Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Piekielna ekscelencja, podsekretarz stanu w piekle, wymienia urzędowe listy ze swoim podwładnym, bratankiem, najmłodszym diabłem, który ma okazać własne zdolności w służbie kusicielskiej. Za tym humorem, dowcipem, elegancją, za tą dociekliwością i przewrotnością kryją się kluczowe przesłania i pytania. Najistotniejsze z nich to zapytanie o rolę i miejsce zła w świecie stworzonym przez Boga.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Listy starego diabła do młodego |
Autor: | Lewis C.S. |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Media Rodzina |
Rok wydania: | 2005 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Genialne. S.C. Lewis jest swietnym znawca natury ludzkiej. Po przeczytaniu tej ksiazki, mozemy sie pocieszyc, ze nie jest on Screwtapem Ponieważ inaczej nie mielibysmy szans..😉
Idealna książka ebook dla każdego :) Wspanie napisana dlatego nieźle i dynamicznie się ją czyta
Ciekawie i wnikliwie przedstawione przemyślenia.
Rewelacyjne przemyślenia dla ludzi z każdej epoki. Zalecam
Interesująca forma przekazu jak w codziennym życiu jesteśmy kuszeni, aby zejść ze ścieżki dzieci bożych. Niby prawdy oczywiste, jednak nie do końca... Czasem za bardzo skupiamy się na duchowości i wzniosłości chrześcijaństwa zapominając o rzeczach prostych i przyziemnych. Czytając zaczęłam podkreślać ważniejsze rzeczy, ale... po kilki stronach doszłam do wniosku, że musiałabym podkreślać całą książkę :) Jeśli pragniesz codziennie żyć jako świadomy chrześcijanin - zalecam tą pozycję.
Bardzo niezła pozycja :) Twórca słynny z publikacji o głębszej tematyce, ludzkiej egzystencji i relacji międzyludzkich. Czasem wymagajaca duzego skupienia, bo nie wszystko dane jest czytelnikowi wprost ...
Czytać, czytać, czytać. Kilka razy. niesamowite jak aktualna jest ta książka. kilka razy sprawdzałam rok pierwszego wydania.
Super książka, aktualna po tylu latach aż do bólu. Zalecam
Odwieczna potyczka niezła ze złem ukazana z przeciwnej strony. Warto przeczytać, żeby zobaczyć jak życie codzienne podsuwa nam złe wybory, początkowe niewinne.
Komu nie jest obojętna wiara niech przeczyta tą książkę.
Doskonale napisana, z humorem. Czyta się szybko, z zaciekawieniem. Mimo lekkiego przekazu daje do myślenia. Dla każdego.
Ludzie słyszą słowo "diabeł", lecz go nie pojmują. Wydaje im się tylko nazwą czegoś, ze świata "fantazji" i pustym dźwiękiem. Ignorując "głębię" - nie czują realnego zagrożenia, nie poszukują prawdy, jak rzeczywiście wygląda ten niewidzialny świat? Co tak naprawdę słyszymy w własnych myślach? Czy potrafimy zdemaskować w sobie kłamstwo? Do kogo należy głos, którego tak nierzadko słuchamy? dokąd idziemy...o tym właśnie mówi ta ponadczasowa książka...
Ta-napisana wyjątkowo żywym językiem- książka ebook stanowi doskonałą analizę ludzkiego postępowania. Mimo że, ze względu na tematykę, zaliczana do prozy religijnej stanowi też wspaniałe studium naszego współczesnego życia społecznego, opierającego się na wzajemnych zależnościach. Wydaje się tu pobrzmiewać hasło Jeana-Paula Sartre'a:Piekło to Inni (Przy drzwiach zamkniętych, 5, 1946).Pierwszy z bohaterów to stary doświadczony diabeł, który dzięki wytrwałości i szczęściu odnalazł się niemalże na szczycie piekielnej kariery. Adresatem jego listów jest jego bratanek, który dopiero uczy się wyjątkowo niełatwej sztuki kuszenia.Przez stosunki panujące w piekle możemy krytycznie popatrzeć też na nasz świat i sposób, w jaki działa życie czy praca w firmach (począwszy od małych po korporacje).Książka daje też możliwość utożsamienia się z kuszonym człowiekiem, którego Krętacz (autor listów) nazywa tu delikatnie pacjentem. Droga do piekła jest tu bardzo wygodna, bez przeszkód. Za największym zagrożeniem, kończącym się utratą duszy, jest dla Krętacza ludzkie myślenie. Niejednokrotnie upomina bratanka, by zajął swego „pacjenta" przyziemnymi sprawami, które umożliwią odciągnięcie go od prawdziwego poznania.
