Interfejs dla osób z dysfunkcją wzroku. Model kognitywny i przykład dobrej praktyki okładka

Średnia Ocena:


Interfejs dla osób z dysfunkcją wzroku. Model kognitywny i przykład dobrej praktyki

Kłopot interfejsu dla osób z różnego typu dysfunkcjami jest badany od lat. Powstało dużo reguł, heurystyk i zaleceń dotyczących zwłaszcza interfejsu WWW. Punktem odniesienia musi być w tym wypadku obejmujący różnorakie dysfunkcje i wciąż aktualizowany zbiór zaleceń odnośnie do jego budowy: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG2). Osoby z dysfunkcją wzroku są skazane głównie na percepcję słuchową, zatem przygotowany dla nich interfejs użytkownika musi być tekstem. Autorzy sądzą, że zalecenia WCAG2 staną się bardziej zrozumiałe dla programistów i projektantów, kiedy poznają oni kognitywne mechanizmy przetwarzania informacji językowej. Leżą one bowiem u podstaw WCAG2, jednak sam standard ich nie omawia. Założenie to zdecydowało o kształcie niniejszej książki. Osobne epizody poświęcono w niej opisowi procesów percepcji i uwagi, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów przetwarzania informacji językowej; omówieniu struktur i relacji semantycznych, tworzących w ludzkim umyśle sieć semantyczną; analizie zaleceń WCAG2, zwłaszcza tych odnoszących się do dysfunkcji wzroku; wreszcie praktycznemu zastosowaniu zasad i zaleceń sformułowanych w trzech pierwszych rozdziałach. Autorzy przyjmują, że interfejs dla osób z dysfunkcją wzroku to przypadek szczególny, uwypuklający wszystkie kłopoty związane z projektowaniem interfejsu użytkownika. Uważają więc, że wiedza o mechanizmach poznawczych i komunikacyjnych człowieka pozwoli programistom i projektantom na świadome konstruowanie tzw. interfejsu intuicyjnego. Dołączona do książki płyta CD zawiera próbkę interfejsu użytkownika a także wypowiedzi osób z dysfunkcją wzroku, które korzystały z interfejsu za pomocą czytnika ekranu.

Szczegóły
Tytuł Interfejs dla osób z dysfunkcją wzroku. Model kognitywny i przykład dobrej praktyki
Autor: Opracowanie zbiorowe
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Interfejs dla osób z dysfunkcją wzroku. Model kognitywny i przykład dobrej praktyki w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Interfejs dla osób z dysfunkcją wzroku. Model kognitywny i przykład dobrej praktyki PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Agnieszka Siedlczyńska

    Pisana rzeczowym mową pozycja, opisująca w skrótowy, lecz konkretny sposób zagadnienia dotyczące percepcji, struktur semantycznych a także badań z obszaru tej tematyki, jakie zostały do tej pory przeprowadzone. Autorzy opisują także wyzwania projektowe dla serwisów internetowych, w kontekście osób z dysfunkcją wzroku i proponują rozwiązania. Warto zapoznać się, szczególnie ze względu na opisywane od naukowej strony podstawy zjawiska percepcji wzrokowej i słuchowej.