Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Po blisko stu latach nieobecności obserwujemy tryumfalny powrót brody. Spada sprzedaż maszynek do golenia, otwierają się dawno zapomniane barber shopy, a troska o piękną brodę to podstawowy obowiązek naprawdę stylowego mężczyzny. Wodzowie, wojownicy, rewolucjoniści i hipsterzy – zarost zawsze jest deklaracją tego, kim mężczyźni są i co pragną osiągnąć. Christopher Oldstone-Moore barwnie przedstawia niezwykłą historię zarostu. To fascynująca opowiadanie o odwiecznym konflikcie brody i brzytwy w potyczce o męskie oblicze. Ponieważ zarost albo jego brak to coś więcej niż tylko poranny zabieg przed lustrem – to sygnał, jaki wzorzec męskości wybieramy. Zarost pozwala facetowi zaznaczyć własną pozycję, wyrazić osobowość i daje poczucie wolności. Od najdawniejszych czasów poprzez Chrystusa, księcia Alberta, Che Guevarę i Johna Lennona do Davida Beckhama – przed wami zaskakujące losy brody!
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu |
Autor: | Oldstone-Moore Christopher |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Społeczny Instytut Wydawniczy Znak |
Rok wydania: | 2017 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Do tej pory zdobiący męską twarz zarost nie skłaniał mnie do głębszej refleksji, broda w mojej świadomości istniała o ile ktoś ją zapuścił albo nie istniała, jeśli ktoś ją zgolił (albo nigdy nie wyhodował). Nie zastanawiałam się dlaczego tylko nasz gatunek może pochwalić się specyficznym zarostem na twarzy i skąd tyle szumu wokół, stale mającej się całkiem nieźle, mody na „drwala”. Kompletnie nie miałam więc pojęcia o czym mógł w własnej książce pdf pisać Christopher Oldstone-Moore i dlaczego jest tego aż tyle – ponieważ niemal 500 stron! Zanim zaczęłam czytać postanowiłam więc zrobić mały rekonesans w internetowych czeluściach. Trafiając na kolejne „brodowe” blogi”: Brodaty Blog, Męskie Zacięcie, Czarnobrody, Pan Broda, uświadomiłam sobie jakim jestem ignorantem i jak mało wiem o świecie. Nie tracąc więcej czasu, jak najszybciej zabrałam się więc do czytania.
Golić się czy nie golić, oto jest pytanie. Na to zapytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Christopher Oldstone-Moore odnalazł doskonały moment na opublikowanie własnej książki, o wdzięcznym tytule "Historia brody".Bowiem broda przechodzi własny renesans, a brodacze mogą korzystać z panującej mody na brody. Jak grzyby po deszczu wyrastają teraz na każdej ulicy barbershop'y, powstają kosmetyki do pielęgnacji brody, nawet gazetki reklamowe są pełne brodaczy. Czy sława zyskały dopiero teraz? Otóż nie. Twórca książki "Historia brody", zabiera nas w podróż w okresie śladami męskiego zarostu, bądź jego braku. Przedstawia on wybrane postacie z historii świata, które to miały wpływ na popularyzację danego typu zarostu. Jak będziecie mogli zauważyć, są to zawsze osoby znaczące dla historii świata, władcy, filozofowie, artyści. Nie ma się czemu dziwić, gdyż to oni kreowali opinię ludności. Dzieje brody były dość burzliwe. Raz były wymogiem, a innym razem przejawem hańby. Christopher Moore dość dokładnie opisuje dany przypadek, czy jak kto woli postać. Mamy nakreślony zarys ówcześnie panującej mody czy obyczajów, a następnie skrupulatnie omówiony owy przykład. Taki sposób przedstawienie wynika, z dość nikłej ilości źródeł historycznych mówiących o męskim zaroście. Brakuje mi tam jednak paru informacji, do których mamy dostęp, a są opisywane dość lakonicznie. Jednak stworzenie dokładnego kompednium wiedzy historycznej dotyczącej brody, byłoby nie tylko mozolne i czasochłonne, lecz też nużące dla przeciętnego czytelnika. Należy docenić autora, za jego olbrzymi wkład pracy w książkę, którą z cała pewnością można nazwać rozprawą historyczną. Mnóstwo przypisów, nieźle opracowany materiał źródłowy. Książka ebook jest napisana mową przystępnym dla każdego, moim zdaniem prosta w odbiorze. Podzielona jest na epizody odpowiadające epokom literackim, a każda wybrana postać, jest jednym z najistotniejszych reprezentantów danego okresu. Książkę mogę polecić każdemu brodaczowi a także miłośnikowi historii.
