurelia Hołubowska Korekta Joanna Myśliwiec Judyta Wałęga Łamanie Katarzyna Leja Ilustracje Karina Graj ISBN 978-83-240-3679-0 Książki z dobrej strony: www.znak.com.pl Więcej o naszych autorach i książkach: www.wydawnictwoznak.pl Społeczny Instytut Wydawniczy Znak ul. Kościuszki 37, 30-105 Kraków Dział sprzedaży: tel. 12 61 99 569, e-mail: [email protected] Wydanie I, Kraków 2016 Druk: Abedik Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 4 2016-09-13 15:44:23 Strona 5 r ozdział 1 Nie szata ani pieniądze zdobią gentlemana W pierwszej kolejności powinniśmy się rozprawić z pew- nym stereotypem dotyczącym gentlemanów. W mediach dominuje ich specyficzny wizerunek: świetnie skrojone garnitury, drogie zegarki, nowoczesne gadżety, samochody najwyższej klasy i tak dalej. Blichtr stał się synonimem gentlemana. Wystarczy w wyszukiwarce Google wpisać hasło „gentleman” i zobaczyć, co podpowiada w zakładce Grafika (oczywiście po odsianiu ilustracji związanych z ze- społem o tej nazwie). Może dla wielu z nas taki typ męskości jest szczytem marzeń, ale prędzej czy później okaże się on nieosiągalny. Inni dojdą do wniosku, że pojęcie gentleman dotyczy tylko osób z wysokim statusem majątkowym. Pozo- stali natomiast uznają, że to nie dla nich, bo nie przepadają za garniturami, eleganckimi butami i krawatami. Nie chodzi o drogi garnitur Druga strona tej sytuacji boli mnie jednak bardziej. Znaj- dzie się bowiem wiele osób przekonanych, że wystarczy 101 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 101 2016-09-13 15:44:32 Strona 6 założyć drogi garnitur, kupić sobie kosztowny zegarek albo jeździć sportowym samochodem. W ich oczach ktoś, kto nie prezentuje się jak model z reklamy drogich per- fum, nie może rościć sobie prawa do miana gentlemana. Mniej lub bardziej świadomie postrzegają mężczyznę z klasą przede wszystkim przez pryzmat zewnętrznych atrybutów, a nie charakteru. Ten wzorzec staje się wówczas bardziej przebraniem niż sposobem bycia. Kojarzy mi się to z komentarzem mamy, która właśnie zobaczyła swojego syna ubranego w garnitur na studniówkę: „Wyglądasz jak ­gentleman”. Tylko że między „wyglądaniem jak” a „by- ciem” jest ogromna różnica. Bo inaczej każdy mógłby się udać do sklepu i wrócić jako gentleman. Właśnie dlatego temat wyglądu i ubioru, choć może się wydawać podstawowy, pojawia się dopiero w drugiej części książki, po wątku dotyczącym charakteru. Strój świetnie uzupełnia i wyraża charakter, ale go nie zastępuje. I – co najważniejsze! – po powrocie do domu i zdjęciu garnituru gentleman nie zdejmuje maski i nie staje się „zwykłym” człowiekiem. Charakteru bowiem nie zostawia się w innych spodniach. Szafa gentlemana Doskonale wiem, że świadome budowanie własnej garderoby i naśladowanie klasycznej elegancji może sprawiać ogromną satysfakcję. Z czasem może się na- wet zdarzyć, że nasza szafa będzie lepiej (pod względem 102 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 102 2016-09-13 15:44:32 Strona 7 jakości i uniwersalności) wyposażona niż szafa żony czy dziewczyny. Że mamy więcej butów, krawatów i posze- tek, niż potrzebujemy. Nie ma w tym nic złego, dopóki nasze zainteresowania nie zawężają się tylko do garderoby i dopóki podchodzimy do niej z dystansem. A już na pew- no nie powinniśmy oceniać pod tym kątem innych osób. Strój jest środkiem wyrazu i wiele mówi między in- nymi o nastawieniu właściciela do swojego wizerunku oraz o jego wizji elegancji. Wysokiej jakości