Kresowa Atlantyda. Tom 8. Historia i mitologia miast kresowych okładka

Średnia Ocena:


Kresowa Atlantyda. Tom 8. Historia i mitologia miast kresowych

W ósmym tomie „Kresowej Atlantydy” profesor Stanisław Nicieja zaprasza do wyprawy na Wołyń. Ukazuje niezwykłość stolicy Wołynia – Łucka i odkrywa nieznane karty i ludzi tego miasta. Młodość tam spędzili m.in. wybitni polscy aktorzy – Barbara Krafftówna, Szymon Szurmiej i Mieczysław Pawlikowski. W nieodległym Mylsku było gniazdo rodowe idealnej polskiej piosenkarki big-beatowej – Heleny Majdaniec.  Twórca skupia się na kulturze polskiej na Wołyniu i własną narrację ilustruje znakomitymi, unikatowymi fotografiami, po raz pierwszy wprowadzonymi do obiegu. Pisze o pochodzących z Wołynia wybitnych architektach, muzykach, malarzach czy pisarzach. Przedstawia historię wołyńskich miasteczek, m.in. Kiwerc – skąd pochodził wybitny publicysta Zbigniew Załuski i pisarka Gabriela Zapolska. Ukazuje Hołoby i Zofiówkę, z którą wiąże się legendarny musical „Skrzypek na dachu”. Twórca pisze też o Przebrażu – warownym obozie, w którym 20 tysięcy Polaków obroniło się przed zmasowanymi atakami ukraińskich nacjonalistów. Pisze również o miasteczku Kołki, które było bastionem antypolskiej akcji banderowców.

Szczegóły
Tytuł Kresowa Atlantyda. Tom 8. Historia i mitologia miast kresowych
Autor: Nicieja Stanisław Sławomir
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo MS
Rok wydania: 2016
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Kresowa Atlantyda. Tom 8. Historia i mitologia miast kresowych w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Kresowa Atlantyda. Tom 8. Historia i mitologia miast kresowych PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Jacek Dubis

    Zalecam książke prof. Stanisława Nicieji opowiadajacą o histori miejscowości kresowych, które przez stulecia należały do państwa polskiego, a po 1945 roku, w wyniku traktatów naszych "sojuszników" straciliśmy. Prześliczny opis miejsc, ludzi, wydarzeń, legend, anegdot i wspomnień, wraz ze zdjęciami, wprowadza czytelnika w bezpowrotnie utracony świat naszych ziem kresowych. Jest to juz ósmy tom tej serii, która powinna wejść do kanonu naszych domowych biblioteczek, a być może i lektur szkolnych. Panie Profesorze czekam na kolejne tomy, ponieważ czyta się je nie jednym tchem, lecz niemal na bezdechu.