Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego okładka

Średnia Ocena:


Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Historia mężczyzny, który wyprzedzał własne czasy. Fascynująca podróż po różnorakich epokach. Co właściwie wiemy o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim? I dlaczego powinniśmy wiedzieć więcej? Tadeusz Boy-Żeleński, jedna z najistotniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Wpływowy krytyk teatralny i zaciekły polemista. Kampanie publicystyczne o prawa dziewczyn (stworzył hasło: „Piekło kobiet”), świadome macierzyństwo, epizod Kościoła od państwa przysporzyły mu wrogów na wielu stronach sceny politycznej. Pisarz wielbiony przez rzesze czytelników, dla przeciwników – „notoryczny demoralizator”. Tłumacz i wydawca; zawdzięczamy mu polskie wydania „Niebezpiecznych związków”, „Dziejów Tristana i Izoldy” a także cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu”. Mistrz literackich prowokacji i autopromocji. Prywatnie melancholik i introwertyk. W licznych romansach poszukiwał przyjaźni i więzi intelektualnej. Taki związek stworzył z publicystką Ireną Krzywicką. Monika Śliwińska odkrywa nieznane do tej pory fakty z życia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Z doświadczeń, konfliktów wewnętrznych i niejednoznacznych wyborów rekonstruuje biografię, którą czyta się jak wciągającą powieść. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego
Autor: Śliwińska Monika
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2024
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Joanna

    Jak zawsze Monika Śliwińska trzyma poziom. Bardzo zalecam zarówno tę lekturę, jak i pozostałe książki autorki.

  • Aleksandra Gratka

    Biografia, którą czyta się jak najlepszą powieść, co jest zasługą i bohatera, i autorki. Boy Żeleński był człowiekiem-orkiestrą. Lekarz, społecznik, tłumacz, pisarz. Praktyka w szpitalach, czy raczej "wzloty i upadki pediatry", akcja Kropla Mleka, a potem Poradnia Świadomego Macierzyństwa. Burzliwe życie prywatne, z jednej strony małżeństwo z młodziutką Zosią Pareńską ("Tadzio jest tak ponury w tem swojem szczęściu..."), z drugiej tabuny aktoreczek, fascynacja Dagny Przybyszewską, o Irenie Krzywickiej nie zapominając. Musiał Żeleński roztaczać szczególny magnetyzm, który przysłaniał nieprzyjemnie wysoki głos i kłopoty z nogą - pokłosie pewnej choroby przebytej w młodości. Monika Śliwińska dużo miejsca poświęca twórczości Boya - są tu i Zielony Balonik, i "Słówka", i publicystyka. Olbrzymi rozrzut gatunkowy i tematyczny, który robił wrażenie rozdrabniania się Boya i który sprawił, że Żeleński, ku własnemu żalowi, nie był traktowany jak pełnoprawny pisarz. Elementy dotyczące tłumaczeń Boya są tu również rozważaniem na temat tego, na ile tłumacz ma prawo ingerować w oryginał, czy wierność musi górować ponad sensem, skoro Boy mknął "cienką linią pomiędzy wiernością a niewiernością". Bardzo mnie zainteresowały postulaty Żeleńskiego (w kontekście twórczości Mickiewicza), by nie oddzielać dzieł od biografii - i cała burza z tym związana. Zresztą burze wywoływał Boy chcąc i nie chcąc, ponieważ jego poglądy dotyczące małżeństw, homoseksualistów i regulacji urodzeń budziły furię środowisk endeckich i katolickich. Najwspanialszą i najsmutniejszą jest tu końcowa element książki. Pobyt Żeleńskiego we Lwowie, okropne insynuacje Jacka Trznadla, wreszcie egzekucja i to, co po niej. Szczególnie to, co po niej! Cudownie autorka ważyła emocje, które i w niej na pewno były. Dużo subtelności w opisie końca Żeleńskiego, zdania, które chwytają za gardło. Ostatnie strony przepłakałam. Bardzo to rzetelna biografia, opatrzona wieloma przypisami, pełna zdjęć, cytatów, smaczków i świadectw epoki, która minęła. Napisana tak, że nawet jeśli ktoś średnio jest zainteresowany bohaterem, przepadnie w tej historii od pierwszych stron.