elementy garderoby, luksusowe marki i zawrotne ceny sugerują jedynie, że to właśnie prestiż jest dla niego najważniej- szy. Nie przesądzają natomiast o zamożności, gdyż wy- bór starannie wykonanej odzieży i obuwia z najlepszych materiałów, mimo wysokiej ceny, jest często uzasadniony nawet z punktu widzenia oszczędności, gdyż rzeczy dobre jakościowo mogą wystarczyć na wiele lat. Drogie stroje nie świadczą też o kulturze osobistej, która nie objawia się w jakości ubrań i gadżetów, tylko w dopasowaniu ich do okazji. Strój oraz gadżety są więc przede wszystkim komunikatami, i właśnie dlatego są takie istotne! Odpo- wiednio dobrane do sytuacji pozwolą nam zjednać sobie ludzi i nie popełnić niepotrzebnych gaf. Kultura stroju Strój pomaga budować więzi i poczucie wspólnoty. Wygląd mówi sporo o naszych zainteresowaniach i może się okazać dobrym punktem wyjścia do rozmowy z człowiekiem 103 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 103 2016-09-13 15:44:32 Strona 8 o podobnych pasjach. Takie wyróżniki stylu, jak kapelusz, klasyczne buty, poszetka czy nawet zadbana broda zwykle wskazują bratnią duszę i interesującego rozmówcę. Nie można też zapomnieć o kulturowym aspekcie stroju – od wieków specyficzne elementy wyglądu wzmacniają poczucie tożsamości różnych grup. Kiedyś mogły to być odpowiedni kształt zarostu albo ułożenie włosów, kolory ubrań, nietypowe dodatki bądź w ogóle styl ubierania się przypisany do grup zawodowych, wyznawców danej religii czy całych klas społecznych. Dziś związki między wyglądem a przynależnością do danego środowiska nieco się zatarły i łatwiej nam zidentyfikować style subkultur młodzieżowych, które czasy świetności mają już za sobą, niż tych współczesnych. W latach osiemdziesiątych i dzie- więćdziesiątych ubiegłego wieku z łatwością można było odróżnić punka, metalowca czy skinheada właśnie po stroju i fryzurze. Trudno więc się dziwić, że z jednej strony sami czujemy potrzebę określenia się poprzez wizerunek, a z drugiej – że staramy się odczytać wygląd innych właśnie jako manife- stację przynależności do danego środowiska. Mnie nawet cieszą tego typu tendencje! Widząc kogoś w kapeluszu, świetnie skrojonym garniturze albo z poszetką w brustaszy, mogę z pewną dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że mamy wspólne zainteresowania. Często bowiem za klasyczną męską elegancją idą też inne klasyczne pasje. Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 104 2016-09-13 15:44:32 Strona 9 r ozdział 2 Wygląd a dobre maniery Antropolodzy doskonale wiedzą, że nasz wygląd to waż- ny sygnał dla otoczenia. My też powinniśmy to sobie uświadomić. Z jednej strony jest to wyraz naszego stylu, z drugiej – kryje o wiele głębszy przekaz. Przede wszyst- kim pokazuje nasz stosunek do otaczających nas ludzi i wydarzeń, w których uczestniczymy. Dress code, czyli reguły ubierania się na poszczególne okazje, dotyczy właśnie wzajemnego okazywania sobie szacunku. Dla wielu osób jest to system ograniczający ich wolność wyrazu i indywidualizm, ale niestety nie możemy przed tym uciec. Ludzie wzajemnie oceniają się po wyglądzie, nawet nieświadomie. Na szczęście są przy tym dość przewidywalni, gdyż stosują powszechnie znane szablony kulturowe. Wszyscy przecież dobrze wiemy, że na ważne uroczystości ubieramy się elegancko, na wyjście z przyjaciółmi raczej luźno, a na rozmowę o pracę tak, żeby wypaść profesjonalnie. 