Bardzo rzetelna pod wobec faktograficznym pozycja, która opisuje wyjątkowo ciekawy wątek męskiego zarostu. Nie miałam pojęcia, że z posiadaniem brody wiąże się tak bogata historia i filozofia. Do tej pory, kiedy patrzyłam na mojego chłopaka, czy jakiegokolwiek mężczyznę, to zadawałam sobie pytanie, czy lepiej wygląda z zarostem, czy bez? Teraz będę się zastanawiać, co skłoniło go do tego, żeby brodę posiadać i czy ewentualna odpowiedź (jeżeli ośmielę się zapytać) pokryje się z tezami autora książki. „Historia brody” to pozycja, którą powinien przeczytać każdy, kto chociaż trochę interesuje się modą i fryzjerstwem. Spodoba się także osobom, które po prostu lubią wiedzieć więcej na każdy temat.
Kto by pomyślał, że męska broda może być dobrym tematem na książkę? A jednak! Okazuje się, że zarost to nie tylko włosy, które mężczyźni golą albo nie. Od najdawniejszych czasów mężczyźni za pomocą brody manifestowali przynależność do pewnych grup społecznych. Niegdyś broda była środkiem do zaznaczenia własnej pozycji społecznej, a z czasem nieustanna się metodą na podkreślenie własnego stylu. Książka ebook napisana jest w sposób bardzo przystępny. Historyczno – socjologiczne dywagacje nie męczą czytelnika, choć osoby z zacięciem socjologicznym odnajdą w lekturze większą przyjemność. Nie sposób również się znudzić tematem, ponieważ w każdej epoce mężczyźni zupełnie inaczej obchodzili się ze swoim zarostem. Warto sięgnąć po ten tytuł choćby tylko dlatego, że dotyczy tak ciekawej i niespotykanej w literaturze tematyki. Poza tym twórca analizuje efekty badań i podaje jasną odpowiedź na zadawane od wieków pytanie: Czy dziewczynom bardziej podoba się bujna broda, kilkudniowy zarost, czy może zupełny jego brak?
Tytuł książki wskazuje, a choćby sugeruje, że tematem przewodnim książki będzie broda. Ja po przeczytaniu książki nie mam takiego wrażenia. Czytając miałam wątpliwości czy to ja nie byłam w stanie zauważyć tytułowej brody czy to twórca zagubił sugerowany, główny temat męskiego zarostu w postaci brody. Mówi się, że nie ocenia się książki po okładce, mnie doświadczenie uczy by nie oceniać książki przed przeczytaniem pierwszych 100 stron. Dlatego dotrwałam, i przeczytałam książkę do końca. A tam dostałam odpowiedź na moje wątpliwości. Na końcu książki twórca pisze, że jednym z celów książki była „ chęć przyjrzenia się wyjątkowym i fascynującym dziejom ludzi z historii zachodniej cywilizacji”. A dopiero później pisze iż kolejnym celem była chęć poznania historii męskiego zarostu. I właśnie takie wrażenie odniosłam podczas czytania. Iż jest to bardziej lektura szeroko ujętej historii społecznej, a dopiero później historia męskiego zarostu. Są fragmenty, zwłaszcza w drugiej części książki gdzie faktycznie czułam iż dostaję na kartach książki to do czego nawołuje tytuł a mianowicie historię męskiego zarostu. Lecz czasami odniosłam wrażenie, że twórca chciał zapoznać nas z tyloma szczegółami z historii cywilizacji zachodniej, że zrobiło się za mało miejsca dla tematu przewodniego, brody. A temat okazuje się faktycznie ciekawy. Jak twórca wskazuje wielu z nas myśli, że przystojny zarost to kwestia po prostu zmieniających się trendów w modzie. A to nic bardziej mylnego. Przystojny zarost czy również jego brak odzwierciedlały męskie oblicze w wciąż zmieniających się warunkach politycznych, gospodarczych czy rodzinnych społeczeństwa. Zmieniające się trendy w obliczu męskiego zarostu zawsze oznaczały przemiany w danym czasie historii. Temat zarostu jest i był na tyle ciekawy, iż ku memu zdziwieniu był przedmiotem wielu rozważań czy wręcz poważnych opracowań naukowych. Przystojny zarost miał tak ogromne znaczenie dla właściciela a także dla otoczenia, iż był wskazany albo zakazany przez normy społeczne, a nawet normy prawne. Był przedmiotem zawiłych batalii sądowych pomiędzy pracownikami a pracodawcą. Okazuje się, że wąsy potrafiły przeszkodzić ich właścicielowi uzyskać stanowisko prezydenta. Sięgając po lekturę spodziewałam się raczej lekkiego podejścia do tematu. Natomiast książka ebook ta jest dobrym lecz bardzo szczegółowym studium na temat płci, męskości, jej znaczenia w trakcie przeobrażeń społecznych i historycznych.