C.S. Lewis (1898-1963) był wybitnym pisarzem, filozofem, wykładowcą literatury średniowiecznej i renesansowej w Cambridge. Należał do grupy Inklingów, czyli grupy oksfordzkich intelektualistów, którzy spotykali się w pubach w latach 30 i 40 XX wieku. Czytelnicy na całym świecie docenili go dzięki „Opowieściom z Narnii”, które po dzień dzisiejszy sprzedają się w milionach egzemplarzy na całym świecie. „Listy starego diabła do młodego” opublikowane zostały w roku 1942. Należą one do gatunku fikcji chrześcijańskiej. Treść książki składa się z trzydziestu jeden listów Krętacza – starego diabła, adresowanych do jego siostrzeńca Piołuna. W każdym z listów Krętacz dzieli się swoim doświadczeniem i poucza Piłuna w jaki sposób powinien kierować „Pacjentem”, czyli człowiekiem, który został mu przydzielony, by jego niewinna dusza została potępiona. Zdaniem Krętacza jego siostrzeniec powinien mamić człowieka poprzez przyjemności, siać wątpliwości, wykorzystywać wahania nastrojów. Powinien karmić jego ego, obiecując różnorakie rzeczy, na które zagubiony Pacjent dynamicznie się zgodzi, ponieważ świat się zmienia, a człowiek coraz częściej podąża za konsumpconizmem, tracąc przy tym własną duchowość. Dynamicznie przy tym dodaje, że żadna z obietnic nie zostanie spełniona. Podszepty Piołuna powinny sprawić, że umysł Pacjenta będzie dryfował między dobrem i złem. Gdy młody szatan doda do tego słabości i głupotę, pogorszenie się sytuacji w domu albo spotkanie „odpowiednich” znajomych, Pacjent nawet wierzący, z łatwością wpadnie w sidła zła. Książkę opublikowana została siedemdziesiąt dwa lata temu. Jej myśl przewodnia – spostrzeżenia Lewisa dotyczące wiary, interpretacji Pisma Świętego, czy nauk Kościoła są trafne i ponadczasowe. Twórca w przewrotny sposób ostrzega jak niewiele trzeba by zboczyć na zła drogę. Każdy z czytelników tej niepozornie wyglądającej książki może dowiedzieć się dużo o sobie w wyjątkowo krótkim czasie. Zmagania niezła ze złem, które zostały opisywane na stu pięćdziesięciu stronach, nie podlegają przedawnieniu, gdyż „droga do piekła jest miękka i łagodna”. Gorąco polecam. Jola, lat 18
Twórca zmieścił wiele treści jednocześnie nie rozpisując się, poruszył dużo aspektów życia ludzi z punktu widzenia "diabłów". Na początku byłam trochę zdziwiona pomysłem Lewisa, lecz po przeczytaniu stwierdzam, że nie dałoby się zrobić tego lepiej.Książka omawia słabości, przyzwyczajenia i sposób myślenia przeciętnych ludzi, przez co pobudza do myślenia.Najbardziej zadziwiające jest to, że gdy się czyta - problemy, słabości, zachowania, powody złości albo irytacji wydają nam się znajome, niemal oczywiste, lecz nigdy byśmy sami o tym nie pomyśleli.