105 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 105 2016-09-13 15:44:32 Strona 10 I oczywiście możesz ubolewać, że trampki na egzaminie robią złe wrażenie. Warto jednak podejść do tego zupełnie odwrotnie! Wygląd ma bowiem tę istotną właściwość, że dzięki niemu możesz okazać innym szacunek, dostosować się do sytuacji i zyskać przychylność otoczenia. Co wię- cej, dobrze dobrany strój może nadal podkreślać twój charakter i indywidualizm, nawet mimo zastosowania się do panujących zasad. Pierwsze wrażenie Na reguły dotyczące stroju warto spojrzeć praktycznie. Wyobraź sobie, że chcesz osiągnąć jakiś konkretny cel, a żeby tego dokonać – musisz coś przekazać swoim wy- glądem i zachowaniem. Od razu zaznaczam, że próby skupienia na sobie uwagi krzykliwym image’em nie wcho- dzą w grę. Człowiek z klasą tak się po prostu nie zacho- wuje. Łatwo przykuwać wzrok, łamiąc wszelkie zasady, ale wówczas na pewno nikt nie zapamięta, co masz do powiedzenia. Skup się więc na sytuacjach, kiedy to twoje słowa i zachowanie są ważniejsze niż wygląd. Niezależnie od okoliczności chcesz, by strój nie odciągał uwagi od twojej twarzy i tego, co masz do przekazania. Łatwo utrudnić sobie to zadanie, ubierając się nieod- powiednio. Jeśli założysz kolorowy T-shirt na rozmowę o pracę w banku, złamiesz konwenans, zasugerujesz, że to spotkanie nie jest dla ciebie ważniejsze niż wyjście z ko- legami na piwo i że prawdopodobnie zamierzasz chodzić 106 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 106 2016-09-13 15:44:32 Strona 11 w takim stroju do pracy. Takie będzie pierwsze wrażenie, niezależnie od tego, jak dobrze byłbyś przygotowany do tej rozmowy i jak szczere byłyby twoje intencje. Sam sobie utrudnisz zadanie – udowodnienie, że faktycznie jesteś do- brym kandydatem na to stanowisko, będzie cię kosztować o wiele więcej wysiłku. A i tak istnieje ogromne ryzyko, że osoby rekrutujące będą pamiętały tylko tyle, że przyszedł ktoś w T-shircie, ale co mówił, już nie. Nuta osobista W żadnym razie nie chodzi jednak o stosowanie uniformów i sprawianie, żebyśmy wszyscy wyglądali jednakowo. Wręcz przeciwnie, T-shirt sprawdzi się świetnie podczas wielu okazji! Natomiast nie musisz się obawiać strojów eleganc­ kich, półeleganckich i tak zwanych smart casualowych, czyli ubrań luźnych, inspirowanych klasyką. Nawet gar- nitur możesz spersonalizować na wiele sposobów, by pod- kreślić swój charakter. Możesz w nim bowiem wyglądać bardzo konserwatywnie albo bardzo nowocześnie, wpisać się w najnowsze trendy lub nawiązać do uniwersalnej kla- syki. Tylko przy braku podstawowej wiedzy sięgnąłbyś po źle dobrany garnitur i wypadł po prostu źle. Personalizowanie stroju odbywa się nie tylko poprzez dobór odpowiednich dodatków, wzorów i kolorów, ale też poprzez umiejętne łamanie zasad. Wprawne oko odróżni zabawę formą od braku wyczucia. Dlatego tak ważna jest wiedza. Nie każdy musi pałać miłością do 107 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 107 2016-09-13 15:44:32 Strona 12 mody męskiej, ale mężczyzna powinien znać chociaż podstawy, które ułatwią mu ubranie się na każdą oka- zję. Poniżej podaję kilka zasad doboru odpowiedniego stroju na różne wydarzenia, a w kolejnych rozdziałach znajdziesz wskazówki, jak umiejętnie wybrać dobre jakoś- ciowo elementy garderoby i jak o nie dbać. Warto sięgnąć także do innych książek lub blogów o modzie męskiej, a szczególnie o klasycznej męskiej elegancji, i poznać zasady komponowania stroju. Różne okazje Napisać, iż na każdą okazję należy