W ostatnim okresie obserwujemy zaskakujący powrót brody ;-) Zarost na twarzy faceta staje się coraz bardziej popularny. Słynne marki i duże koncerny odnotowują nawet spadki przy sprzedaży m.in. maszynek do golenia, żeli i pianek. Otwierają się barber shopy, które dla młodych ludzi są czymś zupełnie nieznanym, świeżym i odkrywczym. Wreszcie dbanie o własny zarost staje się powoli wręcz obowiązkiem dla stylowego i modnego mężczyzny. Wszystko to po niemal stuletniej nieobecności brody na męskich twarzach :-) Niespodziewanie zarost jest wielkim wyznacznikiem tego, kim chcą być mężczyźni i co chcieliby przekazać swoim wizerunkiem. Jednym słowem broda staje się swoistą deklaracją. Książka ebook "Historia brody [...]" to fascynująca opowiadanie o "odwiecznym konflikcie brody i brzytwy w potyczce o męskie oblicze". Christopher Oldstone - Moore pokusił się o szczegółowe i interesujące przedstawienie historii męskiego zarostu. Towarzyszył on przecież mężczyznom od zarania dziejów. Był wyznacznikiem władzy, mody, przynależności społecznej itd. Brodę mieli m.in. książę Albert, Henryk Sienkiewicz, Abraham Lincoln, Zygmunt Freud, John Lennon, Czesław Niemen,książę William i książę Harry, David Beckhama, Nergal, Baron, Maciej Zakościelny, George Clooney. To przecież tylko nieliczni mężczyźni z bardzo wielkiego grona, którzy zdecydowali się na nieustanny albo chwilowy wizerunek z brodą. Zatem wodzowie, wojownicy, królowie, prezydenci, rewolucjoniści, muzycy, pisarze, naukowcy, aktorzy, sportowcy, hipsterzy czy wreszcie mężczyźni, których mijamy na ulicach naszych miast i miasteczek, lecz także bezdomni wszyscy mogą mieć brodę i przekazują nią otoczeniu zupełnie inną deklarację. Okazuje się jednak, że broda może być nie tylko atrybutem męskiej urody. W XIX wieku olbrzymią sensacją na całym świecie nieustanna Josephine Clofullia - dziewczyna z brodą. Po sukcesie w Wielkiej Brytanii z równie olbrzymią sympatią została przyjęta w Ameryce "Od lat Boston nie oglądał tak niezwyklej osobliwości". Ta nietypowa dziewczyna "odznaczała się najwspanialszym okazem brody mogącym zawstydzić brodę każdego mężczyzny, jaką kiedykolwiek dane było nam widzieć". Jak wyglądała? Zachęcam was do lektury :-) Książka, która już niebawem ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak Literanova poza bardzo wnikliwym opisem historii męskiego zarostu zawiera także rewelacyjne ciekawostki i ozdobiona jest licznymi zdjęciami :-) Premiera książki "Historia brody. Zaskakujące losy męskiego zarostu" już 16 sierpnia 2017 roku :-) Zachęcam was do lektury :-)
Broda towarzyszyła człowiekowi niemalże od początku jego istnienia, jednak mimo popularności tekstów związanych z wizerunkiem, nie doczekała się zbyt wielu publikacji na własny temat. Te rynkowe braki przełamuje Christopher Oldstone-Moore w książce pdf “Historia brody. Zaskakujące losy męskiego zarostu”, która okazuje się niezwykłą gratką dla wielbicieli historii społecznej. Twórca jest niezwykle bacznym obserwatorem i doświadczonym historykiem. Specjalizuje się w rozważaniach