Jakuck. Słownik miejsca okładka

Średnia Ocena:


Jakuck. Słownik miejsca

Edward Piekarski, zesłany na Syberię w 1888 roku, spisał pierwszy słownik języka jakuckiego. Wacław Sieroszewski na Syberię trafił dziesięć lat wcześniej, a owocem wieloletniego zesłania jest wybitne dzieło etnograficzne Dwanaście lat w państwie Jakutów. Michał Ebooków pojechał do Jakucji z swojej woli. Podążając śladem swych dużych poprzedników, przemierzył tę rozległą, białą krainę, zafascynowany zwyczajami i mową jej mieszkańców.Jakucję, kraj o powierzchni dziewięć razy większej od Polski, zamieszkuje niespełna milion osób. Zima trwa przez większą element roku, więc określeń dla różnorakich rodzajów śniegu i mrozu jest bez liku, a chłód bywa tak dotkliwy, że w języku Jakutów sympatycznego Dziadka Mroza zastąpił Byk Zima.Odmieniając jakuckie słowa przez polskie przypadki, Ebooków pisze swoistą gramatykę tych odległych, a przecież najbliższych nam, śnieżnych przestrzeni.

Szczegóły
Tytuł Jakuck. Słownik miejsca
Autor: Książek Michał
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Rok wydania: 2013
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Jakuck. Słownik miejsca w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Jakuck. Słownik miejsca PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • gildor

    Jest to idealny debiut tego autora, idealny reportaż. Żywy jeśli chodzi o współczesność i ciekawy jeśli chodzi o historię i udział naszych rodaków w zapisie i dokumentowaniu tej oryginalnej syberyjskiej kultury i obyczajowości.

  • kulamdalej

    Ładny reportaż o bardzo zimnym miejscu na ziemi. Pisana bardzo ładnym językiem.

  • blizna

    Za mało, dramatycznie za mało twórca o Jakucji przeczytał i czuć to pomiędzy wierszami. Książka ebook mocno nierówna. Opisy zimna - fakt poetyckie, lecz w końcu nużące. Przerost formy ponad treścią i brak celu w którym zmierza treść - przypadek? nasunęło się to piszę? Plus za badania lingwistyczne.

  • Blanka Nowak

    Jakucja wydawała mi się zawsze fascynująca ze względu na własne położewnie i klimat. Jak to możliwe, że można żyć w takim zimnie i że można się do tego przyzwyczaić.. Michał Ebooków idealnie przybliża ten tak mało słynny i nieprzyjazny dla człowieka region. I mimo że nie przepadam za zimnem, w ten reportaż zagłębiłam się z wielkim zainteresowaniem.

  • Ekspert Empiku

    Nie zdarzyło mi się jeszcze, żebym zmarzł od samych opisów zimna w książce. Michał Ebooków w bardzo realistyczny sposób przedstawia warunki, w jakich dane mu było spędzić kawałek własnego życia. Czy można zwyczajnie działać w miejscu, gdzie temperatura spada do mniej niż minus 40-tu stopni Celsjusza? Jak działa skostniałe miasto spowite gęstą mgłą? W jaki sposób Jakuci radzą sobie z wszechobecnym zimnem? Nie wyobrażam sobie, nawet przez chwilę, życia w takim miejscu. Tam jednak życie toczy się w najlepsze. "Jakuck" Książka ebook to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak sobie radzić w ekstremalnym zimnie.Adam Homulicki, empik Poznań

  • Ewa Wyżlic

    Kto by pomyślał, że kształty, zabudowa przestrzeni otaczające człowieka mogą być dla niego tak istotne. A właściwie jak dotkliwy jest ich brak. O tym na swojej skórze przekonał się Michał Książek. Jego doświadczenie pokazuje, że nawet nieurodziwe bryły blokowisk stolicy Jakucji mogą mieć zbawienny wpływ dla ludzkiej psychiki, zmęczonej widokiem niekończącej się i nie naruszonej śladem ludzkiej działalności przestrzeni - PUSTKI.Ale współczesny Jakuck to nie tylko blokowiska, choć do tego mogą doprowadzić działania jego władz. Twórca odkrywa jednak przed nami to co pozostało z dawnej stolicy. “Uśmiechające się” dieriewiaszki, dekoracyjne naliczniki, a przede wszystkim fascynujące opowieści przekradające się ulicami, które Ebooków umiejętnie wyłapuje.To samo dotyczy niekończącej się przestrzeni. Przemierzamy ją z pisarzem, poznając nie tylko geografię regionu, lecz i ludzkie historie, zdawałoby się na terenie dla człowieka niedostępnym…