się ubrać odpowiednio, żeby zrobić dobre wrażenie, to zdecydowanie za mało. Poniżej wymieniam kilka sytuacji, w jakich możesz się znaleźć, podaję propozycję stroju i wyjaśniam, jaki efekt zapewni taki ubiór w kontekście dobrych manier. Wierzę, że ta garść przykładów pozwoli ci zyskać wyczucie co do doboru garderoby także na inne okazje, w których możesz się znaleźć. Wesele Osoby, które nie przepadają za garniturami, często zasta- nawiają się, czy muszą się elegancko ubierać na wesele zna- jomych lub kogoś z rodziny. W końcu ma to być huczna impreza z tańcami, a wszyscy wyglądają jakoś tak sztywno i jednakowo. Aż kusi, by przyjść w wygodniejszym stroju. 108 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 108 2016-09-13 15:44:32 Strona 13 Pytanie tylko, czy wesele wyprawia się dla gości czy dla pary młodej? Czy idziesz na wesele, żeby się dobrze bawić – a więc w celach czysto egoistycznych, czy może jednak ważniejsza jest chęć dzielenia radości z parą młodą w ten wyjątkowy wieczór? Dobre maniery skłaniają raczej do tego, by skupić się na odczuciach gospodarzy, a nie swoich. Dla pary młodej jest to bowiem najprawdopodobniej najważniejszy dzień w życiu. Z założenia ma być idealny. Wszystko ma być do- pięte na ostatni guzik. Piękna suknia, rewelacyjny garnitur, cudowne kwiaty i elegancko ozdobiona sala. Przez ostatnie miesiące narzeczeni robili, co w ich mocy, by ten wieczór był niezapomniany. Wszystko to kosztowało ich niemało wysiłku, czasu i pieniędzy. Wynajęli także ekipę, która ma uwiecznić to magiczne wydarzenie na zdjęciach i filmie. I to jest właśnie dobry punkt wyjścia, by się zastanowić, jaki strój będzie najbardziej odpowiedni dla gościa. Oba te argumenty powinny być wystarczająco przeko- nujące, by ubrać się najlepiej, jak możesz. Dzięki temu, jako gość, pokażesz nowożeńcom, że również uważasz ten bal za szczególny. Eleganckim ubiorem docenisz ich starania i podziękujesz za zaproszenie. Nie dasz się też zapamiętać jako „ten, który przyszedł w T-shircie/tramp- kach/jeansach…”. Wzorcowy weselny strój mężczyzny składa się z ciem- nego garnituru (latem może być jasny, na przykład po- pielaty), białej, ewentualnie jasnoniebieskiej koszuli z długim rękawem, krawata lub muszki oraz czarnych 109 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 109 2016-09-13 15:44:33 Strona 14 eleganckich butów. Ideał to granatowy lub grafitowy garnitur z wełny, biała koszula na spinki, jedwabny kra- wat lub muszka oraz poszetka, a na stopach czarne buty typu oxford lub derby. Rzecz jasna, może się zdarzyć, że para młoda ma zu- pełnie inne podejście do swojego wesela i oficjalnie daje gościom pełną swobodę stroju. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, byś ubrał się luźniej, pamiętaj jednak, by strój wyrażał twój stosunek do okazji i samych gos­ podarzy. Pogrzeb Pogrzeb to kolejna sytuacja, kiedy ubiór jest niezwykle istotny, gdyż sporo mówi o naszym nastawieniu do tej chwili, do zmarłego oraz jego rodziny. To zdecydowanie nie jest moment, w którym moglibyśmy pozwolić sobie na podkreślanie indywidualizmu w stroju. Pamiętaj, że rodzina i przyjaciele zmarłego przeżywają tragedię. Od- cięcie się wyglądem od tych uczuć nie tylko zwracałoby uwagę zgromadzonych, ale i bardzo negatywnie wpływało na opinię o tobie. Idealnym strojem na pogrzeb dla mężczyzny jest oczy- wiście czarny garnitur, biała koszula, czarny krawat i czar- ne buty. Ponieważ tego typu garnitur nie jest