Informacja. Bit, wszechświat, rewolucja okładka

Średnia Ocena:


Informacja. Bit, wszechświat, rewolucja

Wszyscy żyjemy w epoce informacji, lecz co to tak naprawdę znaczy?Każda epoka ma własną cechę szczególną. Żyjemy w wieku „informacji”, tak jak nasi przodkowie żyli w wieku „pary”, „żelaza” czy choćby „kamienia łupanego”. Prosto powiedzieć, czym jest „para” albo „żelazo”, lecz czym właściwie jest „informacja”? Na to zapytanie odpowiada słynny popularyzator nauki i twórca bestsellerów James Gleick. Jego najwieższa książka ebook to doskonała lektura, która wciąga nawet bardziej niż słynne polskiemu czytelnikowi Chaos, Szybciej i Geniusz.Informacja to podróż przez wieki sięgająca najdawniejszych czasów, kiedy każda myśl równie dynamicznie rodziła się i odchodziła w zapomnienie. Gleick prowadzi czytelnika od pierwszych systemów komunikacyjnych, takich jak tam-tamy czy telegraf optyczny, przez niezwykłość wynalazku tak powszechnego jak układ alfabetyczny po telegraf, elektryczny przesył sygnałów, i oszałamiający rozwój kryptografii w XX wieku. Przybliża sylwetki częstokroć zapomnianych geniuszy, odpowiedzialnych za to, jak rozumiemy dziś informację i jak się nią posługujemy.W końcu dociera do czasów nam współczesnych, gdy każda informacja znajduje się na wyciągnięcie ręki. Czasów, kiedy wszyscy bezwiednie staliśmy się ekspertami od wszystkiego, a jednocześnie ofiarami nieprzerwanego zalewu informacji.

Szczegóły
Tytuł Informacja. Bit, wszechświat, rewolucja
Autor: Gleick James
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2012
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Informacja. Bit, wszechświat, rewolucja w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Informacja. Bit, wszechświat, rewolucja PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • szyszka

    Ja zatytułowałabym tę książkę „Komunikacja”. Ponieważ to nie sama „informacja” jest jej główną bohaterką, lecz sposób, w jaki ludzie sobie ją przekazują. Komunikowanie się jest jedną z największych potrzeb człowieka. Potrzeba kontaktu i przekazu informacji stoi za tym, że wytworzyły się języki. A także za całą współczesną technologią – w końcu internet jest olbrzymią kopalnią wiedzy (w której jednak trzeba umieć się poruszać) i najsprawniejszym środkiem komunikacji. Potrzeba „rozmowy”, nawet jeśli tylko symbolicznej, ujawnia się choćby i w tym, że wysłaliśmy w kosmos płytę z zapisem różnych danych, które mogą ułatwić nam ewentualną komunikację z obcymi. Interesujących przykładów możnaby mnożyć, a ich olbrzymią ilość znaleźć można w dziele Gleicka.

  • LeoniMa

    Tytuł „Informacja” nie nawiązuje w 100% do treści książki. Moim zdaniem lepszy tytuł to „Kod”, bowiem cała książka ebook śledzi dzieje kodów, czy raczej znaków i symbolów, których używali ludzie, żeby ich słowa i myśli przetrwały dłużej niż tylko te kilka sekund, podczas których brzmią. Opasła praca Jamesa Gleicka bez wchodzenia w techniczne szczegóły omawia procesy wdrażania świeżych systemów komunikacji, jak np. telegraf i kod Morse'a, telefon i jego szumiące początki. Dla mnie największym zaskoczeniem były epizody poświęcone DNA. Jakby nie spoglądać jest to najbardziej rozpowszechniony kod na świecie, jednak sięgając po tę książkę raczej nastawiałam się na bity, systemy binarne, więc tematy bardziej związane z informatyką. Także zdecydowanie polecam, może Was również czymś mile zaskoczy.

  • Zuzka

    Książka ebook bardzo skrupulatnie opracowana, a przy tym nieźle się ją czyta. Może służyć jako źródło do badań naukowych, a także warto ją zaproponować czytelnikom, którzy pragną zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość a także jak doszło do tego, że żyjemy w tzw. epoce informacji. J. Gleick omawia z pasją nowe wynalazki technologiczne ich największych twórców i naukowców, nie szczędząc przy tym uwag i wartościowych refleksji. Godne polecenia.