  • Poczytajka

    Jakucja jest krainą przestrzeni. Mimo, iż powierzchniowo jest dziesięć razy większa od Polski, jest aż czterdziestokrotnie słabiej zaludniona. Jakuci skupieni są w miastach i w ich okolicy, a ogromne połacie Republiki Sacha znajdujące się daleko od miast pozostają niezamieszkane. Zatem - pustka. I mróz, dochodzący do pięćdziesięciu stopni poniżej zera. Do tego mgła, pluskwy, niepokojący wskaźnik samobójstw wśród dzieci i zamarznięte psy na ulicach Jaucka. Przygnębiający to obraz, jednak jest w nim coś fascynującego, magnetyzującego, zapraszającego do zgłębienia realiów życia w tak nieprzyjaznym środowisku.Jakuck Michała Książka ebook przypomina plecionkę, która łączy fragmenty pozornie niepasujące do siebie. Poprzez wielopłaszczyznowe ujęcie tematu a także spojrzenie na Republikę Sacha przez pryzmat języka jakuckiego Książkowi udało się stworzyć reportaż wnikliwy i barwny, mimo wszechobecnej szarości mgły i smogu.

  • Michał

    Temperatura -30 stopni Celsjusza sprawia, że nie pragniesz wystawić koniuszka palca za drzwi ciepłego domu? Jeśli tak, nie czytaj tej książki, nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak lubisz nieludzkie temperatury, a zamarzające ciało nie jest Ci straszne, koniecznie ją kup. Samo czytanie wywołuje gęsią skórkę na całym ciele. Oryginalny opis Jakucka pobudza wyobraźnię, podsuwa tysiąc określeń na niewyobrażalny mróz, fascynuje i przeraża zarazem. Cząstka Syberii złapana w nad 200 stronach.

  • Taro

    Bardzo chciałbym móc podróżować po całym świecie, a najlepiej do takich miejsc, gdzie ciężko jest spotkać ludzi. Dzięki tej książce pdf po części mogę przenieść się do miejsc, do których nikt z swojej woli specjalnie by się nie zapuszczał. Dodatkowo książka ebook napisana jest tak rewelacyjnie, że czasem mnie przechodziły zimne dreszcze i czułem się jakbym tam był. Zalecam z całego serca każdemu włóczykijowi.

  • Margerytka

    Określenie tego reportażu dobrym byłoby hipokryzją z mojej strony. Ta książka ebook jest po prostu mądra i fascynująca w własnej prostocie. Ebooków odwalił kawał dobrej roboty. Własną fascynację Jakucją przelał na papier tak świetnie, że z kartki na kartkę ma się coraz większą ochotę rzucić wszystko i pojechać jego śladem, mimo, że życie na Syberii do prostych nie należy. Książka ebook zaraża.

  • PaWeŁ

    FE NO ME NAL NA ! W swoim życiu przeczytałem tysiące reportaży, tych lepszych i tych gorszych, tysiące przewodników, ebooków dużych podróżników i poszukiwaczy, lecz pierwszy raz spotykam się z takim kąskiem. Perfekcyjny opis Syberii, tysiące określeń dla morderczego mrozu, Jakuckie zwroty,rozbudowane opisy. Żałuję braku zdjęć, lecz mimo wszystko mocne 5.

  • Alicja Kurek

    Do tej pory Jakuck był dla mnie miejsce zsyłek. Od czasu przeczytania tej książki to kraina zimna, lodowata gdzie rządzi Byk Zima, kraina cudowna i zarazem straszna, wielka i wyludniona... to miejsce gdzie tylko najtwardsi mogą przetrwać. Ebooków pięknie maluje słowem Jakuck, jego historię i kulturę mieszkańców. Jestem oczarowana!

  • Nuka

    Książka ebook w znacznej mierze jest poświęcona zesłańcom, szczególnie Wacławowi Sieroszewskiemu. Twórca bardzo skupia się też na historii miasta i samym języku. Z ksiązki można dużo dowiedzieć sie o Jakutach, lecz trochę zabrakło mi opisów ich codzienności np. tego, jak spędzają najzimniejsze zimy na ziemi...