uniwersalny, zwłaszcza w przypadku młodszych osób, zdarza się, że niestety brakuje go w garderobie. Wówczas można go zastąpić bardziej popularnym granatowym lub grafitowym 110 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 110 2016-09-13 15:44:33 Strona 15 garniturem. Należy unikać wszelkich elementów odzie- ży w krzykliwych kolorach, a także dodatków służących uatrakcyjnianiu wyglądu. Egzamin i rozmowa o pracę Na pierwszych latach studiów nie rozumiałem pomy- słu, by na egzaminy ubierać się w garnitur, czyli, jak to się mówiło, „w strój galowy”. Podobnie jak rozmowa o pracę, jest to jednak sytuacja, która świetnie pokazuje kulturowe znaczenie stroju. Egzamin odbywa się bowiem na uczelni wyższej (pomijam egzamin maturalny, któ- ry z założenia jest bardzo ważnym wydarzeniem), czyli w miejscu starającym się utrzymać wrażenie instytucji elitarnej i pielęgnującej swoje tradycje. Poza tym sam egzamin to ważny i decydujący moment w życiu – od niego przecież zależy, czy zdobędziemy wyższe wykształ- cenie. Co więcej, często przyjmuje on postać formalnego spotkania z o wiele starszą od nas osobą o zazwyczaj ogromnym doświadczeniu i sporych osiągnięciach. Po drugiej stronie jest student, który oczywiście ma jakiś swój styl, sposób bycia i niekoniecznie czuje się komfortowo w garniturze. Tak czy inaczej, ubierając się elegancko, okazuje szacunek dla instytucji oraz sa- mego egzaminatora. Jest to wyraźny sygnał, że traktuje ten egzamin poważnie i chce wypaść jak najlepiej. Nie chodzi tu o żadną rewię mody, lecz o prosty sposób na zrobienie dobrego wrażenia już na wstępie. A pozytywnie 111 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 111 2016-09-13 15:44:33 Strona 16 nastawiony profesor będzie się skupiał przede wszystkim na słuchaniu odpowiedzi na pytania. Rozmowa o pracę rządzi się dokładnie tymi samymi prawami co egzamin. Można nawet zaryzykować tezę, że w przypadku ważnych stanowisk nienaganny wygląd odpowiada za sporą część finalnej oceny. Ma to tym większe znaczenie, im większy kontakt będzie miał dany pracownik z klientami i kontrahentami firmy. Poważnym błędem byłoby twierdzenie, że tam, gdzie chodzi o wie- dzę i doświadczenie, wygląd nie ma znaczenia. Kandydat może bowiem podkreślić swoim strojem profesjonalizm, dbałość o szczegóły i pokazać, że będzie robił dobre wrażenie na innych, a tym samym wystawiał pozytywne świadectwo firmie. Wbrew pozorom zasady ubioru dopuszczają w tej sfe- rze całkiem spory luz. W instytucjach konserwatywnych (od egzaminu na studiach prawniczych po rozmowę kwa- lifikacyjną w banku) idealnym strojem będzie garnitur, koszula i krawat oraz eleganckie buty, przy czym dopusz- cza się zdecydowanie więcej kolorów niż w sytuacjach formalnych, takich jak na przykład wesele. Dochodzą bowiem między innymi brąz, popiel i beż. W przypadku niektórych kierunków studiów i branż panują o wiele swobodniejsze stosunki. Na egzamin w akademii sztuk pięknych czy rozmowę o pracę w małej agencji reklamowej można założyć spodnie niestanowiące kompletu z marynarką lub przyjść bez krawata. Z jednej strony jest to wygodniejsze, ale z drugiej – wymaga od 112 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 112 2016-09-13 15:44:33 Strona 17 studenta lub kandydata trafnego przewidzenia charakteru spotkania. Nadrzędna jest zawsze zasada, że strój powinien wyrażać twój stosunek do okazji. Randka Spotkanie z dziewczyną, na której chcesz zrobić dobre wra- żenie, to ciekawy