na temat płci, skupiając się na męskości i jej społecznym znaczeniu. Książka ebook ciekawie przedstawia nie tylko przystojny zarost, lecz i kulturę, która wyrosła wokół niego przez całe tysiąclecia. Własną publikację Oldstone-Moore rozpoczyna od ewolucyjnych teorii Darwina, które tłumaczą pochodzenie brody. Podpowiem tylko, że byliście w grubym błędzie myśląc, że odziedziczyliśmy ją po małpach! Książka ebook przedstawia szereg ciekawych eksperymentów psychologicznych przeprowadzonych głównie w XX wieku, które skłaniają czytelnika do przemyśleń ponad swóim postrzeganiem męskiego wizerunku. Twórca opiera własne badania na historycznych postaciach od króla Dawida, przez Karola Wielkiego, aż na Davidzie Beckhamie kończąc. Dzięki temu umacnia nas w fantastycznym przekonaniu, że zarost, dotychczas pomijany, stanowi wyjątkowo kluczowy środek manifestu i podkreślenia statusu społecznego. “Historię brody…” zdecydowanie poleciłabym każdemu, kogo fascynuje antropologia, historia społeczna, kultura a także tym, którzy lubią zabawiać towarzystwo oryginalnymi faktami. Ta niekonwencjonalna lektura uświadamia, że historia to nie tylko to, co oglądamy w muzeach, lecz lata wpływów, które na stałe odbiły się na męskich twarzach.
„Bez względu na to, czy jest się gejem czy heteroseksualistą, liberałem czy konserwatystą, wierzącym albo niewierzącym, czy ktoś mieszka w mieście czy na wsi – każdy facet znajdzie jakiś powód do zapuszczenia brody albo wąsów. Mężczyźni odnaleźli w zaroście rodzaj męskiego wyzwolenia. W świecie zdominowanym przez ogolone twarze zarost stanowi deklarację osobistej niezależności” Przed nami opowiadanie o dziejach męskiego zarostu. Twórca w bardzo pomysłowy sposób pokazuje dzieje męskiej brody/wąsów/bokobrodów albo ich brak. Losy te są przez niego opisywane od najdawniejszych czasów poprzez Jezusa, księcia Alberta, Che Guevarę, Johna Lennona do Davida Beckhama. Wymieniłam tylko kilka postaci, lecz w książce pdf znajdziecie ich znacznie więcej. Przed rozpoczęciem lektury nasunęło się pytanie, po co pisać o męskim zaroście? Co jest w nim takiego fascynującego, że powstała o nim książka, która ma na dodatek aż 500 stron i bazuje na naprawdę bogatej bibliografii. Autor tłumaczy, że jednym z celów, dla których spisał "Historię brody", była chęć przyjrzenia się wyjątkowym dziejom ludzi z historii zachodniej cywilizacji. Faktycznie, omawiane w książce pdf postacie stanowią bogatą i wyjątkowo zróżnicowaną grupę. Drugim celem było zapoznanie czytelników z "mrocznymi zakątkami historii męskiego zarostu" i przy okazji rozwianie błędnych wyobrażeń i mitów na jego temat. Według autora, przemiany w męskim zaroście, to nie tylko cykle modowe, lecz też inne kluczowe aspekty. W książce pdf porusza także zagadnienia moralne, polityczne, a także seksualne i wszystko to w nawiązaniu do zarostu. Książka ebook doskonała dla facetów (tych z zarostem i bez) a także dla kobiet, żeby mogły zapoznać się z tym tematem i dowiedzieć się, co dla faceta może znaczyć jego broda, wąsy albo ewentualny ich brak.