Kontrakt wojewódzki okładka

Średnia Ocena:


Kontrakt wojewódzki

Administracja publiczna wciąż zmienia się i rozwija. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, m.in. gospodarczymi, społecznymi, kulturowymi, czy politycznymi. Pojawiają się nowe zagadnienia, problemy, które wymuszają wypracowanie innych od dotychczasowych instrumentów ich realizacji. Jednym z takich instrumentów jest kontrakt wojewódzki, który jest nową, dwustronną formą działania administracji publicznej, stosowaną w określonym obszarze polityki rozwojowej na terenie jednostki samorządu terytorialnego, jaką jest region. Autorka dokonała analizy kontraktu wojewódzkiego, nie pomijając takich pojęć, jak region, do którego kierowane są środki funduszy strukturalnych UE, regionalizm czy regionalizacja. Kontrakt jest bowiem instrumentem związanym właśnie z regionem, realizującym cele polityki rozwoju, zarówno krajowej, jak i unijnej. Kontrakt wojewódzki jako instrument polityki regionalnej został pierwotnie uregulowany ustawą z 5.6.1990 r. o samorządzie województwa a także ustawą z 12.5.2000 r. o zasadach wspierania rozwoju regionalnego. Dodatkowo kontrakty ukształtowały tzw. akty planistyczne – Narodowy Plan Rozwoju i Narodowa Strategia Rozwoju Regionalnego. Obecnie obowiązują dwie ustawy dotyczące kontraktu – ustawa z 24.5.2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju a także ustawa z 6.12.2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Autorka dokonała analizy kontraktu wojewódzkiego nie tylko na podstawie przepisów wymienionych ustaw, lecz także rozporządzenia z 22.2.2005 r. w sprawie wzoru kontraktu wojewódzkiego a także wniosku zarządu województwa o przyznanie środków na realizację regionalnych programów operacyjnych. Żeby ukazać, jak ewoluował kontrakt od czasu, gdy pojawił się jako instrument rozwoju regionalnego, podjęła także próbę analizy Kontraktu Regionalnego dla Województwa Katowickiego. Analiza poszczególnych fragmentów kontraktu wojewódzkiego, jego cech a także sposobu nawiązywania i rozwiązywania, a także ewentualnych trybów postępowania sądowego, które mogą pojawić się w związku z wykonywaniem kontraktu, pomogła w określeniu nie tylko charakteru prawnego, lecz i przydatności w realizacji polityki regionalnej i wykorzystaniu funduszy strukturalnych. Rozważania te dały podstawę do wyodrębnienia cech charakterystycznych dla kontraktu wojewódzkiego, co pozwoliło na porównanie z innymi dwustronnymi, prawnymi formami działania administracji. Żeby określić charakter prawny kontraktu, Autorka porównała go do innych, nierzadko stosowanych, dwustronnych form działania administracji publicznej – porozumienia administracyjnego, umowy administracyjnej a także umowy cywilnoprawnej. W pracy uwzględniono stan prawny na dzień 31.12.2011 r.

Szczegóły
Tytuł Kontrakt wojewódzki
Autor: Cybulska Renata
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Rok wydania: 2012
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Kontrakt wojewódzki w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Kontrakt wojewódzki PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.