przykład sytuacji, w której warto świa- domie wykorzystać strój. Pozornie wydaje się, że możesz sobie pozwolić na całkowitą swobodę, ale i tak większość mężczyzn w takich momentach poważnie się zastanawia, co na siebie włożyć. To sytuacja o tyle bardziej skompliko- wana od powyższych, że nie ma tu ustalonych reguł. Mężczyzna chce, rzecz jasna, zrobić dobre wrażenie na kobiecie, ale musi też wiedzieć, co chce wyrazić swoim strojem. Może bowiem pokreślić swoje oddanie tradycji, znajomość najnowszych trendów, zupełną abnegację w te- macie mody (co niektórzy nadal kojarzą z ideałem mę- skości), kreatywność, luz czy też przynależność do jednej z subkultur. Istotne jest też miejsce, które wybierze para – na randkę w teatrze ubierzemy się inaczej niż do pubu. Sama świadomość, jak chcemy się zaprezentować, nie wystarczy – ważne są też odpowiednia wiedza i wyczucie. Co jest najważniejsze, jeśli chodzi o dobór stroju na randkę? Podkreślenie, że wspólny wieczór jest dla ciebie ważny. Dlatego lepiej lekko przesadzić z elegancją niż wyjść za pierwszym razem na osobę niechlujną, której zabrakło energii i chęci, by bardziej się postarać. 113 Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 113 2016-09-13 15:44:33 Strona 18 Propozycje zestaw ów ubr a Ń na r óżne okazje NA WESELE: || ciemny garnitur, || biała (lub jasnoniebieska) koszula z długim rękawem, || krawat lub muszka, || czarne eleganckie buty. Strój idealny: granatowy lub grafitowy garnitur z wełny, biała koszula na spinki, jedwabny krawat lub muszka oraz poszetka, czarne buty typu oxford lub derby. NA POGRZEB: || czarny garnitur, || biała koszula, || czarny krawat, || czarne buty. Opcjonalnie: uniwersalny granatowy lub grafitowy garnitur. Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 114 2016-09-13 15:44:37 Strona 19 NA EGZAMIN I ROZMOWĘ O PRACĘ: || garnitur, || koszula, || krawat, || eleganckie buty. Kolory: dopuszcza się zdecydowanie więcej kolorów niż w stroju wieczorowym, na przykład brąz, popiel i beż. RANDKA W KAWIARNI: || marynarka sportowa (bawełniana, niebieska), || koszula w kratkę, || spodnie chinosy, beżowe, || klasyczne brązowe buty. Więcej luzu: oczywiście można obniżyć formalność tego stroju, zastępując marynarkę klasycznym pulowerem lub kardiganem. Nie rezygnuj natomiast z koszuli na rzecz T-shirtu, żeby nie wyglądać zbyt chłopięco. Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 115 2016-09-13 15:09:21 Strona 20 W każdym stroju jesteś TY Zasady zasadami, ale pamiętaj, że to nie strój bierze udział w tych wszystkich wydarzeniach, tylko ty. Ubiór ma je- dynie dopełniać twój wizerunek i podkreślać twoje sta- rania, żeby od samego początku być dobrze odebranym. Mężczyzna z klasą stara się wyglądać odpowiednio, ale nie próbuje przykuwać uwagi swoim strojem. Ważniejsze powinno być to, co chce powiedzieć. Dlatego ważny jest tutaj jeszcze jeden czynnik – twoje samopoczucie. Spróbuj w każdym z tych strojów zna- leźć coś dla siebie. Coś, co sprawi, że nie będziesz czuł się sztucznie. Niekiedy lekkie nagięcie zasad pomoże ci poczuć się komfortowo i pewnie, a przy tym nie wywoła żadnego skandalu. Znajomość zasad męskiej elegancji bardzo to ułatwia. Nie staraj się jednak demonstracyjnie buntować przeciwko utartym zwyczajom, bo kiedy na szali znajduje się twój sukces, priorytetem jest przekona- nie drugiej strony do siebie, a nie podkreślanie swojego indywidualizmu. Kielban_Mezcyzna z klasa.indd 116 2016-09-13 15:44:37