Lew, który mówi. Esej, o granicach językowego wyrazu doświadczenia okładka

Średnia Ocena:


Lew, który mówi. Esej, o granicach językowego wyrazu doświadczenia

Co mają ze sobą wspólnego Minotaur, Duży Cthulhu i ocean z powieści Solaris? Stanowią emblematy skrajnych form doświadczenia dostępnego umysłom ludzkim. Lew, który mówi, jest książką o tym, w jaki sposób wybitni twórcy literatury XX wieku próbowali wyrazić te i inne skrajne doświadczenia w słowach zrozumiałych dla innych ludzi i w jakim stopniu im się to udało. Książka ebook poświęcona jest problemowi obcości. Twórca stawia tezę, że językowo-tekstowa perspektywa, w jakiej człowiek postrzega rzeczywistość, powoduje, iż liczne i różne jej przejawy uznawane są za niedostępne człowiekowi i wyłączone z możliwości nawiązania relacji komunikacyjnej.Autor opisuje metody wyrażania skrajnych, nierzadko granicznych form doświadczenia dostępnego umysłom ludzkim za pomocą języka literackiego stosowanego w prozie europejskiej i amerykańskiej XX wieku. Analiza prowadzona jest przy użyciu narzędzi kulturoznawczych, antropologicznych, literaturoznawczych i psychoanalitycznych. We wstępie twórca wylicza siedem rodzajów obcości, z którymi mają do czynienia ludzie, przy czym cztery pierwsze dotyczą różnorakich jej rodzajów w relacjach międzyludzkich, trzy ostatnie natomiast - obcości, która oddziela ludzi od zwierząt, od myślących maszyn i od Innych, na których możemy się natknąć w kosmosie albo w sferze istot pozaludzkich. Tym trzem ostatnim rodzajom Obcości poświęca trzy kolejne epizody własnej książki.W pierwszym omawia wybrane zjawiska kulturowe oscylujące na pograniczu człowieczeństwa i zwierzęcości – poczynając od mitologii starogreckiej i motywu Minotaura – a także analizuje niektóre teksty literackie dotyczące specyfiki relacji komunikacyjnych pomiędzy ludźmi a zwierzętami. Epizod drugi poświęcony jest twórczości H.P. Lovecrafta. Autora intryguje przede wszystkim technika wywoływania przez tego pisarza lęku, która – zdaniem Majewskiego – polega głównie na wykorzystywaniu współobecności fragmentów świata zwyczajnego, codziennego, a także horroru. Trzeci epizod dotyczy analizy obcości w pisarstwie Stanisława Lema, głównie na przykładzie mało słynnego opowiadania "Inwazja" oraz powieści "Solaris". Publikacja adresowana jest do czytelników zainteresowanych problematyką antropologii komunikacji w powiązaniu ze współczesnymi teoriami humanistycznymi jak animal studies i posthuman studies.

Szczegóły
Tytuł Lew, który mówi. Esej, o granicach językowego wyrazu doświadczenia
Autor: Majewski Paweł
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wydania: 2018
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Lew, który mówi. Esej, o granicach językowego wyrazu doświadczenia w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Lew, który mówi. Esej, o granicach językowego wyrazu doświadczenia PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.