Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Takiej książki o Afryce jeszcze nie czytaliście. Nie znajdziecie w niej standardowego zestawu „prawdziwie afrykańskich tematów” podanych gładko przez nieustraszonego reportera. To specjalna mieszanka gatunków: wspomnień, reportażu i sagi rodzinnej napisana przez Kenijczyka, który krok po kroku odsłania przed nami własny świat. W tej porywającej, gęstej opowieści dzieje autora i jego rodziny splatają się z dziejami całego regionu - Kenii, Ugandy, Rwandy i RPA. Afryka widziana oczami Wainainy to wyjątkowy tygiel różnorodnych kultur i języków, kontynent pełen paradoksów i wewnętrznych sprzeczności, w którym polityka ma kolosalny wpływ na życie pojedynczych ludzi i rodzin. Wraz z autorem poznajemy codzienność mieszkańców Kenii, lecz również i RPA wyzwalającej się właśnie z apartheidu, jedziemy z nim do Ugandy, Nigerii, Ghany i Togo.Wainaina ma fantastyczny zmysł obserwacji i mądrala językowy, dzięki którym każde, nawet najdrobniejsze wydarzenie (jak choćby wizyta na targu czy rozmowa z pracowniczką lotniska) pod jego piórem nabiera jędrności i staje się kluczem do zrozumienia skomplikowanego afrykańskiego świata. Jego opowiadanie daje nie tylko wgląd w rzeczywistość społeczną i polityczną części Afryki Wschodniej, jest także – a może przede wszystkim – pasjonującą czytelniczą przygodą. Wainaina pisze niebanalnie, z nerwem, dowcipem i stylistyczną odwagą, jakiej mógłby mu pozazdrościć niejeden poeta. Po przeczytaniu tej książki chyba inaczej spojrzycie na Afrykę, Afrykanów, a może i na samych siebie.Binyavanga Wainaina (ur. 1971) kenijski pisarz, reporter i intelektualista, założyciel pisma literackiego „Kwani?” („Bo co?”), twórca znanego tekstu „Jak pisać o Afryce” („W swoim tekście traktuj Afrykę jakby była jednym krajem. Jest gorąca i pylista, porośnięta trawami i pełna potężnych stad zwierząt a także wysokich, chudych, głodujących ludzi (…)”). W 2001 roku zdobył nagrodę Cain Prize for African Writing, o której ciekawie pisze w książce.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Kiedyś o Tym Miejscu Napiszę |
Autor: | Binyavanga Wainaina |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Karakter |
Rok wydania: | 2014 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Jest to historia życia autora, Kenijczyka, który postanowił je nam przedstawić. Binyavanga pisze łatwo i nieformalnie o własnej rodzinie, dzieciństwie, dorastaniu w państwach afrykańskich. Jest to swego rodzaju reportaż z fragmentami życiorysu, przez co książka ebook staje się niesamowicie wiarygodna dla odbiorcy. Twórca sprawia, że zaczynamy zupełnie inaczej spoglądać na Afrykę, tzn. przez pryzmat społeczeństwa i jego kulturę. Idealna książka, polecam!!!
Twórca zadziwia swoim nieprzeciętnym metodą narracji, który pozbawiony jest wszelkich znamion patosu i przesadnych środków stylistycznych. Binyavanga pisze w sposób prosty, wręcz przyziemny i nieformalny, a zarazem niezwykle obrazotwórczy. W swoim przekazie do czytelnika jest absolutnie szczery. Bardzo interesująca lektura.
Wspomnienia Binyavanga Wainaina to lektura obowiązkowa dla każdego, kogo pojęcie o Afryce kończy się na słoniach, żyrafach i głodujących tubylcach. Twórca dzięki niesamowicie żywemu i barwnemu językowi pozwala się nam zanurzyć w rzeczywistości afrykańskiej, tej nieco mniej oczywistej i nierzadko nie dostrzeganej przez Europejczyków. Niecodzienne połączenie reporterskich spostrzeżeń z osobistymi wspomnieniami daje w rezultacie tekst nie tylko wiarygodny (choć równocześnie subiektywny – niestety, tego w tym przypadku uniknąć się nie da), lecz też wyjątkowo ciekawy i zmuszający do odrobiny refleksji. Warto go porównać z relacjami z wypraw autorstwa ‘białych’ podróżników i zastanowić się, który z zaprezentowanych w nich obrazów Afryki w większym stopniu odzwierciedla rzeczywistość. Myślę, że odpowiedź będzie oczywista.
Pisarz nie boi się poruszać niełatwych spraw rodzinnych, ani wyciągać na wierzch własnych najintymniejszych sekretów. Wszystko to razem sprawia, że między autorem a odbiorcom zaczyna wytwarzać się specyficzny rodzaj relacji. Mi się książka ebook bardzo podobała, to szczera i bardzo niezła lektura, której przeczytanie bardzo polecam.
Takiej książki o Afryce jeszcze nie miałek okazji przeczytać. Kąt pod jakim twórca omawia ten kontynent i poszczególne kraje zróbił na mnie naprawdę ogromne wrażenie. Po przeczytaniu tej książki ma się zupełnie inne spojrzenie na Afrykę a w szczególności na ludzi tam mieszkających. Zalecam serdecznie jeśli ktoś był w Afryce albo chce tam pojechać.
Czytałam już niejedną książkę o Afryce, więc wiem dosyć sporo. Lecz od kogo można dowiedzieć się samych detali jeśli nie od Kenijczyka z krwi i kości? "Kiedyś o tym miejscu napiszę" to książka, która otwiera przed nami całą Afrykę, jej społeczeństwo, kulturę, pozwalając wniknąć w miejsca, do których żaden podróżnik nie ma dostępu. Polecam!
Kocham książki reportażowe, a Afryka ma specjalne miejsce w moim sercu. Dlatego cieszę się, że ta idealna lektura trafia w ręce polskiego czytelnika. Warto zamówić, gdyż książka ebook napisana jest przez rodowitego Kenijczyka. O książce pdf słyszałam dużo pozytywnych opinii, dlatego nie mogę się doczekać premiery.
Bedzie to moje pierwszy spotkanie z Binyavangiem Wainainą i jego twórczością. Z racji tego, ze połykam wszelkiego rodzaju reportaże z chęcią sięgnę także po debiut pisarza - "Kiedyś o Tym Miejscu Napiszę". Zainteresowała mnie szalenie tematyka a także czas opisanych wydarzeń. Modernizowana Afryka kojarzy mi się raczej negatywnie. Zobaczymy zatem!